Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Електронний цифровий підпис: як отримати і застосовувати онлайн-ключ до державних послуг

Які послуги і на яких сервісах можна отримати, не виходячи з дому, розповів Арсен Петросов, юрист Практики корпоративного права Juscutum

Карантин - не перепона на шляху просування ваших справ.

Реєструйте підприємства, вносіть зміни в діяльність ФОП, або і зовсім ліквідуйте його. Погашайте борги, подавайте декларацію, вираховуйте пенсію, отримуйте електронні довідки про доходи і багато інших державних послуг, не виходячи з дому. Без черг та зайвої трати часу і паперу.

Всі документи можна оформити онлайн за допомогою електронного підпису.

Які послуги і на яких сервісах можна отримати, не виходячи з дому, розповів Арсен Петросов, юрист Практики корпоративного права Juscutum.

Лінь - двигун прогресу. У наш час технології крокують вперед дуже стрімко. І ці нововведення створюються в своїй більшості з однією метою - полегшити життя простої людини. Примітно те, що Україна не стоїть осторонь і активно займається «оцифровуванням» свого населення.

Серед багатьох нововведень, пов'язаних з впровадженням системи Інтернет у взаємини людина-держава, хочеться виділити, мабуть, головний інструмент - електронний цифровий підпис.

ЕЦП - це цифровий файл з набором зашифрованих даних, за допомогою яких відбувається ідентифікація особи. Такий файл несе в собі більше смислового навантаження ніж набір прямих і кривих ліній на папері. Серед інших там записані ваші ПІБ, ідентифікаційний код платника податків, дата народження, адреса електронної пошти, іноді номер телефону. Суть файлу - ідентифікувати конкретно взяту особу при використанні електронного документообігу. Це так званий аналог вашого звичайного підпису. Тим більше, з огляду на його однакову зі звичайним підписом юридичну силу.

У деяких системах такий файл називається не «підпис», а «ключ». Оскільки, крім підписання документів, його можна використовувати для входу в свій особистий кабінет.

У порівнянні з паперовим, плюсів у електронного підпису маса. З основних, це економія часу (немає черг), турбота про навколишнє середовище (немає паперу) і висока захищеність (важко підробити).

Отримати електронний підпис не складно. Якщо ви, наприклад, клієнт ПриватБанку, то зайдіть в свій інтернет-банкінг, знайдіть у всіх послугах вкладку «бізнес» - «цифровий підпис» та завантажте сертифікат. Після цього потрібно слідувати нескладним інструкціям і придумати пароль до вашого підпису. Пароль важливо запам'ятати, так як він є частиною посвідчення вашої особи при підписанні документів.

Ну що ж, пароль придуманий, сертифікат завантажений, а що з ними тепер робити?

Давайте розберемося, які державні послуги нині можна отримати, не виходячи з дому. Тим більше, в поточних умовах карантину є багато часу і можна нарешті таки зробити те, що весь час відкладалося.

З основних і всеосяжних хочеться відзначити наступні:

Електронний кабінет Державної податкової служби. Тут можна подати, переглянути або завантажити бланки звітності, подати заяви і запити на отримання інформації, подивитися свою заборгованість, відразу оплатити її і ще багато чого. Знахідка для бухгалтера.

Онлайн будинок юстиції. Дозволяє зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю, громадську організацію або фізособу-підприємця. Крім того, тут можна внести зміни в діяльність ФОП, або і зовсім ліквідувати його.

Веб-портал Пенсійного фонду України. Пенсійне страхування, електронна трудова книжка, розмір зарплати за весь період роботи, пенсійний калькулятор, електронні довідки про доходи, взаємодія з пенсійним фондом у разі втрати працездатності - все тут.

Решта сервісів більш цілеспрямовані.

Загальнодержавний веб-портал «Держзакупівлі». Для тих, хто ними цікавиться. Якщо створити «Кабінет замовника з ЕЦП», то подані вами в електронному вигляді документи не будуть вимагати надання оригіналів.

Офіційний веб-сайт НАЗК. Можливість для публічних осіб подати декларацію.

Електронні послуги Міністерства соціальної політики. Призначення житлових субсидій та допомоги при народженні дитини. Тут можна заповнити і подати відповідні заяви. На сайті окремо звертають увагу на те, що, якщо документи підписані за допомогою ЕЦП, то вони прирівнюються до оригіналів.

Судова влада України. За допомогою ЕЦП можна взяти участь у відборі кандидатів на арбітражного керівника в справах про банкрутство. Правда, якщо ви завантажили сертифікат через ПриватБанк - про таку перспективу забудьте. На сайті є перелік з п'яти компаній, видані сертифікати яких візьме система.

Електронні послуги МВС України. Тут можна отримати довідку про несудимість як в електронному, так і в паперовому вигляді.

Міністерство екології та природних ресурсів. Можна в електронному вигляді подати декларацію про відходи. Невеликий каламбур, з огляду на «відмову від паперу».

Кадастр 2.0. Є можливість замовити витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку, переглянути інформацію про право власності на земельні ділянки, а також замовити довідку з державної статистичної звітності.

Хотіли зареєструвати територіальну громаду?

Будь ласка, з використанням ЕЦП це можливо. І навіть сервіс окремий є.

Ну і також слід звернути увагу на Єдиний державний портал адміністративних послуг. Тут пропонується безліч різного роду послуг, які можна отримати онлайн. Частина з них - виключно з використанням ЕЦП.

ЕЦП - вельми корисний інструмент. Простий в отриманні, аналогічний у використанні. Добре захищений. Та й підійде для різних потреб. Такий собі аналог печатки з середньовічних часів або «Гри Престолів». Тільки оптимізований під поточні реалії.

Такий підпис - незамінний помічник для економії паперу, часу і обходу черг. Тим більше, складно заперечувати актуальність наявності такого підпису під час державного карантину.

Тішить постійне збільшення кількості державних послуг, які переводяться в електронний вигляд. Хоча б тому представлений вище перелік не є вичерпним.

Не завжди, звісно, названі сервіси працюють так, як від них очікуєш, адже часто трапляються випадки збоїв, технічних обслуговувань або зависань, але всьому свій час. Хочеться вірити, що темпи розширення і охоплення нових послуг з часом будуть тільки рости.

Арсен Петросов, юрист Практики корпоративного права Juscutum

Приймайте актуальні та зважені рішення у період кризи на базі виключно актуальної та достовірної інформації з ІТ-продуктами ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтеся АНТИКРИЗОВИМ пакетом та працюйте командою в єдиному інформаційно-правовому полі. Оберіть пакет або замовте консультацію менеджера прямо зараз.

Відповіді експертів юридичного ринку на найгарячіші питання юристів щодо кризових ситуацій доступні на сторінках видання “ЮРИСТ&ЗАКОН”. Тільки практичні матеріали, що допоможуть попередити і запобігти багатьом кризовим ситуаціям, а не тільки діяти по факту процесів, що вже трапилися.

Отримайте демо-номер за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Читайте також:

Кризові податкові пільги: що чекає бізнес посткарантинної епохи

Обшук у компанії: що робити і як не стати «власником» підкинутих речей

Особливості захисту ІТ-бізнесу при перевірках Держпраці

Форс-мажорні обставини під час карантину: юридичні аспекти та наслідки для бізнесу

Надзвичайна ситуація або надзвичайний стан: як обмежуються наші права

Мораторій на перевірки та податкові канікули: які послаблення для бізнесу прийняли депутати

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему