Бджолині соти на емблемі Державної служби України з питань праці (Держпраці) - не просто так. Перевірок саме цього органу малий та середній бізнес боїться чи не найбільше, адже їх інспектори дійсно можуть «вжалити». Але, praemonitus, praemunitus! Що в у перекладі - «інформований - означає озброєний».
31.12.2019 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1132, якою затверджено новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (Порядок).
В цьому тексті ми спробуємо максимально просто і зрозуміло пояснити ключові позиції нового порядку. За приклад ми візьмемо Дмитра - керівника ІТ-компанії, який, чомусь, трошечки переживає, що Держпраці може прийти саме до нього (із чого б це раптом?).
Чому IT?
По-перше, ІТ-компанії - це особливий сегмент ринку, що викликає жвавий інтерес контролюючих органів в силу специфіки ведення господарської діяльності.
По-друге, за даними Держпраці, ритейл, IT, будівельні компанії та сфера громадського харчування найбільше порушують процедуру працевлаштування.
Отож, якщо ви хочете тримати все під контролем, цей текст саме для вас. Якщо ж ви звикли пурхати перед інспектором, вдаючи жертву, то гортайте стрічку далі у пошуках кумедних котиків.
Якими бувають перевірки за новим порядком?
1) Планові перевірки
Тут все просто. Приблизно за 2-3 місяці до нового року, Держпраці затверджує План проведення перевірок на наступний рік.
Дмитро може дізнатись про потрапляння його компанії до графіків планових перевірок Держпраці (як і інших органів) за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН.
Дивно, що про планові перевірки в Порядку жодного слова. Втім, їх проведення напряму передбачено нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
2) Позапланові інспекційні відвідування
Це найпопулярніший спосіб проведення перевірки. І якщо до Дмитра прийшли із позаплановою перевіркою, то тут дуже важливо встановити, що послугувало для цього підставою.
Підставу для проведення перевірки Дмитро може подивитись у направленні на перевірку - його копію, разом із своїм посвідченням, інспектор зобов'язаний надати Дмитру.
Дмитру також варто пам'ятати, що дійсність посвідчення інспектора Держпраці можна перевірити на їх сайті.
Які є підстави для проведення перевірки?
На жаль, в цьому місці не обійтись без сухого юридичного тексту. Отож, перелік підстав:
- звернення працівника, якщо він вважає свої права порушеними;
- звернення іншої фізичної особи (наприклад, колишнього працівника), якщо він вважає свої права порушеними;
- рішення керівника Держпраці (або територіального відділення Держпраці), прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із ЗМІ, інших відкритих джерел;
- рішення суду;
- звернення представників інших державних органів, якщо їм стало відомо про імовірне порушення щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;
- інформація Держстату про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;
- інформація ДПС про невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва або факти ведення бізнесу без державної реєстрації;
- інформація від Пенсійного фонду України;
- інформація від профспілки про порушення прав працівників, які є її членами;
- доручення Прем'єр-міністра України;
- звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Омбудсмена);
- запит народного депутата України;
- невиконання вимог припису інспектора праці (детальніше буде описано нижче).
Отож, якщо Дмитро побачить серед підстав для проведення перевірки один із перелічених вище пунктів - перевірка правомірна.
Із практики: інспектори зазвичай приходять підготовленими, мають правильно складені направлення, а інформація про їх посвідчення дійсно знаходиться на сайті Держпраці.
Втім, якщо до Дмитра прийде інспектор із недійсним посвідченням, або із неправильно складеним направленням на перевірку, то існуватимуть всі підстави викликати поліцію, що також періодично зустрічається на практиці.
Чи має інспектор завчасно попередити про перевірку?
На жаль, такого обов'язку не передбачено ні Порядком, ні вже згаданим Законом.
Більше того, якщо перевірка стосуватиметься виявлення неоформлених працівників, інспектор має право самостійно та в будь-яку годину доби проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень офісу Дмитра, у яких використовують найману працю.
Також, якщо інспектор вважатиме за необхідне, він може залучити до проведення перевірки представників інших органів, наприклад, ДПС, ПФУ або Нацполіції.
Скільки може тривати перевірка?
В даному питанні існує певна проблематика. Положення Порядку суперечать нормам Закону:
Порядок | Закон | |
Планова перевірка | 10 робочих днів | 10 робочих днів - загальний строк 5 робочих днів - для суб'єктів малого та мікро- підприємництва |
Позапланова інспекція | 10 робочих днів | 10 робочих днів - загальний строк 5 робочих днів - для суб'єктів малого та мікро- підприємництва |
На жаль, Дмитро не зможе протидіяти інспектору, якщо той продовжуватиме перевіряти підприємство після спливу встановленого законом строку. Втім, він може письмово «вимагати припинення» проведення перевірки.
Наразі немає розуміння, якими є наслідки порушень строків проведення перевірок. Імовірно, це питання в майбутньому вирішить судова практика.
Як оформлюються результати перевірки?
За будь-яких умов, після проведення перевірки інспектор складає Акт.
При цьому, якщо порушень не виявлено, то складається лише Акт, а якщо є порушення, то Акт + Припис про усунення порушень.
Отримання Припису про усунення порушень ще не означає, що Дмитру потрібно буде сплатити штраф, крім випадків, коли перевірка стосувалась неоформлених працівників і такі на підприємстві дійсно були.
В Приписі про усунення порушень обов'язково вказується строк для його виконання. Протягом цього строку підприємство повинно виконати Припис та надати інспектору інформацію про його виконання.
Якщо інспектор вважатиме, що отриманої інформації не достатньо, то він може прийти із ще однією перевіркою - останній пункт розділу про підстави для проведення перевірки.
Нагадуємо, що Припис інспектора або захід примусу (штраф) завжди можна оскаржити - як в Держпраці (адміністративне оскарження), так в суді (судове оскарження).
Який зараз розмір штрафів (станом на 24.02.2020 року)?
Якщо ж все буде прям дуже погано і Дмитру таки доведеться сплачувати штраф, то його розмір буде таким:
Вид порушення | Розмір штрафу |
Робота працівника без трудового договору | 10 розмірів мінімальної зарплати за кожного працівника - 47 230 грн До юросіб та ФОПів, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку 1-3 груп, застосовують попередження За повторне, протягом двох років із дня виявлення, порушення - 30 розмірів мінімальної зарплати за кожного працівника - 141 690 грн |
Оформлення працівника на неповний робочий день, коли він насправді працює повний робочий день | |
Виплата зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків | |
Порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі | 3 мінімальної зарплати - 14 169 грн |
Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці | 2 розміри мінімальної зарплати - 9 446 грн |
Недопущення до проведення перевірки | 3 розміри мінзарплати - 14 169 грн. |
Недопущення до проведення перевірки, перешкоджання в її проведенні з питань неоформлених працівників, неповної зайнятості та неповної сплати ЄСВ і податків | 16 розмірів мінзарплати - 75 568 грн. |
Порушення інших вимог трудового законодавства, крім перелічених вище | 1 розмір мінзарплати - 4 723 грн. |
Отже, якщо ви, як і Дмитро, не хочете бути покусаними бджолами - інспекторами Держпраці, то наведена вище інформація точно стане вам у нагоді!
Анатолій Рибачок, адвокат, юрист практики вирішення спорів, Juscutum
Приймайте актуальні та зважені рішення у період кризи на базі виключно актуальної та достовірної інформації з ІТ-продуктами ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтеся АНТИКРИЗОВИМ пакетом та працюйте командою в єдиному інформаційно-правовому полі. Оберіть пакет або замовте консультацію менеджера прямо зараз.