15 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла за основу та в цілому законопроект № 7137-д від 14.03.2022, який передбачає кардинальну податкову реформу на період воєнного стану. 17 березня вказаний Закон під № 2120-IX було опубліковано. Змін доволі багато, але ключовими з них, які стосуються саме оподаткування, на нашу думку, є наступні, згруповані по відповідним напрямками.
1. Єдиний податок в 2 % без ПДВ майже для всіх
Найсміливішою та найбільш глобальною новелою, безсумнівно, є рішення про надання на період з 1 квітня 2022 до припинення/скасування дії воєнного стану права на використання спрощеної системи оподаткування бізнесу (ФОП та юридичним особам) з оборотом до 10 мільярдів гривень. Зараз, нагадаємо, «спрощенка» може застосовуватись при обороті до 1167 мінімальних зарплат (7 585 500 грн.).
При цьому ставка єдиного податку для таких «спрощенців» становитиме всього 2 % від обороту без ПДВ, а не 3 % з ПДВ чи 5 % без ПДВ, як зараз. Відповідно, подавати звітність з ПДВ по операціям постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, не потрібно буде (про це прямо вказано). Жодних обмежень щодо кількості працівників також не буде (втім, для 3-ї групи їх і зараз немає).
Звітність потрібно буде подавати щокварталу, але із вказівкою помісячного доходу. Нараховувати та сплачувати єдиний податок потрібно буде до 15 числа, наступного за звітним місяцем.
Відтак, більшість підприємств зможуть сплачувати замість податку на прибуток та ПДВ єдиний податок з обороту у розмірі 2 %. Виключення передбачені для окремих видів діяльності та осіб: - діяльності з організації азартних ігор, лотерей, парі; - виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів (крім роздрібного продажу окремих видів підакцизної продукції); - видобуток, реалізацію корисних копалин; - страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, інші фінансові установи та реєстратори цінних паперів; - представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку; - нерезиденти.
Відзначимо, однак, що автоматичного переходу на вказану модель «спрощенки» не передбачено. Навіть для тих, хто наразі перебуває на «спрощенці» 3-ї групи. Натомість потрібно буде до останнього числа місяця, що передує періоду переходу, подати до податкового органу за місцем податкової адреси (для новоутворених - протягом 10 днів з дати реєстрації). Відповідно, скористатись цією схемою можна буде з 1 квітня 2022 року за умови подання відповідної заяви до 31 березня включно.
Водночас, після припинення/скасування воєнного стану платники податків автоматично стануть такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до переходу на вказану модель «спрощенки» з 1 числа місяця, наступного за звітним.
Також варто звернути увагу, що Кабміну було надано право визначати особливості нарахування та сплати єдиного податку. А тому окремі нюанси запропонованої моделі «спрощенки» ще мають бути додатково врегульовані.
2. Звільнення від сплати єдиного податку платників 1 та 2 груп
Менш революційною, але також доволі важливою новелою стане звільнення з від сплати єдиного податку «спрощенців» 1 та 2 груп. Такі платники матимуть право не сплачувати єдиний податок. Декларацію за період несплати податку їм не потрібно буде заповнювати. Відповідні норми також діятимуть з 1 квітня 2022 до припинення/скасування воєнного стану.
3. Звільнення від сплати ЄСВ, штрафів, пені та перевірок по ЄСВ
Приємним для ФОПів (всіх, не лише «спрощенців»), осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, та для членів фермерських господарств є рішення про звільнення їх від сплати ЄСВ за себе. З 1 березня 2022 року і до припинення або скасування воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після того, вказані особи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе незалежно від того, отримують вони дохід чи ні.
Платники єдиного податку (в тому числі, юридичні особи) також мають право не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу.
Крім того, в період дії воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення чи скасування платникам ЄСВ не нараховується пеня і до них не застосовуються штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату ЄСВ та за ряд інших порушень. Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску в цей період також не проводяться.
4. Звільнення від плати за землю та екологічного податку
На територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або які були тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації (перелік таких територій буде визначати Кабмін) додатково встановлені наступні податкові пільги:
- звільнення від плати за землю (земельного податку та орендної плати за землі державної чи комунальної форм власності) за земельні ділянки, що розташовані на таких територіях, а також за ділянки, які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Термін дії - з березня 2022 до 31 грудня року, наступного за роком, в якому було припинено чи скасовано воєнний стан;
- звільнення від загального мінімального податкового зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на таких територіях, а також за ділянки, які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Термін дії - 2022 та 2023 податковий (звітний) роки.
- звільнення від сплати екологічного податку. Термін дії - 2022 податковий (звітний) рік.
5. Відновлення фактичних та «відшкодувальних» перевірок та санкцій за виявлені в ході їх проведення порушення
Поряд з вищевказаними податковими послабленнями та пільгами законодавець дещо відновив контроль за дотриманням податкового законодавства. Змінами, що набули чинності 07.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану було повністю зупинено проведення податкових перевірок: нові не могли розпочатись, а розпочаті підлягали зупиненню. Крім того, платники податків були звільнені від відповідальності за порушення податкових обов'язків (за відсутності такої можливості), а також від відповідальності за порушення законодавства про РРО.
Новими змінами було вирішено відновити проведення фактичних перевірок, а також камеральних перевірок декларацій чи уточнюючих розрахунків до них, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ. Останній вид перевірок фактично розблоковує здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, оскільки без результатів таких перевірок отримати його було неможливо.
Водночас, проведення фактичних перевірок, проведення більшості з яких було зупинено ще з моменту введення карантину у березні 2020 року, було відновлено повністю. Метою такого кроку названо здійснення контролю за здійсненням операцій з використанням РРО, в тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів (додано ще й такий обов'язок). Але загалом такі перевірки можуть також стосуватись дотримання законодавства щодо підакцизних товарів, касових операцій, а також щодо використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків.
Крім того, було відновлено можливість застосування штрафних санкцій, виявлених за результатами таких перевірок (на них не буде поширюватись мораторій, встановлений на період карантину та воєнного стану). Окремо наголошено на відновленні санкцій, передбачених Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
6. Зменшення податків на пальне та товари для оборони
Значна частина змін присвячена зменшенню податків, що підлягають сплаті при постачанні та ввезенні пального. На період дії воєнного стану такі операції звільняються від оподаткування акцизним збором, а ставка ПДВ на такі операції зменшується до 7 %.
Операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального у зв'язку з примусовим відчуженням або вилученням такого пального для потреб держави, воєнізованих формувань (ЗСУ, тероборона, Нацполіція, СБУ тощо), іншим організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави (далі - сили оборони), а також органам місцевого самоврядування, закладам охорони здоров'я та службам ДСНС, що здійснюються на безоплатній основі, не вважаються реалізацією пального. А тому при їх здійсненні податки не потрібно сплачувати.
Крім того, від оподаткування також звільняються товари, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили під час дії воєнного стану, а також передані в державну чи комунальну власність та на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України. Передача/надання товарів та послуг на користь сил оборони, а також органам місцевого самоврядування, закладам охорони здоров'я та службам ДСНС не будуть вважатись операціями з постачання для цілей оподаткування. Тому з них також не потрібно сплачувати ПДВ та/або включати до складу доходів для цілей оподаткування податком на прибуток чи єдиним податком.
Відзначимо, що операції з добровільної передачі або відчуження коштів, товарів, у тому числі підакцизних, надання послуг на користь ЗСУ та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважались операціями з реалізації для цілей оподаткування ще з 07.03.2022, коли набули чинності попередні зміни до ПК. Але тепер перелік таких операцій, що не вважаються операціями з постачання для цілей оподаткування ПДВ значно розширено та уточнено, зокрема, за рахунок збільшення кількості інституцій, безоплатне передання товарів яким не оподатковується ПДВ.
7. Розширення податкових пільг при наданні благодійної допомоги
Операціям з надання благодійної допомоги також було надано ряд податкових преференцій. Зокрема, звільнено від оподаткування ПДФО благодійну допомогу, надану учасникам бойових дій, працівникам сил цивільного захисту та фізичним особам, що мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули такі місця внаслідок бойових дій.
Податкову знижку за надання благодійної допомоги при визначенні оподатковуваного ПДФО доходу збільшено з 4 % до 16 %. Тобто, суму оподатковуваного ПДФО доходу можна буде зменшено на суму пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям в обсязі, що становлять до 16 % від розміру отриманого доходу.
ФОП на загальній системі оподаткування та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність зможуть відносити до складу витрат від провадження відповідних видів діяльності, документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна та коштів, добровільно наданих (перерахованих) силам оборони для потреб забезпечення оборони держави, органам місцевого самоврядування, закладам охорони здоров'я та службам ДСНС, а також на спецрахунок НБУ.
Платники податку на прибуток також матимуть змогу збільшити свої витрати на суму коштів або вартості ЗІЗ (військових касок та бронежилетів), технічних засобів спостереження, лікарських та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, речового забезпечення та інших товарів та послуг, визначених Кабміном, добровільно перерахованим силам оборони для потреб забезпечення оборони держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. На такі витрати не буде поширюватись обмеження у 4 % оподаткованого прибутку минулого року.
Для неприбуткових організацій передача майна, надання послуг та використання доходів для фінансування видатків силам оборони, а також перерахування коштів на спецрахунок НБУ не буде вважатись порушенням незалежно від виду благодійної діяльності, зазначеної в установчих документах.
8. Розширення та уточнення норм щодо зупинення строків на час війни
Змінами до ПК, що набули чинності 07.03.2022, було зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством. Тепер точніше зафіксовано, що на період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених ПК, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Крім того, підкреслено, що для банків та інших фінансових установ зупиняється перебіг строків визначених для надсилання повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків. У разі неотримання фінансовою установою повідомлення (квитанції) контролюючого органу про підтвердження факту прийняття повідомлення про відкриття рахунку, по таким рахункам можуть здійснюватися видаткові операції без отримання підтвердження. Також припиняється перебіг строків для взяття на облік платників податків.
9. Полегшено формування податкового кредиту з ПДВ
На період дії правового режиму воєнного стану Законом № 2120-IX дозволено формування податкового кредиту за рахунок операцій з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них. ПДВ, сплачений по таким операціям, може включатись до складу податкового кредиту за умови наявності у платника відповідних первинних (розрахункових) документів.
При цьому протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану такі податкові накладні повинні бути зареєстровані в ЄРПН, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі первинних документів, підлягає обов'язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних, внесених до ЄРПН.
Нагадаємо також, що ще раніше, з 07.03.2022 було скасовано будь-яку відповідальність платників податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
10. Визначено особливості роботи податкових органів в період воєнного стану
Впродовж періоду дії воєнного стану надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків буде здійснюватися лише в робочі дні з 8 до 18 години.
Крім того, контролюючі органи будуть звільнені від відповідальності за шкоду, завдану платникам податків їхньою бездіяльністю, зумовленою дією правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.
Наостанок відзначимо, що Законом № 2120-IX передбачено також інші, менш суттєві податкові зміни. Крім того, ним передбачено ряд інших суттєвих змін, які не стосуються оподаткування. Зокрема, щодо регулювання банківської діяльності, фінмоніторингу, споживчих кредитів. Але їх аналіз має бути предметом окремої статті. Сподіваємо, що ці та інші зміни допоможуть перезапустити економіку в умовах повномасштабної військової агресії РФ та сприятимуть перемозі України.
На час воєнного стану бізнеси можуть підключити рішення LIGA360 на спеціальних умовах. Отримуйте актуальні новини, відповіді на "гарячі питання" для бізнесу, зміни законодавства. Деталі за посиланням.