Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи можливе страхування від воєнних ризиків?

Як і де застрахувати майно саме від воєнних ризиків?

Взагалі-то правильніше назвати цей страховий продукт захистом від ризиків політичного насильства. Бо крім покриття воєнних ризиків він також включає ризики громадянських заворушень, бунтів, страйків та тероризму.

До 2022 року придбати такий страховий поліс для захисту майнових об'єктів на території України ще було можливо. Але лише за кордоном, та як правило у синдикатах Ллойдс. Тарифи на страхування знаходились у межах від 0,1% до 0,2% від вартості майна.

Проте зі зростанням напруги на кордоні України, з листопада 2021 року тарифи почали швидко зростати, майже удвічі збільшились наприкінці грудня, а потім ще раз подвоїлись наприкінці січня. Станом на середину лютого 2022 року мінімальний розмір страхового платежу складав приблизно 120-150 тисяч доларів США, а максимальний розмір страхового відшкодування був обмежений лімітом 10 млн доларів. На жаль, з 24 лютого 2022 року жодна страхова компанія у світі не може страхувати майно на території України від воєнних ризиків. Якщо дозволите аналогію, це сприймається страховиками приблизно так, як бажання застрахувати свою квартиру від пожежі, коли будинок вже палає з іншого боку. Навіть якщо ви були клієнтом страхової компанії вже десять років та щорічно поновлювали поліс страхування від ризиків політичного насильства, у 2022 році поновити дію страховки вже буде неможливо.

Навіщо тоді мені розумітися на страхуванні ризиків політичного насильства?

По-перше, ми всі розуміємо, що з цього року воєнні ризики будуть вважатися притаманними для території нашої країни так само, як ризики цунамі для Японії, або торнадо для США. Саме страхування є основним інструментом захисту бізнесу від ризиків. Здається, що ставлення керівників корпорації до цього інструменту та його справедливої вартості теж зазнали змін протягом останніх місяців.

По-друге, прогнозую, що будь-які майбутні інвестиції з боку міжнародних фінансових інституцій та фондів обов'язково будуть містити вимогу страхування від воєнних ризиків та тероризму. Тому будь-які великі інфраструктурні або комерційні проєкти будуть неможливі без покриття даних ризиків через механізм страхування. То якщо ми віримо в європейське майбутнє, то маємо до нього готуватися.

Від яких саме ризиків захищає страхування ризиків політичного насильства?

Згідно з популярним покриттям від Hiscox, застраховані можуть бути таки випадки: війна, терористичний акт або диверсія, протиправні дії третіх осіб, бунти, страйки, громадські заворушення, вторгнення, ворожі дії іноземного противника, воєнні дії, незалежно від того, чи була оголошена війна, чи ні, громадянська війна, повстання, революція, державний переворот, заколот чи військовий переворот.

Важливо отримати найбільш повний набір ризиків, не обмежуючи покриття. Лише у комплексі всіх перелічених ризиків цей договір забезпечує повноту захисту, незважаючи на визначення та позицію державних органів. Інакше є ризик термінологічної плутанини, наприклад, коли воєнні дії називають антитерористичною операцію.

Крім того, як й у випадках страхування майна від звичайних ризиків, є можливість додати до покриття відшкодування втрат від перерви у діяльності. Якщо майно постраждало від воєнних дій, то страхова компанія має відшкодувати постраждалому не лише вартість майна, але й розмір недоотриманого прибутку, а також понесені постійні витрати протягом періоду простою.

А від яких ризиків НЕ захищає таке страхування?

Головне, що треба розуміти, ця страховка призначена відшкодувати майнові пошкодження. Будь-які випадки націоналізації, експропріації або втрати контролю за об'єктом через втрату території не є майновим пошкодженням та не підлягає відшкодуванню.

Коли цей вид страхування знову буде доступний на території України?

На жаль, завершення бойових дій ще не буде означати, що страховики готові повернутися до нас з новими пропозиціями. Спершу, андерайтери мають отримати та обробити статистичну інформацію щодо майнових пошкоджень, аби переглянути свої підходи щодо оцінки страхового ризику. Крім того, деякі українські корпорації все ж таки мали страховий захист від ризиків війни. Тому, найімовірніше, іноземні страховики будуть чекати на закриття справ з врегулювання збитків, аби точно знати розміри відшкодування, та оцінити збитковість свого портфеля українських ризиків політичного насильства.

З іншого боку, будь-які майбутні європейські інвестиції на територію України будуть підвищувати рівень попиту на страхування від воєнних ризиків. Та головне, цей попит буде надходити від найбільш впливових міжнародних інституцій та фондів. Це, безумовно, буде сприяти більш швидкому прийняттю рішення страховиками щодо доступності для українських компаній даного страхового продукту.

Висновки

Якщо Ви вже мали раніше справи з іноземними кредиторами та фінансовими корпораціями, та й розраховуєте на оптимістичний «план Маршалла» стосовно майбутнього України, то Ви маєте бути готові до того, що іноземні інвестори висловлять бажання захиститися від нової погрози можливих бойових дій саме через страхування. Та й скоріше за все ми не побачимо повернення до тарифів, які існували ще у 2020-ому, тому потрібно відразу готуватись до того, що витрати на страховий захист будуть займати ще більшу частину у структурі витрат компанії, аніж раніше.

Інформація - запорука стійкості бізнесу в умовах воєнного стану. Отримуйте ключові дані для ухвалення рішень топ-командою. Зміни законодавства, перевірка контрагентів щодо ризиків й зв'язків з рф і рб, моніторинг медіа-згадок. Тільки до кінця місяця придбай LIGA360 для бізнесу за вигідною ціною.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему