Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Малий бізнес в Європі: яку спрощену систему оподаткування пропонують країни ЄС

Передмова

У зв'язку з воєнною агресію з боку росії, для багатьох власників бізнесу стало актуальним питання диверсифікації ризиків господарської діяльності, одним із рішень якої є релокація. І перше ж питання кожного власника: “Що по податкам ?” Тож в даній статті ми розглянемо, які умови та вимоги до платників податків на спрощеній системі оподаткування в країнах ЄС.

Хочу одразу зауважити, що ми не будемо розглядати всі країни європейського союзу. Я обрав лише оптимальні варіанти, серед яких є мейнстрім країни та нові гравці, що вже непогано себе зарекомендували.

Організаційна правова форма

Тут немає сенсу розділяти даний критерій по країнах, бо глобально він є тотожним. Як і в Україні, ви можете зареєструвати свою компанію у вже звичній для всіх організаційно правовій формі товариства з обмеженою відповідальністю (назви серед країн європи відрізняються, проте сутність однакова) або фізичної особи - підприємця (в більшості країн європи - “Self employed person”).

Румунія

Відносно недавно ця країна стала привабливою для релокації, держава працює над тим, щоб створити комфортні умови для ведення бізнесу. Можу відзначити, що наразі ведеться активна діяльність з побудови певних пільг для спеціалістів/бізнесу в IT галузі.

Ви можете зареєструватись у формі товариства з обмеженою відповідальністю, а саме як мікропідприємство, або як самозайнята особа. В такому разі відносно вас будуть застосовані наступні ставки податків.

  • Податок на прибуток - 3 %, у випадку, якщо компанія не має працівників, та 1 % відповідно, якщо такі наявні. Проте в будь якому випадку сума податку має становити не менш як 200 євро;

  • Податок на виведений капітал/дивіденди - 5 %;

  • Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) - 10 %. Проте, слід зауважити, що для IT спеціалістів наразі діє пільга і ставка податку становить - 0 %.

Додатково стягується соціальний податок (страхування тощо) у розмірі 2.25 % у разі реєстрації у формі самозайнятої особи.

Діє ліміт на прибуток у розмірі 1 000 000 євро для платників податків на спрощеній системі.

Польша

Варіант країни для релокації, який вже давно себе зарекомендував з позитивного боку та керівництво держави продовжує послідовну політику заохочення реєстрації бізнесу та здійснення господарської діяльності в країні.

В Польщі ви маєте можливість обрати форму оподаткування на кшталт нашого єдиного податку, тому далі і буде використане таке формулювання для зручності.

  • Єдиний податок - 19 % (9 % - у випадку дотримання ліміту прибутку в 2 000 000 євро);

  • Податок на виведений капітал/дивіденди - 19 %;

  • Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО):

- 17 % - до 18 000 євро;

- 32 % - понад 18 000 євро;

Ставка податку для самозайнятої особи становить 20 %.

Чехія

Для представників малого та середнього бізнесу ця країна віднедавно стала цікавою у податковому плані.

Так, оподаткування приватного підприємця може відбуватися як за загальною ставкою у 15 % (податок на прибуток), так і є можливість обрати спрощену систему оподаткування.

З січня 2021 року Чехія пропонує систему єдиного податку. Власна назва - “паушальний податок”. У 2022 році щомісячне відрахування єдиного податку становить 242 євро, що включає:

  • 4 євро - податок на прибуток;

  • 132 євро - платіж за соціальне страхування;

  • 106 євро - платіж за медичне страхування.

Внесок за медичне страхування не є обов'язковим за умови наявності медичної страховки, яка була придбана вами при отриманні візи.

Паушальний податок призначений лише для підприємців із річним доходом (виручкою) до 40 416 євро.

Щоб перейти на таку систему оподаткування, необхідно до 10 січня подати відповідну заяву до податкової інспекції.

Португалія

Не можу сказати, що є мейнстрім локацією для реєстрації бізнесу за кордоном (якщо ми не беремо до уваги IT галузь) але теж заслуговує на увагу з огляду на наявні цифри, проте варто розуміти, що Португалія є країною південної європи і знаходиться вже далі від її центру, як географічно так і з погляду на інфраструктуру.

Податок на прибуток за спрощеною системою оподаткування становить 17 % (ліміт по прибутку становить 17 000 євро).

