Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірка іноземного контрагента

Перевірка іноземного контрагента є актуальним питанням для будь-якого виду бізнеса, що працює з закордонними компаніями. Якщо вам ще здається, що для вас це не актуально, то ви просто ще не потрапили в таку ситуацію, щоб усвідомити актуальність даного питання.

Чому це важливо?

Гроші, час, безпека

Гроші та час. Не здійснивши належну перевірку контрагента ви ризикуєте втратити гроші та іншу не менш важливу валюту будь якого підприємця - час. Немає різниці чи ви знаходитесь у статусі замовника або виконавця відносно іноземного контрагента, в обох випадках існує ризик. Для наочності приведу кілька прикладів основних можливих ризиків:

  • вам не оплатять (несвоєчасно оплатять) ваші товари/послуги/роботи;

  • вам не поставлять (несвоєчасно поставлять) товари або не нададуть (несвоєчасно нададуть) послуги/ виконають роботи;

  • вирішення спорів, в тому числі судових, призведе до втрати часу і грошей та не гарантує бажаного результату.

Безпека.

Потрапивши на неперевіреного контрагента, зі спливом часу ви можете відкрити для себе неприємний сюрприз у вигляді того, що ви стали учасником кримінального провадження або іншого судового процесу, оскільки ваш контрагент є стороною по справі і частіше за все не одної. І в такій ситуації, ви ризикуєте в найкращому випадку грошима, часом, репутацією, а в найгіршому своїм бізнесом.

Як перевіряти?

Перевірка має бути логічною та послідовною.

Запит документів у потенційного контрагента.

Першочергово ви маєте запитати документи у контрагента, для того щоб отримати базову інформацію про нього і якими локальними актами регулюється його діяльність. Пакет документів майже аналогічний з звичним нам в межах України:

  • документ підтверджуючий державну реєстрацію компанії;

  • статут або його аналог;

  • фінансові документи, як то балансова звітність;

  • копія свідоцтва/ліцензії, якщо діяльність компанії підлягає ліцензуванню;

  • тощо.

Зауваження. Будьте обережні з запитом окремих документів (особливо фінансових), щодо представників певних країн, бо вас можуть неправильно зрозуміти, оскільки це виходить за рамки їх ділового етикету та/або є комерційною таємницею.

Що ми хочемо побачити в цих документах? Те, що інформація в них зазначена корелюється з заявленою самим контрагентом. Чи достатньо прав у особи визначеної підписантом контракту для його укладення виходячи зі змісту статуту (його аналогу)? Чи відсутня необхідність в отриманні додаткових дозвільних документів від засновників компанії для укладення контракту директором ? І так далі. Іноземні реєстри

Як і в нашій державі, в кожній країні є свій реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (назви можуть бути різними - торговий реєстр, реєстр підприємців тощо, проте суть та ж сама, що і в нашому ЄДР). І розпочати перевірку варто саме з нього.

Що ви хочете побачити в реєстрі та в чому пересвідчитись:

  • юридичну особу/фо-п контрагента зареєстровано належним чином і вона створена не “вчора”;

  • він не перебуває в процесі припинення або банкрутства;

  • хто є підписантом;

  • кінцеві бенефіціари юридичної особи.

Варто зауважити, що отримання інформації з реєстра в деяких країнах буде коштувати вам від 5 до 50 доларів, і за додаткову суму ви можете отримати більше інформації, такої як: балансова звітність, статут підприємства та зміни до нього, інформація про засновників тощо.

Так, це не наш безкоштовний реєстр, проте на мою думку це не велика ціна за уникнення ризиків. Просто порахуйте, скільки вам коштуватиме потенційний судовий процес та/або послуги юристів і порівняйте цю суму з вартістю виписки з іноземного реєстру. Цифри не брешуть.

Працюєте з клієнтами або партнерами з Великобританії? Мінімізуйте ризики з українським рішенням LIGA360. Перевіряйте достовірність реєстраційних відомостей, достовірність юридичної адреси, інформацію про засновників компанії та керівників, зв'язки компанії. Замовляйте LIGA360 в серпні на вигідних умовах.

Щодо перебування контрагента у процесі банкрутства або статусі неплатоспроможності

В більшості країн також є окремий реєстр з відповідною інформацією, де ви за найменуванням або реєстраційним номером компанії можете перевірити чи не перебуває вона у реєстрі таких осіб.

До речі, станом на сьогодні 16 країн європейського союзу приєднались до єдиної бази даних, в якій ви можете перевірити відповідний статус компанії. Тож, якщо ваш контрагент зареєстрований в одній із країн з переліку, ви можете перевірити його за посиланням.

Також, якщо ви працюєте з контрагентами платниками ПДВ, то варто перевірити валідність номеру ПДВ. Країни члени ЄС приєднались до єдиної системи, подібну на ту, про яку я писав вище, щодо перевірки на статус банкрута. Перевірити можливо за посиланням.

Судовий реєстр

Я вже трохи торкнувся цього питання в блоці про безпеку і зауважив на важливості даного критерію перевірки контрагента. Як і два вищезгадані реєстри цей також існує в більшості країн, проте отримати інформацію з судового реєстру вже буде важче, особливо якщо це стосується країн федеративного типу, таких як Німеччина, яка складається з 16 земель і в кожної свій реєстр.

Що вам необхідно перевірити? Те, що ваш контрагент не є стороною по справі (а гірше, якщо в декількох) з негативним контекстом. Що розуміється під негативним контекстом:

  • контрагент є боржником по справі;

  • контрагент несвоєчасно поставив товар/надав послуги/виконав роботи;

  • контрагент поставив неякісний товар/надав неякісні послуги/виконав роботи неякісно;

  • контрагент має статус підозрюваного у кримінальному провадженні з негативним змістом (для кожного бізнесу контекст окремий, тож виходьте з специфіки вашої діяльності).

До речі, не зайвим буде перевірити і наш судовий реєстр. Цілком можливо, що хтось з представників бізнесу вашої галузі вже співпрацював з такою компанією і мав негативний досвід, що опосередковано відображено у судовому рішенні.

Санкційні списки

Безумовно варто перевірити вашого контрагента на наявність в санкційних списках, бо співпраця з компанією із них обернеться для вас дуже погано. Не буду довго описувати можливі наслідки - кримінальне провадження, обшуки, суди, думаю цього достатньо, щоб зрозуміти ризики.

Перевіряти варто щонайменше наступні списки:

Інтернет-моніторинг

Інтернет-моніторинг також є робочим інструментом для перевірки контрагента. Ми живемо у вік інтернета, тому безглуздо буде не використовувати його потужність в власних цілях.

Навіть просто пошуковий запит в Google з ключовими словами: “назва компанії”; “відгуки” - може дати необхідний результат (гуглити треба на англійській або на мові країни контрагента).

Використовуйте спеціалізовані форуми з вашої галузі, де ви можете запитати користувачів про потенційного контрагента. Ви навіть можете зв'язатись з кимось з підприємців з країни резидентства контрагента для того, щоб поспілкуватись щодо надійності такої компанії.

Кого перевіряти?

Дуже важливо перевірити не тільки компанію з якою ви безпосередньо плануєте укласти договір, а й пов'язаних з нею осіб, як юридичних так і фізичних. Чому так? Бо компанія “підписант” може бути інструментом в руках справжнього вигодонабувача. Тобто ваш контрагент може бути фіктивною компанією з кришталево чистим бекграундом, з метою створити для вас ілюзію безпечності, в той час, як весь бруд знаходиться на материнській компанії.

Приклад

Ви плануєте укласти договір та співпрацювати з компанією, яку ви перевірили в реєстрі та пересвідчились в тому, що ризики для вас відсутні, проте ви не перевірили компанію/фізичну особу засновника. А виявляється, що ця особа бенефіціар (юридична чи фізична) перебуває у санкційному списку і ви приречені на настання негативних наслідків.

Замість висновків

В рамках статті було розглянуто майже повний перелік необхідних дій для перевірки іноземного контрагента, проте безпосередньо вам вирішувати які з них використовувати, а які заслуговують окремого випадку.

Я маю на увазі те, що звісно якщо ви замовляєте з Китаю партію спінерів на тисячу доларів, то навряд чи є необхідність у використанні всіх рівнів перевірки (проте все одно залежить від ситуації).

Я раджу вам встановити для себе (своєї компанії) певні тригери, які б спонукали вас перейти на наступний рівень перевірки контрагента.

Приклад

Ви перевірили потенційного контрагента в реєстрі його країни реєстрації і побачили, що компанія зареєстрована менше року. Вашим наступним кроком має бути платний витяг з реєстру для отримання фінансових показників компанії. Фінансова звітність нульова? Переходимо на наступний рівень та шукаємо інформацію в судовому реєстрі. І так далі.

Сподіваюсь, що дана стаття стане вам у нагоді.

А ви впевнені у due dilligence процедурах вашого бізнесу? Повноту інформації забезпечить рішення LIGA360. Досьє на 6,8 млн компаній, перевірка міжнародних санкційних списків, пошук токсичних зв?язків з рф та рб. Замовте LIGA360 сьогодні та забезпечте топ-команду інструментами для ухвалення рішень

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему