Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як аграрію зберегти свій бізнес

Майже в кожному щоденному зверненні Президент наголошує на складнощах, пов'язаних із зерновими коридорами. В той же час на західних кордонах України триває логістичний колапс по вивезенню сировини. Експедиторський ринок виявився відверто не готовим до масових замовлень на поставки товару в ЄС.

Проблематика агросектору в умовах війни

Якщо зернова угода і надалі блокуватиметься шляхом затримки суден, а транспортування західним коридорами не стабілізується, доведеться знаходити альтернативні шляхи експорту. Проте, і вони не покращать ситуацію, внаслідок чого бізнес не зможе поставити на світові ринки велику кількість агропродовольства. Аграріям доведеться оптимізувати посівні площі, з метою недопущення суттєвих залишків продукції та збитків.

Що цікаво, в реєстрі судових рішень суттєво збільшилась кількість спорів, предметом розгляду яких стає невчасна поставка агропродукції.

Крім тиску агресора щодо вивезення зерна, по прикрій традиції до блокування долучаються внутрішні силові органи. Зовсім недавня історія про те, як у порту Служба безпеки України спільно з Бюро економічної безпеки проводили перевірки зернотрейдерів на предмет закупки зерна за готівку - черговий тому приклад. Як наслідок - відбулося тижневе блокування суден, в тому числі вже завантажених зерном.

Офіційна причина таких інцидентів - виконання митної політики держави та низькі об'єми валюти, яка заходить в державу від експорту зерна. Адже саме за рахунок великої різниці між офіційним і ринковим курсом, майже все зерно купується за готівку.

Чи можна було мінімізувати ризик зупинки і обійтись без перевитрат за простій? Так. Адже силовики запитували документи на товар. Нічого нового, це звичайна їхня практика. Чому це стало несподіванкою для трейдерів чи аграріїв ? Інша справа, що не всі готові були їх надати.

Змінити мислення

Цілком зрозуміло, що скорочення посівних площ виключно по причині складнощів з реалізацією сировинної продукції не зовсім доцільний і зрілий підхід для підприємця. Такий спосіб приведе до зменшення об'ємів урожаю, доходів і в цілому до стагнації рослинного сільського господарства.

Напевно настав час відійти від звичного мислення, та озирнутись на світові практики. І в цьому контексті напрошується механізм переходу від експорту сировини до її глибокої переробки на місцях в аграрному секторі.

Більш природно було б ставити питання не про зменшення посівних площ, а про варіанти зберігання та нарощування виробництва в нових умовах. Адже, чим більше ми акцентуємось на експорті сировини, тим менший заробіток отримаємо, втрачаючи можливості з переробки та створення додаткової вартості сільгосппродукції.

Сompliance-контроль

Диверсифікація в переробку та її розвиток як окремого напрямку виробництва потребуватимуть додаткових зусиль, інтелектуального напруження та прорахунку ризиків. Звична формула засіяв-зібрав_поторгувався-продав зміниться. Доведеться подумати про оренду або купівлю обладнання, залучення працівників або підрядників, розпланувати і описати процеси від надходження сировини і до кінцевого продукту, освоїти ринки збуту, формувати бюджет, привести виробництво та продукцію у відповідність до стандартів та законодавчих вимог.

Співвідношення навантаження для власника в порівнянні з попередньою діяльністю стане відчутним. Велика вірогідність, що диверсифікація захлинеться вже на четвертому - п'ятому місяці роботи. Доцільно організувати команду або ж запросити зовнішню підтримку - фахівця, який зможе виконувати обов'язки по контролю справ в організації.

Новий підхід потребуватиме нових компетенцій та якостей: планомірність, методичність, порядок, здатність якісно досліджувати вузьку проблематику, тощо. Новий функціонал має також передбачати контроль за виконанням управлінських рішень, відповідальність за внутрішній аудит, ризик-менеджмент, здатність правильно діяти в спірних ситуаціях, та мати «тверезий погляд» для об'єктивної і незалежної оцінки нових процесів.

Окремий пункт - прогнозування та ризики. Запобіжні, стратегічні, зовнішні. Можливість настання, наслідки та значимість для бізнесу. Можливо доведеться відстрочити запуск виробництва, переглянути договори, зібрати достовірні дані, провести стрес-тести, сценарне планування або навіть рольові тренінги.

З чого почати?

Тільки починає зароджуватися культура переробки агропродовольства. В той час, коли одні бідкаються над збереженням зернових, подекуди залишаючи цьогорічний урожай в полі на зиму, інші вже активно запускають виробництво.

На жаль, маємо низький розвиваючий потенціал галузі. Майже нема навчальних, виробничих проектів, які б розкрили практичні аспекти розвитку агропереробки, так необхідної на даному відрізку шляху та сприяли стабільному економічному зростанню сільськогосподарських підприємств України.

Критично необхідна комунікація, спрямована на обговорення існуючої ситуації. Створення щось на зразок платформ, майданчиків для консолідації досвіду. Найближчий захід в індустрії агро та агріфуд передбачається на кінець цього року, де буде представлено бізнес-моделі та кейси створення доданої вартості: зерно, фрукти, овочі, ягоди, нішеві культури, органіка.

Вигідне географічне розташування може бути конкурентною перевагою для прикордонних регіонів. Там підприємцям вигідніше орієнтуватись на експорт. В центральних, північних та південних областях доводиться більш підлаштовуватися під зміни на ринку, транспорту, інфраструктури, логістики, можливостей прикордонних переходів, портових потужностей. Або ж ставати більш технологічними та шукати нові продукти, досліджувати ринки, адаптувати потужності до нового економічного ландшафту.

Для прикладу, соя. Можна відвантажувати на експорт, а можна запропонувати ринку виробництво повножирової сої, яка є альтернативою олії та шроту в комбікормі. До того ж кінцеві продукти переробки соєвих бобів підтримають і вітчизняну тваринницьку галузь, що, в свою чергу, вплине на вартість тваринницької продукції в Україні.

Інша історія. Про ягідництво. Фермерські господарства розпочали власну переробку - виробництво сублімованої малини. Планується створювати упаковки вагою 30 грамів. Для цього потрібна тара, яка відповідатиме вимогам стандартизації та об'єму. Канали продажу - інтернет-продажі через соцмережі та співпраця з торговельними мережами. Хай і відносно примітивна, але це і є та сама власна переробка та виготовлення продукції з доданою вартістю.

Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Докладніше.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему