Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закупівлі в умовах воєнного стану: законодавче регулювання

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, Кабінетом Міністрів України розроблено та 28 лютого 2022 року прийнято постанову «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» № 169 (надалі - “постанова № 169”), якою врегульовано порядок здійснення оборонних та публічних закупівель товарів в умовах воєнного стану (наразі вказана постанова № 169 містить три редакції, остання з яких датована 05.03.2022 року).

Що передбачено постановою № 169.

Так, Постановою № 169 передбачено, що в умовах воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”.

В свою чергу, необхідно звернути увагу, що дія Постанови № 169 охоплює закупівлі, які відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” мають здійснюватись шляхом проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, тобто закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень.

Одночасно щодо закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону України “Про публічні закупівлі” звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, що закріплено у частини 3 статті 3 Закону України “Про публічні закупівлі”.

Втім, законодавство в сфері публічних закупівель в умовах воєнного стану є достатньо динамічним. На розгляді Верховної Ради України перебуває декілька законопроектів (№№ 7164 та 7163), якими планується законодавчо закріпити, що положення Закону України “Про публічні закупівлі” у період воєнного стану не застосовуються, а порядок проведення таких закупівель визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення публічних закупівель за Постановою № 169 (вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень)

Відповідно до п. 2 Постанови № 169 переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються:

- для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України - рішенням державних замовників у сфері оборони;

Перелік державних замовників у сфері оборони визначено постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 року № 363 “Питання оборонних закупівель”. До них належать:

  • Міністерство внутрішніх справ;

  • Міністерство економіки;

  • Міністерство оборони;

  • Міністерство юстиції;

  • Державна служба з надзвичайних ситуацій;

  • Служба безпеки;

  • Служба зовнішньої розвідки;

  • Державне космічне агентство;

  • Адміністрація Державної прикордонної служби;

  • Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації;

  • Головне управління розвідки Міністерства оборони;

  • Управління державної охорони;

  • Національне антикорупційне бюро;

  • Національна гвардія;

  • Національна поліція;

  • Державна спеціальна служба транспорту;

  • Державне бюро розслідувань;

  • Державна судова адміністрація;

  • Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості.

- для інших закупівель:

  • рішенням органу управління державним майном суб'єкта господарювання державного сектору економіки;

  • рішенням органу управління комунальним майном;

  • рішенням відповідного органу управління суб'єкта господарювання, що провадить діяльність на об'єкті критичної інфраструктури з використанням майна комунального сектору економіки.

У разі, коли повноваження суб'єкта управління державним майном або загальних зборів суб'єкта господарювання державного сектору економіки здійснює Кабінет Міністрів України, переліки та обсяги закупівель товарів робіт і послуг за поданням замовника погоджуються центральним органом виконавчої влади, який формує державну політику у відповідній сфері, в якій суб'єкт господарювання державного сектору економіки провадить свою діяльність згідно з метою, визначеною його установчими документами.

Пунктом 3 Постанови № 169 встановлено, що замовники під час здійснення передбачених цією постановою закупівель повинні відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі” дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів після його підписання. Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування електронної системи закупівель, підтверджений її адміністратором. Договір, не оприлюднений в електронній системі закупівель у встановлений строк, є нікчемним.

Проте вказане правило не поширюється на договори, що укладені для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони. Такі договори оприлюднюються в електронній системі закупівель протягом 10 робочих днів після припинення чи скасування воєнного стану.

З огляду на викладене, замовники здійснюють публічні закупівлі та оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”, шляхом:

1. внесення відповідних змін до річного плану закупівель,

2. укладення прямих договорів та

3. оприлюднення їх в електронній системі закупівель.

Порядок проведення публічних закупівель, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень.

Закупівлі товарів, робіт і послуг вартістю до 50 тис. грн. проводяться замовником шляхом:

1. укладення «прямого» договору;

або

2. використання електронного каталогу (Prozorro Market).

При цьому у будь-якому випадку слід оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю. При здійсненні таких закупівель замовник має оприлюднювати річний план або зміни до нього.

Щодо закупівель, розпочатих до введення правового режиму воєнного стану

Листом Мінекономіки вих. № 3304-04/9225-06 від 04.03.2022 «Щодо здійснення закупівель у період воєнного стану», надано наступні роз'яснення з вказаного питання. Процедури закупівель та спрощені закупівлі, розпочаті до введення правового режиму воєнного стану в Україні, завершуються у порядку, визначеному Законом.

У разі якщо замовники, які розпочали процедури закупівлі до введення правового режиму воєнного стану в Україні, не мають можливості завершити такі процедури закупівлі у зв'язку із обставинами, що не залежать від замовників, вони можуть визнати тендер таким, що не відбувся, відповідно до частини п'ятої статті 32 Закону у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили.

Відтак для належного забезпечення потреб під час дії правового режиму воєнного стану в Україні на теперішній час замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг, керуючись Постановою № 169. У разі прийняття Верховною Радою України одного з наведених на початку статті законопроектів правила роботи на цьому напрямку будуть змінені. Як саме - визначатиме Кабінет Міністрів України.

Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

В умовах воєнного стану, завдання LIGA ZAKON - надати важливу інформацію для центральних органів влади, судів, прокуратури, армії та територіальної оборони. Саме тому ми забезпечимо безкоштовний доступ до платформи LIGA360 з повною базою НПА, аналітики й новин. Замовляйте доступ за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему