У цьому році, православні та католики, мабуть, як ніколи з тривогою очікують Великодня. І це зрозуміло, по-перше, у вірян є традиційне бажання долучитися до пасхального масовому богослужіння в храмі. По-друге, є обмеження щодо проведення масових заходів, у тому числі релігійних, на час дії карантину.
Право на свободу віросповідання закріплене Конституцією
Згідно зі ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.
Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно проводити одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Обмежується це право лише на підставі закону та в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.
Обмеження щодо проведення масових релігійних заходів
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) заборонено на період дії карантину (на час написання статті - до 24 квітня 2020 року) проведення всіх масових заходів, у тому числі релігійних.
Аналогічні рішення також приймаються на місцях рішеннями міських комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
(!) У даному випадку варто звернути увагу, що 2 квітня 2020 року у Постанову КМУ №211 були внесені зміни постановою КМУ №255, за редакцією якої з її змісту виключено право на проведення масових заходів, в яких беруть участь до 10 осіб (раніше таке право було передбачено).
Таким чином, Уряд взагалі заборонив громадянам брати участь у будь-яких масових заходах, крім тих, що пов'язані із роботою органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, дозволено переміщення групою осіб у кількості не більше двох, крім випадків супроводу малолітніх дітей (до 14 років).
Пропонуємо ознайомитися з алгоритмом дій щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у модулі Алгоритми дій для бізнесу ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтесь для цього тестовим доступом.
Чи узгоджуються введені обмеження із нормами Конституції?
У даному випадку дискусії точаться над конституційністю запроваджених Урядом обмежувальних заходів щодо заборони проведення масових релігійних заходів.
Згідно зі ст. 63 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Разом з тим, на сьогоднішній день в Україні не введено воєнного або надзвичайного стану. Введений режим надзвичайної ситуації, але його не слід плутати з надзвичайним станом, оскільки він не має наслідків обмеження конституційних прав громадян.
Крім цього, як згадувалося вище, із посиланням на ст. 35 Конституції України, обмеження щодо реалізації права на свободу віросповідання можуть бути встановлені тільки на підставі закону.
У даному випадку, Постанови Уряду є підзаконними нормативно-правовими актами.
Отже, з наведеного можна зробити висновок, що встановлені «правила карантину» обмежують конституційні права та одночасно встановлюють адміністративну і кримінальну відповідальність за їх порушення, таким чином виникає дисбаланс інтересів між правом держави та обов'язками громадян.
Що відбувається в реальності
На період дії карантину храми діючих в Україні Церков переважно відкриті для вірян, аби дати можливість в складний для країни час сповідатися і причаститися.
На своїх офіційних Інтернет-сайтах та сторінках у соціальних мережах Церкви заспокоюють вірян тим, що служби в храмах проводитися будуть, однак, аби уникнути масовості, закликають утриматися від відвідування храмів і долучатися до богослужінь онлайн.
Ті ж, хто до храмів таки приходить, повинні виконувати правила: перебувати на території в захисних масках та дотримуватися дистанції.
Все це відбувається під посиленим наглядом поліції та Національної гвардії, які фіксують порушення обмежувальних заходів на період карантину шляхом складання, зокрема на священнослужителів, протоколів за ст. 44-3 КУпАП.
Чекаємо на судову позицію з розгляду цих протоколів. Продовжуємо слідкувати за ситуацією. Будьте здорові.
Максим Бойко, адвокат Практики безпеки бізнесу АО Juscutum
Читайте також: Нові правила карантину: як не заробити штраф
Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія у кризу. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН. Єдиний робочий простір, чат із командою, зміни законодавства, аналіз медійного кола, зміни в діяльності партнерів, клієнтів та конкурентів, можливість сформувати персональне комплексне рішення для свого сегменту або галузі та спільно з командою оцінювати бізнес-ризики. LIGA360 створено на підтримку українського бізнесу.
Ви можете замовити повнофункціональний тестовий доступ до LIGA360 вже зараз.