Питання щодо роботи правоохоронної системи в цілому досі не вирішене і гостро підлягає розголосу! Тому, якщо ви стикаєтеся з порушеннями правоохоронців - не мовчіть! Звертайтесь до Державного бюро розслідувань.
Закінчилась Революція гідності, народ України обрав нового голову держави та склад парламенту. Тож свій початок взяло реформування пострадянської системи органів влади. Це торкнулося і правоохоронних органів та судової системи. Одним із шляхів проведення реформ стали:
ліквідація територіальних підрозділів МВС України. Замість них уряд створив Національну поліцію України;
реструктуризація органів досудового розслідування;
перетворення органів прокуратури з радянського «воєнного» авторитарного органу на европейський цивільний орган державного обвинувачення, зокрема відмова від класних чинів та форменого одягу прокурора та проведення переатестацій працівників;
за підтримки західних партнерів створення нових правоохоронних органів з виключною підслідністю для боротьби із корупцією та протидії службовим та воєнним злочинам - НАБУ, ДБР.
Чи змінилось після цього відношення українців до правоохоронців?
Рівень довіри населення до правоохоронної системи станом на сьогодні є значно низьким. Причина - резонансні події, які, час від часу, трапляються за участю працівників вищезазначених органів.
Питання дотримання законності під час реалізації своїх повноважень органами досудового розслідування потребує загального обговорення .
Багато представників бізнесу в Україні звертаються за допомогою до ЗМІ. На розгляд суспільства підіймають питання щодо допущення різного роду порушень під час проведення окремих слідчих дій. Розголосу має піддаватись такий вид слідчої розшукової дії, як обшук.
Поговоримо про обшук
Відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.
Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Мета обшуку:
виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення;
відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення;
встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Виходячи із вищезазначених положень Кодексу, обшук - є одним із видів слідчих (розшукових) дій. Органи досудового розслідування проводять його для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
То як слідчі зловживають своїми діями під час обшуку?
Основні протизаконні дії силовиків відбуваються через порушення у відеофіксації обшуку, необ'єктивних понятих, фіксації доказів в протоколі.
Пам'ятайте: слідча дія може проводитись лише на підставі ухвали суду (за винятком випадків за законом).
Необ'єктивні поняті
Обшук проводиться лише із залученням двох незаінтересованих осіб (понятих), а також зі здійсненням безперервної відеофіксації слідчої дії.
Здебільшого необ'єктивні поняті - це :
близькі знайомі правоохоронців;
особи, щодо яких уже проводилось інші досудове розслідування;
раніше судимі.
Маєте сумніви в неупередженості понятих? Тоді вимагайте у слідчого, прокурора залучити ще декількох. Адже Кодекс встановлює, що понятих повинно бути не менше двох. І максимальна їхня кількість законом не визначається.
Понятими не можуть бути:
потерпілий;
родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого;
працівники правоохоронних органів;
особи, заінтересовані в результатах кримінального провадження.
Слідкуйте за відеофіксацією усіх дій слідчого
Відеофіксація має бути направлена на дії слідчого/прокурора, які шукають докази. Аж ніяк не приміщення в цілому, чи окремих його кімнат.
Недоброчесний працівник може вчиняти протиправні дії у місцях, що не потрапляють у зону відеофіксації. Наприклад, підкладати у шафи та скриньки раніше підготовлені документи та речові докази.
Також зустрічаються випадки коли слідчий у «сліпій» зоні використовує невербальні жести. Ними він вказує на можливість отримання неправомірної вигоди за неналежне проведення слідчої дії. Крім того, жестами можна надати вказівку понятим на здійснення заздалегідь обговорених дій.
Обшук вночі протиправний
Проведення слідчих (розшукових) дій у нічний час (з 22.00 до 6.00) не допускається. Виняток - невідкладні випадки. Затримка в проведенні таких слідчих дій може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.
У разі проведення слідчих дій у нічний час суб'єкт владних повноважень має довести необхідність такого обмеження прав людини. Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли заподіюється найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє. Необґрунтування обшуку в нічний час - це підстава для визнання доказів, отриманих внаслідок такої слідчої дії, недопустимими.
Учасники обшуку мають право надавати свої зауваження, заперечення до протоколу про проведення обшуку. Прокурор, слідчий має відобразити їх в протоколі.
Якщо під час обшуку було знайдено докази про невинуватість особи, то вони мають бути долученими до матеріалів досудового розслідування.
Обов'язково необхідно пам'ятати, що слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишати місце обшуку до його закінчення чи вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Прокурори на обшуку
Якщо ви ставите під сумнів законність дій органу досудового розслідування, то ви можете запропонувати слідчому залучити до проведення обшуку прокурора.
Прокурор, відповідно положень Кодексу, має право брати участь у проведенні слідчих дій. А також саме на нього покладений обов'язок здійснення процесуального керівництва, яке полягає у нагляді за дотриманням законності під час проведення досудового розслідування.
Адвокати на обшуку
Важливим учасником кримінального провадження є адвокат. Захисника необхідно залучити протягом 3-х годин з початку проведення слідчої дії. Положення ч. 1 ст. 236 Кодексу містять формулювання щодо участі захисника чи адвоката під час проведення обшуку. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений захисник чи представник особи, у якої проводиться обшук. На місце обшуку він має прибути не пізніше, ніж за три години.
Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов'язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, з належним чином підтвердженими повноваженнями. Особа допускається до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
Якщо вбачаєте ознаки вчинення кримінального правопорушення, зокрема, передбаченого статтею 162 Кримінального кодексу України - порушення недоторканності житла, необхідно звернутись із відповідною заявою до територіального відділу Державного бюро розслідувань.
Будьте готовими до перевірок контролюючих органів. В Інформаційно-правових системах ЛІГА:ЗАКОН є алгоритми дій, порядок перевірок, інформація про всі органи контролю, з якими стикаються бізнеси. Замовте тестовий доступ за посиланням.
А з системою LIGA360:Керівник ви вчасно будете проінформовані про загрози співпраці з компаніями, реєстраційні зміни нерухомості, а також інформаційні атаки.