Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому важливо уважно вичитувати договір

Укладання договорів є основною складовою будь-якого успішного бізнесу, оскільки допомагає правильно зафіксувати умови про які домовилися підприємці, обговорюючи наприклад умови поставки та оплати товару з точки А до точки Б.

На сьогоднішній день питання договірних правовідносин є доволі поширеним та, як виявляється, дуже важливим, оскільки допомагає правильно зафіксувати умови про які домовилися підприємці при їх укладанні на початкових стадіях. Недаремно англійський письменник Жаклін Берд сказав: «Головне правило ділового світу: читай все, включаючи надруковане дрібним шрифтом». Так, мова йде не тільки про нібито «невидимі» пункти та розділи, на які ми навіть не звертаємо увагу, оскільки вочевидь - це звичайні форс-мажорні обставини або інші загальні положення, а й про звичайні граматичні помилки, які можуть стати на заваді виконанню умов цього договору.

Поняття договору та договірних правовідносин

Щодо поняття договору, то воно чітко визначено в ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно договірні правовідносини - це відносини, які виникають між суб'єктами договірного права внаслідок поєднання їх намірів та взаємного волевиявлення.

Тобто, даний вид зобов'язань є тільки тоді, якщо є дві і більше особи між якими можливе виникнення таких правовідносин.

Найчастіші помилки в договорах

Розпочнемо з трудових договорів, адже роботодавці часто підписують договори з працівниками про повну матеріальну відповідальність. Тут виникає питання, а чому б і ні? Все просто, підписувати даний договір можна і потрібно, однак даний вид договорів існує лише з конкретним переліком працівників.

Така помилка може викликати проблеми під час відшкодування майнової шкоди, оскільки не буде чітко визначених підстав.

Поширеними є помилки, які допускаються в реквізитах або назві установи, підприємства, організації. Вказані помилки є начебто несуттєвими, але під час настання виконання зобов'язання «недобросовісний контрагент» може і на цьому відігратися шляхом різних маніпуляцій.

Слід пам'ятати, що договір має бути ідеально вичитаним та відповідати нормам чинного законодавства України, адже це Ваш імідж та репутація.

Ще одна часта помилка у договорах: «Якщо кат отримує наказ «Стратити, не можна помилувати», то сокира йде в хід, а якщо пересунути кому трохи подалі

(«Стратити не можна, помилувати») - кара скасовується».

Скажете, яке відношення має ця історична цитата до сьогодення, а точніше до помилок у договорах. Так ось, важливе місце мають і розділові знаки, поставлені правильно договорі. Наприклад, невірно поставлена кома в ціні договору. Так, ціна договору може становити 1 000 000, 00, а ви зазначаєте 1 000 00, 00. Тут і недописані нулі і, відповідно, кома перенесена вперед.

Проте, даний вид помилок часто можна виправити додатковою угодою чи домовленістю сторін у формі, передбачену умовами договору. Звісно, мова йде про добросовісних контрагентів та партнерів, а не про зловживання та побудову умов договору для власної зручності.

Щодо помилок, які допускають на підставі чого діє сторона. Ці помилки часто допускають менеджери підприємств, організацій, оскільки можуть підписати договір та вказати, що діє на підставі статуту, однак, насправді його повноваження обмежені довіреністю.

Цікавим є те, що Касаційний господарський суду у складі Верховного суду дав правову оцінку таким помилкам в договорі та вказав на те, якщо договір містить умову (пункт) про підписання його особою, яка діє на підставі статуту підприємства чи іншого документа, що встановлює повноваження зазначеної особи, то наведене свідчить про обізнаність іншої сторони даного договору з таким статутом (іншим документом) у частині, яка стосується відповідних повноважень, і в такому разі суд не може брати до уваги посилання цієї сторони на те, що їй було невідомо про наявні обмеження повноважень представника її контрагента.

Посилання на Постанову Касаційного господарський суду у складі Верховного від 05.05.2020 року у справі № 911/1634/19:

Тобто, з цього слідує, що сторони договору чітко проінформовані про обсяг прав та обов'язків.

Як уникнути помилок під час при укладення сторонами договору

Насамперед, як би це не було нудно та втратно по часу - перечитувати уважно пункти договору.

Так, ми можемо звернути увагу на самі необхідні та важливі розділи, але тоді потрібно бути готовим до «сюрпризів». І неважливо, чи це договір про повну матеріальну відповідальність працівника, чи договір поставки товару на 1 000 000 млн. грн. або ж договір купівлі-продажу на 1 000 тис. грн.

Як правило, якщо ціна договору незначна, то наслідків уникнути легше. Наприклад, уклали Ви договір про повну матеріальну відповідальність з працівником. Вашому підприємству завдано шкоду на значку суму і настав час коли потрібно її відшкодовувати, однак, у працівника немає підстав, бо його займана посада не відповідає переліку з яким можна підписувати їх та ще й на підприємстві немає положення про повно матеріальну відповідальність.

Наслідки розуміємо, шкоду нам не відшкодовують. Проте, цього можна уникнути, проаналізувавши нормативно -правові акти, які регулюють галузь трудового права та розробивши примірник договір на кожну категорію штатних працівників.

Щодо описок в назві підприємства або реквізитах, то тут також є цікавий момент, що помилку можна виправити додатковою угодою або підписанням нового договору. Слід зауважити, що помилка в назві підприємства не звільняє сторону від виконання зобов'язання та не є підставою для його розірвання.

Тому даний вид помилок можна виправити та не думати про те, що Вам не прийде товар чи не настане якась інша подія, передбачена в договорі. Але цей момент є також важливим, оскільки ми маємо бути грамотними при формуванні будь-яких договорів.

Ну і звісно, щоб не було проблем з поставкою товару чи в частині виконання будь-якого іншого договору, необхідно звертати увагу на осіб, які виступають підписантами. Оскільки практика Верховного Суду свідчить про те, що у разі якщо сторонами було підписано договір, то і про обсяг свої повноважень їм достеменно відомо.

Так, якщо підписує директор, то і повноваження його обмежуються статутом. Відповідно, якщо інша особа, на підставі документу, який дозволяє їй підписувати такий договір від імені юридичної особи. Будьте уважними на цьому етапі укладання договору.

Висновки

Слід додати, що це невичерпний перелік помилок, які допускають сторони під час складання договорів. Про деякі можна навіть і не знати, а от коли настає стадія «порядок вирішення спорів», то суд нам чітко розкаже, що і як ми неправильно написали.

Аналізуючи помилки, які допускаються в договорі слід зауважити, що сторонами (не тільки суб'єктами господарювання) допускаються помилки не лише які можуть бути незначними або несуттєвими, а й такі, які можуть завдавати великих майнових втрат та породити не зовсім гарну репутацію.

Отож, важливо привчити себе до звички грамотно вичитувати текст договору та передбачати негативні наслідки так званих «невидимих пунктів» договору про які написано вище. Адже договір може бути грамотно написаний, але бути юридично «нечистим». Тому беремо собі за правило: грамотність плюс законодавчий аналіз і в майбутньому про негативні наслідки можна думати менше.

Юрист адвокатського об'єднання «Юнімайндс»

Бутіна Марія

Хочете економити час на перевірці договорів? Скористайтесь функціоналом CONTRACTUM у LIGA360. Помилки в нумерації, реквізитах, структурі відобразяться автоматично. А ще тут можна швидко звірити суми й перевірити ризики щодо сторін. Оцініть переваги замовивши тестовий доступ.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему