Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договірні відносини з контрагентами в період карантину

Чи усі обов'язки, передбачені договором, мають бути виконані?

Договірні обов'язки може бути легко порушено в карантинних умовах з причин зовсім не залежних від волі сторін. Карантинні обмеження з боку держави, відсутність працівників з причин інфікування, збої в роботі постачальників - неповний перелік того, що призведе до неможливості виконання договірних зобов'язань.

Карантин та локдаун вже більше року стали звичними обставини. Важко до кінця уявити та проаналізувати, як це остаточно вплинуло на ділові взаємовідносини. Безліч підприємців та бізнесменів відчули, що ніколи ще не було так важко погоджуватись на обов'язки за договорами перед партнерами як зараз.

Однак, чи може сторона звільнитися від виконання договору через поширення коронавірусної інфекції (COVID-19)?

Насправді ні, оскільки настання форс-мажорної обставини звільняє від відповідальності (штрафних санкцій, відшкодування збитків тощо) за неналежне виконання договірних обов'язків, але всі обов'язки, передбачені договором, мають бути виконані, навіть із запізненням.

Важливо знати: якщо сторона хоче заявити про звільнення від відповідальності, внаслідок невиконання зобов'язання, то на неї покладається обов'язок доведення причинно-наслідкового зв'язку між такою обставиною та неможливістю своєчасно виконати зобов'язання.

Проте, і тут є особливості. Так, якщо сторона вже почала доводити про причину невиконання зобов'язання у зв'язку з карантином, то слід звернути увагу на «Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)».

В даному регламенті зазначено, що «для визнання та підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) уповноважена особа повинна впевнитись, що надані заявником документи свідчать про непередбачуваність та невідворотність».

Тобто, якщо дані форс-мажорні обставини могли бути передбачені, в тому числі і введення картину, то таку обставину буде важко доводити та вважати такою, яка є форс-мажорною.

Отож, якщо між Вами укладається договір та є ризики невиконання зобов'язань, то слід передбачати додаткові пункти, які б дозволити виконати умови належним чином, чи то укладенням додаткових угод, чи то домовленість між сторонами (письмова) передбачена договором про обставини, які ними можуть бути передбачені.

Даний процес полегшить обов'язок доводити обставини які унеможливили виконання договору однієї сторони, та передбачить гарантії виконання іншій.

Судова практика щодо невиконання зобов'язань

Частою причиною невиконання зобов'язань сторонами за договором є введення карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції. При цьому, суди притримуються наступної позиції.

ДП «Адміністрація морських портів України» звернулося до суду з позовом до ТОВ «Агро Констракшн» про стягнення суми штрафних та компенсаційних нарахувань. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач безпідставно та незаконно призупинив всі будівельні роботи по договору.

Однак, відповідач по даній справі зазначав, що повідомив позивача листом від про те, що запровадження карантину на законодавчому рівні відноситься до форс-мажорних обставин, у зв'язку з чим з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби призупиняються будівельні роботи до покращення епідеміологічної обстановки в Україні.

На підтвердження цього відповідач посилався на сертифікат Торгово-промислової палати України, згідно якого у період виконання зобов'язань існували форс-мажорні обставини, які унеможливили їх виконання.

Однак, суд зазначає, оскільки даний сертифікат не надавався позивачу раніш, аніж до вирішення справи в судовому порядку - такі обставини не вважаються форс-мажорними.

Рішення Господарського суду Одеської області від 13.01.2021 у справі № 916/2665/20.

Як вбачається з даного Рішення, що підтвердження обставин, які унеможливлювали невиконання зобов'язання має надавати саме особа, зі сторони якої ці зобов'язання не були виконані. Така позиція суду є цілком логічною, оскільки в силу нормативно-правових актів - сторона, яка зазнала збитків не зобов'язана доводити причини, через які не були виконанні зобов'язання перед нею.

Отже, у зв'язку з тим, що господарський договір є основною підставою виникнення зобов'язання, то зараз слід підходити до його укладення більш виважено, ніж раніше, а особливо в частині відповідальності, яка виникатиме внаслідок невиконання умов договору однієї зі сторін.

Для того, аби сторонами були виконанні умови договору, необхідно ретельно підійти до підготовки проєкту даного договору та передбачити всі можливі ризики, які можуть зустрічатися під час виникнення даних правовідносин.

Ризики існують завжди, проте є категорія таких, які цілком можна передбачити, принаймні невиконання зобов'язання за договором через «форс-мажор у зв'язку з карантином». Тобто, так як дані питання та інтереси можна передбачити на стадії укладання договору - слід зважувати це та враховувати події, які можуть виникнути внаслідок різних обставин.

Висновки

Самий вдалий бізнес той, що максимально швидко та вдало адаптується ринку та зовнішніх чинників. Почався другий рік пандемії і багато компаній вибираючи собі контрагентів, більше зважають не на юридичну сторону взаємовідносин, а на такі обставини як:

1. репутація в умовах пандемії (адже багато компаній не змогли переформатувати свої процеси на новий лад та втратили довіру клієнтів);

2. організація роботи персоналу;

3. наявність стабільних постачальників та підрядників;

4. залежність кінцевої продукції від міжнародних постачальників.

Ці обставини стали більш важливими при виборі партнера чи контрагента. Час для з'ясування стосунків в суді відсутній. Час залишився виключно для виживання на ринку. Швидкі та точні рішення дають шанс пройти далі.

Адвокат, партнер адвокатського об'єднання «Юнімайндс»

Онученко Дмитро

__

Автоматизуйте свою договірну роботу з новим функціоналом LIGA360. Інструмент Contractum проаналізує текст ваших договорів, оцінить надійність сторін-підписантів та проінформує про наближення дат при виконанні умов договору. Встигніть першими отримати тест за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему