Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Мораторій на перевірки та податкові канікули: які послаблення для бізнесу прийняли депутати

ЗАКОНОПРОЕКТИ, ЯКІ СТАЛИ ЗАКОНАМИ: 3219 ТА 3220 – АНАЛІЗ КЛЮЧОВИХ ПОЛОЖЕНЬ

Олег Онищенко

З метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19) серед населення України та зменшення негативного впливу цієї хвороби на економіку держави, 17 березня Верховна Рада прийняла два закони.

Закон від 17.03.2020 р. №530-IX (раніше законопроект №3219) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Цим Законом на час карантину забороняються перевірки бізнесу, дозволяється дистанційна робота, вводяться адмінштрафи та підвищується кримінальна відповідальність за порушення карантину. Крім того, введення карантину тепер вважатиметься форс-мажором.

Закон від 17.03.2020 р. №533-IX (раніше законопроект №3230) «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Цим Законом встановлено мораторій на перевірки до 31 травня, звільнення від сплати ЄСВ (для ФОП), штрафів за несплату податків та несвоєчасне звітування (крім ПДВ, акцизу та ренти), а також перенесення строків нових правил з РРО.

На наступний день, Президент підписав проголосовані закони і вони набули чинності. Розглянемо детальніше ключові положення і розберемось, що зміниться та які це буде мати наслідки для людей та бізнесу.

Отже, вказані закони передбачають ряд заходів. Відразу варто наголосити, що деякі норми матимуть тимчасовий характер. До них законодавець відніс, зокрема заходи з метою попередження та лікування коронавірусної хвороби, а саме:

- проведення закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для запобігання і боротьби з коронавірусом, без застосування процедур, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі»;

- стовідсоткова попередня оплата за такі товари, роботи та послуги;

- звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19);

- контроль з боку уряду за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.

Захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів відтепер гарантується шляхом встановлення можливості працювати вдома для робітників, державних службовців, службовців органів місцевого самоврядування та надання за їх згодою відпустки.

Юридичний факт введення карантину визнано форс-мажорною обставиною.

Встановлено заборону на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Запровадженням податкових та неподаткових пільг для бізнесу законодавець має на меті мінімізувати негативні наслідки як для людей, так і для економіки країни в цілому. Відтепер, зокрема:

- не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року;

- встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року;

- продовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;

- не нараховується та не сплачується у період з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року плата за землю за земельні ділянки, які використовуються фізичними або юридичними особами у господарській діяльності;

- на період з 1 березня по 30 квітня звільняються від нарахування та сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства;

- на період з 1 березня по 30 квітня звільняються від відповідальності споживачі за прострочення сплати платежів за договорами про споживчий кредит.

Перевірка реєстраційних змін компаній 24/7 можлива навіть у період карантину. Тримайте у безпеці свій бізнес разом із системою перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Система забезпечує автоматичний моніторинг понад 6,5 млн компаній та ФОП України, оновлення усіх реєстраційних змін компанії та миттєве сповіщення про них. Скористайтеся перевагами тестового доступу системи зараз.

Фінансові аспекти прийнятих законів, викликають чи не найбільше питань.

По-перше, законодавець не навів жодних обґрунтувань встановлених у Податковому кодексі різних строків дії відповідних норм (1 березня - 31 травня, 18 березня - 31 травня, 1 березня - 30 квітня, 18 березня - 18 травня), які стосуються однієї і тієї ж події - поширення коронавірусної хвороби.

По-друге, запроваджені норми щодо звільнення на період з 1 березня по 30 квітня від обов'язку плати за землю та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості призведуть до зменшення надходжень місцевих бюджетів.

І по-третє, зменшення доходів місцевих бюджетів, повинні супроводжуватися наданням додаткових дотацій з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію відповідних втрат доходів. Однак жодних таких дотацій прийнятими 17 березня законами для місцевих бюджетів не передбачено.

Ризикну припустити, що в найближчий час депутати візьмуться за перекройку Бюджетного кодексу.

І на десерт, депутати закріпили адміністративну та посилили кримінальну відповідальність. КУпАП доповнено новою статтею 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей», якою встановлено адміністративну відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину) особою, яка може бути інфікована коронавірусною хворобою COVID-19. Цікаво, що чинне законодавство не містить поняття «карантин людей», а відтак кваліфікування адміністративного проступку за новою статтею може бути ускладнено.

У Кримінальному кодексі у статті 325 підвищено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.

Звичайно, це не всі положення нових законів, а тільки найбільш хвилюючі. Україна тільки розпочала боротьбу із пандемією і законодавча робота з протидії COVID-19 очевидно продовжиться.

Олег Онищенко, юрист Практики вирішення спорів Juscutum

В період нестабільного економічного стану країни бізнес не має права на зупинку. Використовуйте даний час як шанс вийти на новий рівень, оцінюйте фінансові ризики компанії, вчасно реагуйте на зміни в справах бізнес-партнерів, майте під рукою повну правову картину дня для побудови алгоритмів дій у різних ситуаціях. Інформаційно-аналітичні продукти ЛІГА:ЗАКОН забезпечують даний захист українським компаніям у пакеті АНТИКРИЗОВИЙ.

Оберіть пакет або замовте консультацію менеджера прямо зараз

Читайте також:

Коронавірус та ІТ: як уникнути стагнації

Посилено відповідальність за порушення правил карантину

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему