Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як заробляти під час кризи: алгоритм дій на найближчий час

Чотири способи заробити в кризу від Кіра Горшкова

"Зі швидкістю кліка" Україну накриває друга хвиля кризи, і з такою кризою не зіштовхувалось ще жодне покоління до нас. Як підприємцям і працівникам бути в новій економічній реальності?

Сьогодні ми чітко бачимо тільки медичну частину кризи: карантин, звільнення, прикриті "відпустками за власний рахунок". Зріє економічна катастрофа, паніка. Тож як можна заробляти під час кризи?

Перейдемо відразу до справи. Основних способів всього чотири:

1. Купити активи, що подешевшали, особливо у тих, хто з якихось причин не може виконувати свої зобов'язання. Для цього способу потрібен "живий кеш" і заробити так можна тільки підготувавшись заздалегідь. Особливо, якщо вирішити реалізовувати цей спосіб на фондовому ринку.

2. Знайти нове рішення існуючому ресурсу, що простоює. Наприклад, той, хто придумає, як зробити бізнес на літаках, що стоять без діла по всьому світу, покладе собі в кишеню гроші за вирішення цієї проблеми.

3. Знаходити і купувати / продавати те, що стало користуватися попитом. Заробити на зміненому попиті прямо під час кризи. Це, як правило, стосується нижніх рівнів піраміди Маслоу (раніше малозатребувані медичні маски і антисептики стали потрібні для виживання). Крім того, виникає попит на рішення нових проблем, але про це далі.

4. Створити (або мати заздалегідь) запас міцності, щоб почекати, коли у конкурентів він закінчиться, і забрати їхню частку ринку. Особливо добре це може спрацювати в комплексі зі збільшенням медійної присутності.

Але суть, як завжди, не в способах, а в алгоритмах реалізації та розумінні фінансових причинно-наслідкових зв'язків. Давайте разом крок за кроком "дійдемо до цього головою".

Крок №1. Змиритися з тим, що криза - це природньо

Зараз ми проживаємо не одну кризу, а відразу три:

  • Медичну.

  • Інформаційну.

  • Економічну.

Реальна картина поточної ситуації в Україні наступна. Перша хвиля, яку на собі відчули всі - медична криза, тобто криза менеджменту системи охорони здоров'я.

Друга хвиля, яку видно не так чітко в пострадянських країнах - економічна. Вона пов'язана з порушенням звичних ланцюжків створення цінності, низкою макроекономічних подій, незадовільним державним менеджментом усієї ситуації.

Більш того, ці події супроводжуються інформаційним шумом, який зі швидкістю кліка обрушується штормом і ставить і без того пошарпаний бізнес в положення виживання.

Фондовий ринок хитає на десятки відсотків в день. Коли таке відбувається з криптовалютою - це цілком зрозуміло. Але коли індекс 500 кращих компаній найсильнішої економіки світу за день скаче на 10-20% - це сучасний феномен. В останній раз таке можна було спостерігати 100-200 років тому.

На старші покоління доінтернетного світу випали світові війни, перебудова, переділ 90-х. Нам же потрібно впоратися з тим, з чим ще не зіштовхувалось жодне покоління до нас. Інтернет-світ змушує вчитися взаємодії з ринком зі швидкістю кліка в соціальних мережах.

Циклічність кризи - раз в 10 років

Якщо говорити про причини кризи, то вона - в суті самої економіки. З XIX століття криза настає в середньому кожні 10 років. Останні світові кризи - бульбашка доткомів у 2000 році і світова економічна криза 2008-2009 років.

Кожен раз, коли стара система глобальної економіки починає давати збій, сама природа ринку змушує прибрати старі неефективні рішення і перерозподілити попит. Тому кризи неминучі: економіка гальмує, змінює старий курс і вибирає нову траєкторію руху.

Це можна в якійсь мірі порівняти зі спуском на сноуборді. Спочатку ми визначаємо напрямок, розганяємось, а далі на одному з етапів, щоб не злетіти з траси, пригальмовуємо. Все це контрольовано. Після ми коригуємо рух і знову вибираємо новий напрямок.