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) в Португалії має велику градацію в залежності від розміру прибутку фізичної особи:

  • 14.5 % - до 7 112 євро;

  • 23 % - від 7 112 до 10 732 євро;

  • 28,5 % - від 10 732 до 20 322 євро;

  • 35 % - від 20 322 до 25 075 євро;

  • 37 % - від 25 075 до 36 967 євро;

  • 45 % - від 36 967 до 80 882 євро;

  • 48 % - більш ніж 80 882 євро;

Соціальний податок - 23,75 %.

Щодо податків для організаційно - правової форми підприємництва, як самозайнята особа, то маємо наступні податки:

Податок на прибуток - 21 % (перші 25 000 євро оподатковуються по ставці 17 %);

Хочу зауважити, що в Португалії є окремий податковий режим для регіона Мадейра, де є суттєві пільги для IT галузі та digital nomad спеціалістів. Проте це виходить за рамки глобального аналізу, та є окремим питанням.

Італія

Як і Португалія, не є найбільш популярною країною для релокації, але в порівнянні з Португалією це є наслідком не географічних або інфраструктурних недоліків, а є результатом політики держави щодо умов ведення бізнесу.

Щодо Італії, то в цій країні діє система оподаткування схожа на наш єдиний податок тільки для самозайнятих осіб.

Ставка податку складає - 15 % від обороту, а також 24 % для соціального податку. Проте перші 5 років здійснення господарської діяльності можливе оподаткування за ставкою 5 %.

Проте, хочу зауважити, що хоча й тема статті сфокусована більше на питаннях оподаткування, але неможливо не відзначити, що в Італії здійснення господарської діяльності ускладнюється складними юридичними конструкціями в силу суворого та архаїчного законодавства, особливо це стосується трудового законодавства.

Банківське обслуговування

Немає сенсу поділяти даний крітерій за країнами, бо рівень банківського обслуговування в них приблизно однаковий, можу тільки виокремити Польшу, якщо брати країни висвітлені в даній статті - в неї дещо кращий рівень даної послуги.

Що мається на увазі під банківським обслуговуванням? Від процедури відкриття рахунку до застосунку на телефон. В європі загалом дуже низький рівень банківського обслуговування в порівнянні з Україною, що підтверджується суттєвим клієнтським досвідом. Там ви маєте пройти дуже складну процедуру KYC (know your customer) та ще сказати “дякую”, за те що вам відкрили рахунок, натомість як в нашій країні працівники банку зроблять все можливе для того, щоб ви відкрили рахунок саме у їх банку.
Особливу увагу хочу приділити вже звичній для нас системі інтернет-банкінгу, яка в європі в кращому випадку низького рівня, а в гіршому вона взагалі відсутня і всі ваші виниклі питання вам доведеться вирішувати безпосередньо у відділенні банку.

Взагалі, якщо казати про рівень діджиталізації державних послуг в країнах європи то в порівнянні з Україною він доволі низький і будьте готові до того, що зіткнувшись з цим ви будете відчувати певний дискомфорт.

Замість висновків

В цій статті я дав вам можливість переважно подивитись на ситуацію та сформувати думку з боку цифр та стислих фактів про країну, бо податки це переважно цифри, а саме це і було основним питанням нашої статті.

Проте, я наполягаю на тому, що при прийнятті рішення про релокацію важливу роль можуть зіграти безліч нюансів. Думка “де краще (читай - менші) податки, там краще і вести бізнес” являється помилковою. Я приведу вам декілька прикладів критеріїв, які ви маєте врахувати при прийнятті рішення, щодо реєстрації бізнесу в певній країні європи:

  • побутова складова;

  • престижність локації (може зіграти ключову роль для IT стартапів);

  • діджиталізація державних послуг та рівень цифрової грамотності країни в цілому;

  • рівень заробітних плат спеціалістів певних категорій;

  • ліцензування (складність процедури) певних видів діяльності.

Країн багато, обирати вам, обирайте з розумом. Сподіваюсь, що дана стаття буде вам у нагоді.

Маєш сумніви щодо свого управлінського рішення? Звіряйся з LIGA360:Керівник. Отримай надійне джерело для: перевірки контрагентів, пошуку законодавчих позицій, аналітики та алгоритмів дій для бізнесу. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему