Жорсткі правила, які почали діяти в країні 6 квітня, ще більше змінять спосіб життя кожного з нас. Постанова КМУ від 2 квітня 2020 р. № 255, якою ці правила запроваджено, викликає у всіх забагато запитань. У будь-якому випадку, Постанова на сьогодні чинна та підлягає виконанню допоки не буде скасована.
Громадське місце за законом
Сьогодні всі захотіли знати, що саме розуміється під поняттям «громадське місце», особливо, в розумінні поліції.
Визначення поняття «громадське місце» у прив'язці до законодавства щодо запобігання поширенню коронавірусу немає. Тому звертаємось до аналогій закону та рішень органів місцевої влади.
Статтею 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» визначено, що громадське місце - це частина (або частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, за запрошенням чи за плату (відкрита постійно, періодично або час від часу), у тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Стаття 13 містить орієнтовний перелік місць, які можна вважати громадськими:
- ліфти і таксофони;
- приміщення та території закладів охорони здоров'я;
- приміщення та території навчальних закладів;
- дитячі майданчики;
- приміщення та території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
- під'їзди житлових будинків;
- підземні переходи;
- транспорт загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
- приміщення закладів ресторанного господарства;
- приміщення об'єктів культурного призначення;
- приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
- стаціонарно обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів.
Таке визначення застосовується виключно для цілей саме Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», і може слугувати скоріше орієнтиром для громадян.
Тут більш важливим є підхід працівників поліції, які вважають, що перебування поза межами свого дому вже можна вважати перебуванням у громадському місці. Тобто, на вулицю, прибудинкову територію поширюються запроваджені правила, і якщо ви порушуєте правила режиму карантину, то отримаєте протокол про адміністративне правопорушення зі штрафом від 17 000 до 34 000 гривень.
Дивна ситуація, однак це дійсно наше сьогодення. Надалі під час розгляду протоколу в суді можна буде звертатись до законодавчої прогалини щодо чіткого визначення понять.
Громадське місце за рішенням місцевої влади
У той же час не забувайте, що органи місцевого самоврядування можуть самостійно визначати місця, які є громадськими на їх територіях.
У Києві на виконання правил, запроваджених в режимі карантину, такі місця встановлено. Мова йде про «Обмежувальні заходи для населення у зв'язку з ліквідацією наслідків надзвичайної ситуації», затв. розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації № 2 від 25.03.2020 (в редакції № 12 від 04.04.2020).
Встановлено, що під терміном «громадське місце» розуміються:
- території загального користування (парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури і відпочинку, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; підземні переходи; пляжі; кладовища; інші території загального користування);
- приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ, підприємств, установ і організацій (зокрема, але не виключно: заклади торгівлі, надання послуг тощо) усіх форм власності, готелів та аналогічних засобів розміщення громадян, гуртожитків, вокзалів та аеропортів;
- транспорт (у тому числі який працює в режимі регулярних спеціальних перевезень), зупинки громадського транспорту;
- прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Перебуваючи у цих місцях, ви зобов'язані виконувати встановлені обмеження.
Обмеження прав без запровадження надзвичайного стану
Зараз всі обговорюють питання законності запроваджених обмежень під час карантину. Основний посил в тому, що КМУ жодним чином не наділений повноваженнями щодо обмеження прав та свобод людини та громадянина, а своєю постановою прямо порушив Конституцію України.
Зокрема, статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції.
В Україні на сьогодні запроваджено надзвичайну ситуацію (а не стан), що не дає підстав для обмеження конституційних прав. Скоріш за все, це питання стане предметом дослідження суду, який і поставить крапку. Сьогодні у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва (ОАСК) вже перебуває справа щодо обмеження роботи закладів харчування та розважальних центрів до 24 квітня 2020 року. Вирішується питання про відкриття провадження по справі. Вважаємо, що ОАСК отримає й інші позови щодо оскарження постанови Уряду як в цілому, так і в окремих його частинах.
В будь-якому разі говорити про незаконність постанови, як підставу її невиконання, без відповідного рішення суду - не найкраща ідея. Кожен із нас зобов'язаний виконувати запроваджені правила, оберігаючи себе та оточуючих.
Денис Овчаров, адвокат, керуючий партнер АО «Овчаров та партнери»
Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.
Читайте також:ТОП-5 судових рішень щодо правопорушень у громадських місцях
Забезпечте себе надійною базою для підготовки до судових спорів та перевірок, а також детальним аналізом судової практики та повною правовою картиною дня разом з АНТИКРИЗОВИМ ПАКЕТОМ від ЛІГА:ЗАКОН.