Криза схожий на контрольований занос. І сам по собі він не поганий, а закономірний.

Він може бути поганим, якщо ви до нього не готові. Це викликає фрустрацію і страх. Для тих же, хто до кризи готовий - це скоріше азарт і можливість заробити. Знаю людей, які зустріли кризу з інтересом до фондового ринку і тих інвестиційних можливостей, які не були доступні в "мирний час".

Частота фінансових криз у світі зросла після відмови від Бреттон-Вудської системи в 1976-1978 рр

Ситуація з COVID-19 не стала причиною кризи. Але послужила "спусковим гачком", який прискорив хід подій.

Багатьом здається, що криза - це пилосос, який висмоктує гроші. Булгаковська "стара з костуром". Але це не так.

Гроші нікуди раптово не зникають, вони перерозподіляються. Перетікають з одного місця в інше. І можливості для заробітку ґрунтуються саме на тому, щоб відстежувати, куди перерозподіляються фінанси.

Зростання на 2000% за лічені дні: з 10 млн до 200 млн відвідувань в день

У той час, коли акції Boeing пробивають дно, акції сервісу відеоконференцій ZOOM злітають вгору. Всього за тиждень карантину через масовий перехід на дистанційну роботу кількість відвідувань платформи зросла з 10 млн до 200 млн в день. І багато хто на цьому вже заробив.

Але вже через кілька днів успіх компанії зруйнувала вразливість у системі безпеки сервісу. Це моментально відбилося на котируваннях акцій. Команді ZOOM довелося розробляти оновлення сервісу буквально на льоту.

Зміна вартості акцій ZOOM

Куди перерозподіляються гроші

Очікувано виріс попит на всі інтернетне. Компанії, які останні кілька років успішно виконували відповідні домашні завдання, забирають основну частку замовлень в своїх нішах.

Більш затребуваними стали послуги онлайн-кінотеатрів, служб доставки, онлайн-навчання. Незважаючи на фінансову невизначеність і мінімальні заощадження, після закупівель стратегічних запасів туалетного паперу люди масово почали замовляти меблі, холодильники, телевізори. В аптеках новий дефіцитний товар - хірургічні ножиці. Чому? Бо перукарні закриті.

Потреби і пріоритети змінилися. Комфорт і розваги, які можна було отримати ззовні, тепер недоступні. Люди зосередилися на створенні атмосфери будинку. Нижні рівні піраміди Маслоу стали все більш актуальними.

Що з цим знанням зараз робити нам?

Крок №2. Зрозуміти, за що люди готові платити тепер

Карантин змінює звичний спосіб життя, але грошові причинно-наслідкові зв'язки залишаються колишніми. Люди платять гроші за вирішення їх проблем, з якими не можуть або не хочуть справлятися самостійно: поїсти, забезпечити дозвілля, дістатися з пункту А в пункт Б, звільнити місце для фотографій і т.д.

Гарна новина в тому, що під час кризи проблем стає більше. А значить, зростає кількість можливостей ці проблеми вирішити, і, відповідно, отримати за це гроші. Тому чим раніше перестати вперто триматися за звичні моделі роботи і взаємодії, тим швидше можна виявити нові.

Реальність вже змінилася. Той бізнес, який зараз слідкує за настроєм і потребами переляканого споживача і вибудовує правильні процеси, вийде з кризи переможцем.

Плюс це чудова можливість для компаній з сильними бізнес-моделями і запасом міцності наростити частку ринку за рахунок медійної агресії.

Це ж стосується і найманих працівників. Для тих, хто напрацював і створив хорошу репутацію - це шанс створити бізнес на своїй експертності. Для інших - вирішити проблему компанії за допомогою своїх навичок.

Визначитися з новою моделлю роботи можна, поставивши собі три питання:

  • Які істотні проблеми з'явилися у людей під час карантину?

  • Які з цих проблем я вже вмію вирішувати або можу швидко навчитися?

  • Як запропонувати вирішення цих проблем за гроші тим, хто їх ще не вирішив?

Приклади розв'язання проблем нової реальності

1) Ряд ресторанів і кафе повністю переорієнтувалися на доставку і їжу з собою.

