Якщо ви все ж вирішили перестати бути приватним підприємцем і закрити свій ФОП, то в першу чергу вам потрібно набратися терпіння, адже процедура може зайняти досить багато часу.
Етап №1. Подання реєстратору документів про ліквідацію ФОП
Це можна зробити двома способами:
1. Безпосередньо у реєстратора або нотаріуса, заповнивши Форму 12 - «Заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням».
Не забутьте взяти з собою паспорт для підтвердження своєї особи (бажано взяти ще копію ІПН, деякі реєстратори просять додати її до Форми №12).
Замітка №1. У зв'язку з тим, що реєстраційні форми постійно змінюються, раджу перед заповненням і поданням реєстратору завантажити актуальну форму на сьогоднішній день.
Замітка № 2. Державний реєстратор може здійснювати дії тільки в рамках своєї адміністративної області, якщо ви проживаєте, наприклад, у Львові, а хочете закрити свій ФО-П, який зареєстрований у Херсоні, то це зробити у реєстратора або нотаріуса у Львівській області буде неможливо, це потрібно зробити у реєстратора розташованого у Херсонській області. Якщо наведений вище приклад відноситься до вас або якщо ви не хочете витрачати час у реєстратора, то існує другий спосіб.
2. Подати Заяву про ліквідацію в електронному вигляді через сайт Мін'юсту, але для цього вам знадобляться електронні ключі, якщо у вас їх немає, то простіше всього їх створити через Приват24, якщо ви є клієнтом даного банку. Інструкцію можна знайти на сайті Приватбанку або знайти відеоінструкцію на You-Tube.
Якщо у державного реєстратора немає підстав для відмови в прийнятті вашої заяви, то ваше ФОП буде припинено протягом 24 годин з моменту подання такої заяви.
Вітаємо, тепер ви вже не підприємець!
Перевіряти свій статус можна тут
Знайти повне досьє на більш ніж 6 мільйонів компаній і ФОП можна з допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Оформити заявку на тестовий доступ можна тут.
Етап №2. Збір документів ФОП для проходження аудиту у фіскальному органі
Даний етап є підготовчим для проходження третього етапу, від якісного виконання якого, буде залежати швидкість проходження аудиту.
Необхідно зібрати наступний пакет документів:
1. Закрити всі підприємницькі рахунки в банку(-ах), які були відкриті за період роботи вашого ФОП (вони починаються на цифри 2600).
2. Зробити виписку (- и) у банку (- ах) по доходам за всіма підприємницькими рахунками за останні 3 роки роботи. Якщо доходів не було - довідка все одно потрібна, яка це підтверджує.
3. Зібрати всі документи, що підтверджують отримання доходів за вашим ФОП, це можуть бути: договори, угоди, контракти, інвойси, а також первинні документи: акти прийому-передачі виконаних послуг або робіт, акт прийому-передачі товару та інші документи, які ви використали у своїй роботі.
4. Подати ліквідаційну декларацію з єдиного податку або декларацію про майновий стан, залежно від того, на якій системі ви перебуваєте в момент закриття ФО-П та ліквідаційний звіт з ЄСВ.
5. Підготувати Книгу доходів, перевірити, щоб всі отримані доходи були вписані в неї.
Детальніше про процедуру реєстрації ФОП, а також процедуру банкрутства можна дізнатися у модулі «Алгоритми дій для бізнесу» ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Тестовий доступ до ІПС можна отримати за посиланням
Етап №3 Проходження аудиту у фіскальному органі.
Саме цей етап може зайняти найбільше часу, вірніше очікування початку аудиторської перевірки.
1. Необхідно подати Заяву про початок проведення аудиторської перевірки вашого ФОП у фіскальному органі. Такими перевірками займається Державна фіскальна служба обласного значення.
2. Подавати таку заяву краще через канцелярію, подавши одночасно оригінал і копію такої заяви, оригінал йде в роботу фіскалам, а копію повертають вам з вхідним номером вашої заяви. За таким номером можна дізнаватися результат прийняття заяви в роботу.
3. Коли підійде черга перевірки, вас попросять надати пакет документів, який ви зібрали на Етапі №2 даної статті. Порада, якщо ви віддаєте оригінали документів, то краще залишити копії (скан-копії) переданих аудитору документів, на випадок питань з боку аудитора.
4. Після проходження перевірки вам видадуть Довідку, якщо порушень не виявлено або Акт, якщо будь-які порушення були виявлені. Якщо були виявлені які-небудь порушення, то можуть нарахувати відповідні штрафні санкції, після оплати яких, буде вважатися, що ваше ФОП повністю закрито.
І можна сміливо відкривати нове.
Замітка. Аудиторська перевірка на сплату Єдиного податку та/або ПДФО може проводитися фіскалами за останні 3 роки роботи ФОП з моменту закриття, якщо термін сплати таких податкових зобов'язань перевищив 3 роки, то фіскальний орган не має право зобов'язати сплатити такий податок та нарахувати штрафні санкції.
Однак, таке правило не стосується ЄСВ, так, згідно з п. 16 ст. 25 Закону України № 2464: строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Спроби оскаржити це в судовому порядку будуть марні, судова практика:
рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.19 р., ЄДРСС, рег. № 80981566
рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.04.19 р., ЄДРСС, рег. № 81560957
рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08.05.19 р., ЄДРСС, рег. № 81725294
Повний текст доступний в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яку можна протестувати прямо зараз.
Нагадаю, що з 2017 року всіх підприємців зобов'язали сплачувати ЄСВ, навіть, якщо доходів вони не мали.
Тому в тих питаннях, які є болючими для поповнення Пенсійного фонду, держава на поступки не йде.
Адвокат
Директор компанії «Едвайзер»