Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Участь у судовому засіданні онлайн. Тепер це можливо!

Таліна Кравцова, партнер юридичної фірми "Астерс", розповіла, як проводитимуться судові засідання через "EasyCon"

Через пандемію коронавірусу українська правова система зазнає трансформацій: вносяться зміни в законодавство, цілі галузі адаптуються до функціонування в нових реаліях.

2 квітня 2020 р. набули чинності зміни до процесуальних кодексів України. Відтепер можна брати участь у судовому засіданні, не перебуваючи в приміщенні суду. Для цього передбачено проведення засідання в режимі відеоконференції, де учасник може використовувати власний комп'ютер/ноутбук.

8 квітня 2020 р. Державна судова адміністрація затвердила спеціальний Порядок, що роз'яснює процедуру проведення відеоконференцій на новий лад (надалі - Порядок).

1. Організаційні питання

Для технічної організації відеоконференцій створено програмне забезпечення «EasyCon» (надалі - Система). Для користування Системою електронні пристрої мають відповідати мінімальним технічним вимогам, що визначені Порядком. Якщо пристрій таким вимогам не відповідає, відеоконференція не відбудеться.

Учасник справи реєструється в Системі через офіційний веб-портал судової влади України (www.court.gov.ua). Для реєстрації використовується власний електронний підпис.

Для організації та участі у відеоконференції учасник справи подає до суду заяву не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Зразок заяви в Порядку наявний, для зручності.

Отримавши заяву, головуючий суддя приймає рішення щодо можливості провести відеоконференцію. Учасників інформують про таке рішення телефоном / на електронну пошту, що вказані у заяві.

2. Проведення судового засідання

В день судового засідання учасник, який бере участь у відеоконференції, зобов'язаний:

- зайти в Систему та авторизуватися не пізніше ніж за 10 хвилин до часу судового засідання;

- увімкнути та протестувати в Системі мікрофон, навушники та камеру;

- очікувати запрошення працівника суду до участі в судовому засіданні.

Участь у відеоконференції можлива лише при використанні учасником справи електронного підпису. Саме через електронний підпис Система авторизує учасника. Крім того, учасник повинен показати в камеру свій паспорт (або інший документ, що посвідчує особу) в розгорнутому вигляді, щоб було видно фотографію. Таким чином, секретар судового засідання ідентифікує його особу. Звичайно, такий спосіб ідентифікації не є технічно досконалим. Тому, судам слід вжити всіх необхідних заходів, щоб не допустити зловживання процесуальними правами.

Отже, Порядком вирішено основні процедурні питання, пов'язані з участю осіб у судових засіданнях по відеоконференції поза межами суду.

Дещо розчарувало, що зараз неможливо використовувати мобільні телефони/планшети для участі у відеоконференціях (з огляду на технічні вимоги до електронних пристроїв). На жаль, в Україні сьогодні, у ХХІ сторіччі, ще не всі громадяни забезпечені персональними комп'ютерами. Тому, вочевидь, не всі учасники справ зможуть реалізувати своє процесуальне право на участь у відеоконференції поза межами суду.

В той же час, введення в дію Порядку є позитивним кроком на шляху діджиталізації судочинства. Можливість учасника справи брати участь у судовому засіданні через відеоконференцію поза межами суду ще й на власному комп'ютері безперечно розширює доступ більшості осіб до правосуддя, що є важливим чинником в сучасних умовах.

Таліна Кравцова, партнер юридичної фірми "Астерс"

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему