Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безпека бізнесу: топ-3 рекомендацій для служб безпеки у 2023 році

«В управлінській думці війна, як основна метафора,

що вказує на шлях розподілу цінностей в економіці» (с)

Вважається, що найвище вираження конфлікту - військові дії. І тому потрібно обов'язково вивчати закони ведення війни. Досліджувати війну не тоді, коли розпочалась, а зарані готуватись до можливих агресій, коли мова йде про наявність спірних цінностей.

Начебто, очевидні речі, проте початок військового конфлікту на території країни став аварійним випробовуванням (crash test) для вітчизняного бізнесу.

Виявилося, що в когось був запас фінансової міцності більше 6 місяців, а хтось перестав проводити будь-які виплати вже на 3-4 тижні. Хтось відновився через місяць, а хтось перестав виконувати зобов'язання, незважаючи на відсутність причинно-наслідкового зв'язку з війною.

Перевірка на стійкість торкнулась всіх. Швидкість адаптації залежала від моральних, вольових, розумових, фінансових та організаційних якостей кожного. Суттєво змінився і ландшафт ділових зв'язків: хтось випав з комунікації, хтось занурився в особисті переживання, хтось ввімкнувся по максимуму в активну діяльність.

Отже, які характерні ситуації мали місце в 2022-му з точки зору безпеки бізнесу та на що варто акцентувати увагу в прийдешньому році.

Відсутність контролю.

В перші тижні військової агресії чимало власників бізнесу мали змогу виїхати за межі країни. В кращому випадку управління здійснювалось віддалено, в гіршому - ніхто не виходив на зв'язок. Все це спричиняло дезорганізацію в компаніях, навіть тоді, коли очевидна загроза окупації суттєво послабилась. Відсутність адекватного зворотного зв'язку та контролю призводить до самопливу процесів, інертності співробітників та, врешті, до відтоку клієнтів і суттєвого касового розриву.

Мета кожного підприємства - отримання системного прибутку. Досягається за рахунок збільшення доходів, зменшення витрат та ефективного управління. Одним із дієвих способів підвищити ефективність - використовувати систему контролингу, як постійний процес.

Контроль - це не про підозрілість, недовіру, критику чи покарання. Сучасний контроль це передбачливість, процес забезпечення досягнення цілей, усунення невизначеностей, адаптація.

Саме тому, допустити повторні помилки в 2023 році буде неприпустимим, а для деяких підприємств - фатальним. Контролинг збереже напрацювання, активи, інформацію, бази даних, персонал та дасть можливість планувати діяльність.

Вибір контрагента.

Як зазначали, за період війни, відбулася зміна ландшафту ділових зв'язків. В когось відбулось падіння виробництва і буде продовжуватись в поточному році. Хтось, навпаки, підсилив свою активність за рахунок збільшення попиту на товари\послуги. Це спровокувало появу нових гравців на будь-якому ринку.

Ситуація з надійністю і порядністю контрагентів і до війни вимагала ретельної роботи по їх вивченню, а зараз і поготів. Фактично, було б доцільно визначити у внутрішніх процесах і культурі компанії, що перевірка контрагента не право, а обов'язок.

Зазвичай, те, що можемо побачити в реєстрах та відкритих даних - лише верхівка айсбергу. Наразі потрібно вивчати чи не весь ланцюг поставки товару. Аналізувати не лише прямого контрагента. Об'єктивно визначені очікування по оплаті усувають проблемну заборгованість.

На моє переконання, як комплаєнс офіцера, будь-яку угоду потрібно підписувати повільно. Що це означає?

Забезпечити договір. Юридично, фінансово, майном, страховкою, технічними засобами, тощо. Оцифруйте ризики наперед. Доказувати правоту в судових засіданнях - не самий ефективний варіант.

Крім даних в реєстрах (історію, скільки років на ринку, попередні види діяльності, суди, борги, ліцензії, засновники) не полінитись, за можливості, перевірити і фактичний стан. Виїзд на місце дасть об'єктивне розуміння про потужності, активи, кількість робочих місць, відгуки, партнери, неявні зв'язки.

Накопичення достатніх даних дасть більш чітке розуміння про співпрацю з потенційним партнером. Якщо є суттєві ризики - ставимо інші умови договору, шукаємо варіанти додаткового забезпечення договору, здійснюємо більш поглиблену перевірку, відмовляємось від угоди. В залежності від ступеню ризику.

Фінансовий моніторинг

Якщо промоніторити всі фінансові операції фізичних осіб по карткових рахунках майже не можливо (принаймні, обробити операції), то на представників бізнесу вистачить і часу і ресурсів у державних органів. Незважаючи на військовий стан, суб'єкти первинного фінансово моніторингу та Держфінмоніторинг продовжують активно виявляти порогові та підозрілі фінансові операції. Як не потрапити в зону ризику фінансового моніторингу - окрема тема обговорення. Базові аспекти можна почерпнути в публікації «Фінмоніторинг-2022: все, що потрібно знати підприємцям».

Відмова в обслуговуванні, замороження коштів на рахунках, блокування операцій - все це стало звичною практикою навіть у теперішніх реаліях військового стану. Очевидно, що під особливий приціл попали імпортно-експортні операції, оскільки така діяльність пов'язана із запровадженими валютними обмеженнями після 24 лютого 2022року.

Банківські установи будуть не менш скрупульозно ставитись до джерел походження коштів, валютних операцій, використанню рахунків як транзитних, та всього, що потенційно може бути пов'язано з фіктивністю операцій\діяльністю чи відмиванням коштів.

Не додати собі клопоту з фінансовим моніторингом - цілком реально, якщо фахово підійти до надання пояснень та документів, які затребував банк у випадку підозри на легалізацію незаконно отриманих коштів.

Отже, першочергові завдання на 2023 в частині безпеки бізнесу:

  • адекватна оцінка діяльності компанії та контроль над основними напрямками бізнесу.

  • керування ризиками підприємства. Все передбачити важко, проте, важливо не перевищити «критичну масу» недоліків.

  • в основу прийняття управлінських рішень покласти ризик-орієнтований підхід. Фінансова звітність, інтереси стейкхолдерів, горизонт планування - в першу чергу.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360:Compliance надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему