Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

12.05.2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2260 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового контролю та адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (законопроект № 7360). Більшість положень закону набрали чинності з 27.05.2022 року, окрім змін що стосуються проведення камеральних перевірок звітності при дослідженні питання правомірності повернення суми бюджетного відшкодування, які набирають чинності з 02.06.2022 року.Даний закон уточнює порядок формування податкового кредиту, відновлює обов'язок реєстрації податкових накладних та поновлює право на бюджетне відшкодування ПДВ.

Так, Законом №2260 встановлюється право на формування податкового кредиту платника ПДВ за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року шляхом включення до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» незважаючи на те, що за такими операціями в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них.

Те саме стосується й послуг наданих нерезидентами коли місце постачання послуг розташоване на митній території України. Так у разі нарахування таким платником ПДВ (отримувачем послуг) податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Платники ПДВ, що формували податковий кредит у цей період на підставі первинних (розрахункових) документів, зобов'язані забезпечити реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, що передбачено у пп.69.1-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Окремо пп.69.29 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України визначено, що суми податку на додану вартість, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення".

Обов'язок щодо реєстрації податкових накладних безпосередньо пов'язується з наявністю можливості своєчасного виконання платником ПДВ такого обов'язку. Так з моменту набрання чинності Законом України № 2260 для платників ПДВ, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки поновлюються зобов'язання та відповідальність, щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування.

Ці платники ПДВ зобов'язані до 15 липня 2022 року зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних всі податкові накладні граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року.

Платники ПДВ у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якщо здійснять таку реєстрацію протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей.

Платники у яких відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо реєстрації податкових накладних, звільняються від передбаченої Податковим кодексом України відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом України № 2260 пп.69.11 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено в новій редакції згідно якої до 21 липня 2022 року зупинено дію п.200.10-200.12 ст.200 Податкового кодексу України що стосуються порядку погодження, термінів проведення перевірок та процедури безпосереднього відшкодування заявлених сум бюджетного відшкодування.

Згідно нової редакції до звітних податкових періодів лютий - липень 2022 року п.200.10-200.12 ст.200 Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням строків для проведення камеральних, документальних податкових перевірок, передбачених пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Закон України № 2260 поновлює не лише перебіг строків реєстрації податкових накладних, а й строків проведення камеральних перевірок, складення актів перевірок, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок.

Фактично поновлюється можливість проведення камеральних перевірок поданої податкової звітності, своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, своєчасності подання податкових декларацій та своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань.

Проведення камеральних податкових перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:

- лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинається на наступний день після 20 липня 2022 року та завершується не пізніше 20 вересня 2022 року;

- червень, липень 2022 року - розпочинається на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершується не пізніше 20 жовтня 2022 року.

Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений цим пунктом для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку.

Документальні позапланові перевірки, що розпочаті після 27 травня 2022 року, з підстав, визначених пп.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, проводяться протягом 60 календарних днів, що настають

після закінчення граничного терміну проведення камеральної перевірки відповідної декларації або уточнюючого розрахунку.

У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність з урахуванням обставин, передбачених пп.112.8.9 п.112.8 ст.112 Податкового кодексу України, що звільняють від фінансової відповідальності.

Миттєво аналізуй нововведення законодавства, що впливають на бізнес. LIGA360:Керівник містить важливі законопроєкти й роз?яснення щодо очікуваних змін. Результати пошуку представлені у візуальній формі, щоб швидко отримати найважливіші документи та переглянути їх зв'язки. Замовте рішення LIGA360:Керівник прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему