Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що буде, якщо фізособа-підприємець вчасно не сплатить ЄСВ та ЄП?

09.00, 21 жовтня 2019
100952
0

Штраф, пеня, а в деяких випадках - адміністративна відповідальність та перехід на загальну систему оподаткування

На сьогодні ФОП заборгували податковій близько 6 млрд. грн. В середньому ця цифра зростає на 700 млн. щороку. Так, у 2017 році загальна сума боргу склала 3,6 млрд. грн, у 2018 - 4,1 млрд. За останній рік податковий борг зріс на 1 млрд. грн.

Податкова може повідомити підприємця про заборгованість офіційним листом (як правило, поштою).

Ви ФОП? Отримуйте інформацію про наявну заборгованість, штрафи, пеню, переплату податків з допомогою бота-бухгалтера Reportax

Які наслідки очікують платника податків, який або не сплачує податки, або сплачує їх несвоєчасно?

Згідно з Податковим кодексом платники податків, податкові агенти несуть відповідальність у разі вчинення порушень щодо оподаткування. А контроль за дотриманням питань з оподаткування та іншого законодавства покладено на контролюючі органи (п.110.1 ПКУ).

За несвоєчасну сплату ЄСВ платнику податків загрожує штраф, пеня та адміністративна відповідальність

Якщо у платника податків є заборгованість зі сплати ЄСВ, Податкова повідомляє його про це листом. Воно є виконавчим документом, і платник зобов'язаний протягом 10 календарних днів з дня отримання вимоги або сплатити суму заборгованості та штрафів разом з нарахованої пені, або ж оскаржити цей рахунок в адміністративному або судовому порядку. В іншому випадку Податкова передасть вимогу про сплату заборгованості до виконавчої служби.

У разі несвоєчасної сплати або сплати не в повному обсязі ЄСВ, до платника застосовуються фінансові санкції, та настає адміністративна відповідальність. Порядок сплати ЄСВ регулюється законом № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Як нараховується пеня: Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 сума ЄСВ, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення (частина десята ст. 25 Закону № 2464).

Штраф: Відповідно до п.2 ч. 11 ст. 25 Закону №2464, за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ нараховується штраф - 20% від несплаченої суми податку; якщо ЄСВ не сплачується одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ, накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум (п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Адміністративна відповідальність: Згідно зі ст. 165 прим.1 КУпАП, якщо несплачена сума ЄСВ не перевищує 5100 грн, це тягне за собою накладення штрафу від 680 грн до 1360 грн. Несплата або несвоєчасна сплата ЄСВ у сумі понад 5100 грн - тягне за собою штраф від 1360 грн до 2040 грн. За повторне за рік вчинення таких дій - штраф від 2550 грн до 5100 грн (незалежно від суми несплаченого ЄСВ).

Читайте також: Подивіться на свій бізнес очима податківців.

За несплату Єдиного податку платника штрафують, нараховують пеню та в окремих випадках переводять на загальну систему оподаткування

Платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку. При несвоєчасній сплаті ЄП до платника податків застосовуються фінансові санкції - штраф, пеня.

Штраф: За несвоєчасну сплату єдиного податку ФОП 1-2 групи сплачують штраф у розмірі 50% ставки ЄП (п. 122.1 ПКУ), тобто:

- 96,05 грн у 2019 році для платників 1 групи;

- 417,3 грн у 2019 році для платників 2 групи.

При цьому сума штрафу фіксована та не залежить від суми недоплати. Розмір штрафу за несвоєчасну сплату єдиного податку для ФОП 3 групи залежить від строку затримки сплати єдиного податку (п. 126.1 ПКУ):

- якщо менше 30 днів - штраф 10% від суми боргу;

- якщо більше 30 днів - штраф 20% від суми боргу.

Пеня: Крім штрафу також може бути нарахована пеня. Вона нараховується з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати ЄП. Тобто, якщо граничним днем сплати була п'ятниця, пеня нараховується з понеділка. Розрахунок пені проводиться згідно ст. 129 ПКУ. При цьому її розмір залежить від того, хто визначив податкове зобов'язання - сам платник податку чи орган ДФС:

- Якщо сума податкового зобов'язання визначена платником податку, то пеня починає нараховуватися після закінчення 90 календарних днів, що настають після закінчення строку сплати податкового зобов'язання. Пеня нараховується за кожний календарний день прострочення, включаючи день погашення з розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день. При самостійному виявленні помилки також треба враховувати строк давності 365 днів. Якщо помилка виявлена пізніше, то уже платник податку не має права на її самостійне виправлення. Для відображення такого штрафу використовується рядок 19 Податкової декларації платника ЄП.

- Якщо сума податкового зобов'язання визначена органом ДФС, то нарахування пені починається з першого робочого дня після закінчення строку сплати та закінчується днем сплати. Пеня нараховується за кожен день прострочення, включаючи день погашення боргу, виходячи з 120% облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день.

Крім штрафу та пені також можуть бути й інші наслідки, якщо сплата податку затягується: за наявності податкового боргу, тобто недоплати податку, штрафу, пені, на кожне 1-ше число місяця протягом 2-х послідовних кварталів платник податку зобов'язаний перейти на загальну систему оподаткування (пп. 298.2.3 ПКУ); якщо порушення (несплата) виявляється при перевірці органом ДФС, то платник податку зможе повернутися на сплату ЄП тільки після закінчення 4-х послідовних кварталів з моменту прийняття органом ДФС рішення про анулювання реєстрації платника ЄП (п. 299.11 ПКУ).

Все, що вам необхідно знати про податки, нараховані державою на ваш бізнес, суми сплат, можливі борги, штрафи або переплати відтепер доступно у новому сервісі ЛІГА:ЗАКОН Liga:REPORT.

Читайте також:

Зеленський пропонує запровадити мораторій на перевірки ФОПів

Єдинникам оновили форми реєстраційних документів

Нагадаємо, бот-бухгалтер ReporTax для ФОП вміє розраховувати та сплачувати податки, а також подавати звітність до держорганів.

Вікторія Губарева, експерт-аналітик порталу ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему