Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що можна (і потрібно!) знати про опонента в юридичному спорі і де це знайти?

Інструменти оцінки ризиків та можливостей

Будь ви новачком-підприємцем, керівником невеликої компанії або акціонером великого підприємства - швидше за все, дізнатися про юридичні дебати та позови доведеться не з чуток. Кожна юридична суперечка в чомусь унікальна. Тому її можна порівняти з проектом - комплексним заходом, з обмеженнями за часом, бюджетом, ресурсами.

Вирішити чи наважитися.

Боротьба за ресурс майже завжди стає причиною юридичних баталій та розгоряння суперництва. Усі юридичні суперечки починаються з ухвалення рішення. Кожен робить це по-своєму. Хтось вирішує - аналізує аргументи, використовує алгоритми, формалізує конструктивні гіпотези, вибирає найприйнятніші та бере відповідальність. Хтось наважується - сподівається на удачу та благополучний результат. На жаль, дива відбуваються лише в одному випадку - коли їх підготували та реалізували.

Перше про що варто задуматись: хто реалізовуватиме рішення. Тому що йому потрібно буде глибоко опрацювати тему, а потім згенерувати конструктивні та аргументовані варіанти. Варіантів має бути кілька, адекватні та придатні для впровадження. Це буде один фахівець чи кілька? Якщо кілька, то які спеціалізації, компетенції та ролі кожного?

Щоб потім, у процесі суперечки, не шукати додаткових ресурсів, фахівців, інформацію - вивчіть досконально проблему та складіть план реалізації. При цьому не забути про обмеження: часові, фінансові, матеріальні, інформаційні, людські.

Бюджет. Добре спланований та керований проект має особливість збільшувати кошторис у два рази, погано керований проект - утричі.

Опрацювати ризики. Ризики важливіші за можливості. Первинний аналіз небезпек потрібен, щоб вам, керівнику чи замовнику не думати про вторинні речі. Також це суттєво зменшить кількість додаткових питань.

Збір даних

Для прийняття будь-якого рішення, чи то стратегічного, управлінського чи юридичного характеру, потрібні дані. При зборі даних акцент робиться на забезпечення точності, актуальності, своєчасності та правдивості інформації. Від цього залежить вірність висновків.

Отримані дані можна використовувати багатофункціонально, а саме:

  • для підготовки до попередніх переговорів щодо спору

  • на формування доказової бази

  • для розуміння потенціалу опонента та його ресурсу перед зверненням до судів

  • для аналізу фактичного стану справ у господарській діяльності

Де шукати

Частину інформації можна легко і оперативно отримати з відкритих джерел, державних реєстрів або спеціалізованих сервісів. Подібні послуги значно спрощують життя добувача інформації, оскільки дані вже автоматично надходять туди з тих самих державних реєстрів і відкритих джерел.

Ще кілька переваг готових ІТ-рішень:

ContrAgent при досудовому врегулюванні. Надає доступ до історичних даних підприємства, держзакупівель, фінансової аналітики. Аналіз досьє та вказівка на ??ризик-фактори у контрагента. Можливість будувати зв'язки компанії з іншими юридичними особами.

Verdictum при позовах до суду. Демонструє позиції судів у тотожних справах чи з суперечливим моментам законодавства, судова практика, підбір справ за подібними критеріями. Це для тих, чия діяльність пов'язана з необхідністю захисту інтересів у суді або є інтерес до судової практики.

Semantrum для стратегічного планування. Сервіс знадобиться для опрацювання репутаційної складової при юридичних суперечках, оскільки останнім часом вихід у публічну площину часто має вирішальне значення при боротьбі ресурс.

Що робити з отриманими даними

Більшість моїх замовників напередодні юридичної суперечки, а найчастіше це корпоративні спори, розпочинають обговорення після ознайомлення з довідкою. Довідка про результати аналізу ефективного оточення, поточного адміністративного та економічного стану компанії. При формуванні такого документа я використовую дані із зазначених вище сервісів, оскільки це заощаджує час і допомагає краще систематизувати інформацію. А зекономлений час витрачаю на системну аналітику, інженерію рішень, порівняння варіантів розвитку подій та формування конструктивних гіпотез.

Внаслідок доповнення базових ресурсних даних інтелектуальною складовою, власними знаннями та аналітикою, на виході формується компактна довідка, до якої може входити така інформація:

  • реальні можливості та слабкі сторони компанії;

  • джерела прибутку;

  • хто захищатиме у разі конфлікту, у тому числі у судах;

  • хто ще має відношення до юридичної особи;

  • інформація про активи або інші підприємства, що входять до групи;

  • «оголені» ділянки: відкриті кримінальні провадження, конфлікти, суперечки, кому винен, конкуренти;

  • чи співвідноситися фактична діяльність компанії з її основною діяльністю за КВЕД та економічними причинами;

  • наявність неявних зв'язків з юридичними особами та підприємцями;

  • судові процеси;

  • максимум інформації про ключових осіб, які приймають рішення або впливають на прийняття рішень, їх особистісні характеристики;

  • виявлення додаткових потенційних факторів ризику.

    Як показав досвід, цього документу достатньо для формування подальшої стратегії, якою б масштабною не була суперечка. Також потрібно визнати, що навіть у юридичних суперечках юридичні баталії займають часто не ключову роль.

    Як це відбувається на практиці.

    1) Скільки часу потрібно на прийняття рішення?

    Вартість активів вираховується сотнями мільйонів гривень. Внутрішньокорпоративний конфлікт між партнерами затягнувся по часу і триває більше року. Назрівали ускладнення, бізнес руйнувався, перспективи туманні і мрійливі. Один з партнерів вирішив пропрацювати ситуацію ґрунтовно і виважено. З перспективою звернення до суду та відповідних комісій міністерств.

    30 хв було витрачено на збір базових даних за допомогою сервісних рішень. 2 дні було витрачено на збір даних про ключових осіб та додатковий людський ресурс. 3 дні було витрачено на аналітику, узагальнення отриманого матеріалу, його систематизацію та конструювання гіпотез.

    Через пару днів замовник приступив до складання плану, і за 2-3 тижні відбулась його реалізація. За місяць вирішилось те, що тривало більше року.

    2) Контракт, що затягнувся.

    Зарубіжні партнери домовились про поставку овочів на територію України. Проте, розрахунок за товар не відбувся. Місяць, другий, третій… так минуло півроку. Перший час були обіцянки, а потім комунікація звелася нанівець і зовсім втратилась.

    Після звернення підприємця з Євросоюзу за допомогою, буквально за лічені хвилини вся інформація про компанію покупця вже знаходилась в папці на робочому столі комп'ютера. З наявними активами, транспортними засобами, зобов'язаннями, тощо.

    Три години на вичитку основного договору з додатками, збір додаткових даних, пропрацювання алгоритмів та механізмів їх реалізації, вибір придатних для впровадження. Через три дні комунікація була відновлена, а замовник отримав чіткий план від покупця про джерела фінансування для погашення заборгованості.

    Віктор Шульга

    фахівець з безпеки та корпоративних розслідувань "Hard skills"

    Бажаєте здійснити революцію в ухваленні управлінських рішень? Спробуйте ІТ-платформу LIGA360. Отримайте дашборд для топменеджменту з ключовою інформацією про бізнес, максимальний функціонал продуктів ЛІГА:ЗАКОН для зручної роботи всіх співробітників компанії, єдиний інформаційний простір для топменеджменту, професійних команд, спеціалістів, інструменти для командної роботи з інформацією та мінімізації бізнес-ризиків. Деталі за посиланням.

    Підпишіться на розсилку
    Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
    Залиште коментар
    Увійдіть, щоб залишити коментар
    УВІЙТИ
    На цю ж тему