2) Спортклуби перейшли на платні онлайн-тренування.

3) З'явилися дитячі онлайн-аніматори, які займають дітей, поки їхні батьки працюють в сусідній кімнаті.

4) Є приклад, як фотографи стали проводити фотосесії онлайн. Такі фотосесії вже є в Алана Бадоєва, Наді Дорофєєвої, Володимира Дантеса, Лери Бородіної, Дар'ї Фісун.

5) Відвідування психологів перейшло в онлайн-формат. В тому числі, в таких техніках, які раніше вважалися придатними тільки для очного відвідування.

6) Школи та університети абсолютно різних напрямків повністю пішли в онлайн.

7) Я бачив найкрутішого шеф-кухаря, який, залишившись без роботи, просто запропонував жителям комплексу доставку комплексних страв додому.

Нові проекти та унікальні трансформації в період карантину:

1) Ресторатор Дмитро Борисов різко скоротив штат, створив сервіс доставки набору продуктів для самостійного приготування ресторанних страв, які є в меню його закладів.

2) Майстер манікюру стала пропонувати доставку наборів інструментів для зняття гель-лаку в домашніх умовах і надсилає клієнтам відеоінструкцію, як зробити процедуру правильно.

Крок №3. Бути швидше: тепер великі і маленькі компанії рівні

Інші гарна новина в тому, що проблеми, які виникли - це нові проблеми. А значить, раніше їх ніхто не вирішував. Що, в свою чергу, зрівнює маленькі і великі компанії у вирішенні цих проблем.

Під час стабільної економіки невеликим компаніям складно конкурувати з великими. За рахунок ресурсів останнім просто увійти у відомі торговельні мережі, домовитися з співробітниками магазинів про продаж товару і витратити кілька мільйонів доларів на медійну рекламу.

Криза створює магію. Вона зрівнює великий і малий бізнес. А у такій боротьбі великих і маленьких перемагають швидкі.

Маленьким компаніям бути швидкими простіше, а великому бізнесу складніше адаптуватися. Занадто багато людей, яких потрібно перерозподілити, і процесів, які потрібно перебудувати.

Підсумок: як заробляти гроші в кризу

Криза не принесла на ринок нічого кардинально нового. Вона просто прискорила перехід світу з доінтернетного формату в інтернетний. Прискорилися процеси, які відбувалися раніше: дистанційний формат покупки / навчання / розваги, оптимізація та автоматизація операцій.

Хто ігнорував відому цитату Білла Гейтса "Якщо вас немає в інтернеті сьогодні, завтра вас не буде на ринку", за перший тиждень карантину залишився без бізнесу. Це реальність.

В умовах кризи компанії не стануть боротися за безініціативних і недостатньо компетентних співробітників. Їм потрібні ті, хто допоможе вийти бізнесу на новий рівень і візьме на себе відповідальність за свої рішення. Для топ-менеджерів - це шанс отримати частку в компанії.

Чим раніше для себе прийняти факт, що так, як було, вже не буде ніколи, тим швидше можна збагнути, як діяти в нових умовах. Люди, які знайдуть зручне рішення своїх проблем в інтернеті, вже не повернуться до старих способів взаємодії.

Тому підсумок і висновки:

1) Криза - це природньо. Економіка змінює напрямок руху.

2) Як заробити? Знайти нову проблему і вирішити її.

3) Запропонувати це рішення тим, хто ще не впорався з проблемою.

4) Гроші бізнесу і гроші співробітника будь-якої компанії - це гроші за вирішення проблем.

5) Як тільки вирішили чиюсь проблему, потрібно запитати, чи є у цієї людини знайомі з такою ж проблемою.

Кір Горшков, чесний інвестор

Ефективна робота на карантині - це реальність! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексну екосистему інформаційно-аналітичних продуктів LIGA360, яка надає увесь необхідний інструментарій для роботи керівника, юриста, бухгалтера та фахівців інших спеціальностей. Отримайте тестовий доступ і переконайтеся, що віддалена робота не стане на заваді продуктивної роботи.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему