У серпні 2022 року Україна приєдналася до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (далі - Багатостороння угода CRS). Обов'язковою умовою якої є впровадження у національне законодавство загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки, схваленого ОЕСР (далі - Стандарт CRS).
Прийнятий Закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки ( проєкт №8131) розроблено для впровадження Стандарту CRS і приєднання України до міжнародної системи обміну інформацією.
Це дозволить податковим органам України щорічно отримувати визначений масив даних в уніфікованому форматі щодо тих іноземних рахунків, які належать податковим резидентом України, або які належать організаціям, що перебувають під контролем резидентів України. У відповідь Україна надаватиме аналогічну інформацію податковим органам країнам-партнерів відносно рахунків їх податкових резидентів.
В зв'язку із прийняттям закону, з 1 липня 2023 року всі фінансові рахунки почнуть перевірятись для виявлення підзвітних рахунків, тобто тих, що підлягають автоматичному обміну. Це буде стосуватись як вже відкритих станом на 1 липня 2023 року рахунків, так і тих, що будуть відкриті після цієї дати.
Нові рахунки та рахунки фізосіб з високою вартістю (з залишком або вартістю понад 1 млн доларів США станом на 30 червня 2023) будуть перевірені до 31.12.2023 року.
Рахунки фізосіб з низькою вартістю (з залишком або вартістю, що не перевищує 1 млн доларів США станом на 30 червня 2023) та рахунки організацій з залишком або вартістю, що перевищує 250 тис. доларів США станом на 30 червня 2023 - будуть перевірені до 31.12.2024 року.
Відомості про підзвітний рахунок фінансова установа зобов'язана включити до звіту та подати цей звіт до ДПС:
до 1 липня 2024 року - по новим рахункам та рахунки фізосіб з високою вартістю;
до 1 липня 2025 року - по рахункам фізосіб з низькою вартістю та рахункам організацій з залишком або вартістю, що перевищує 250 тис. доларів США станом на 30 червня 2023 року.
Автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (обмін між країнами) здійснюється за резидентством клієнта. Тобто, фінансова установа перевіряє, як податковий статус клієнта - фізичної особи, так і податковий статус кінцевих бенефіціарних власників (контролюючих осіб) організації (юридичної особи, партнерства, траста чи іншого правового утворення).
Очікувана дата першого обміну з іншими країнами:
30 вересня 2024 року - по новим рахункам та рахунки фізосіб з високою вартістю;
30 вересня 2025 року - по рахункам фізосіб з низькою вартістю та рахункам організацій з залишком або вартістю, що перевищує 250 тис. доларів США станом на 30 червня 2023 року.
Тобто, вже після 30 вересня 2024 року Україна почне отримувати інформацію про підзвітні рахунки своїх резидентів за кордоном, а відповідні країни інформацію про українські рахунки своїх резидентів.
Такий обмін розкриє наявність та розмір доходів фізосіб для подальшого їх оподаткування в країні їх резиденції. Зокрема, резиденти України не зможуть приховати об'єкт оподаткування за кордоном.
Наталія Куріленко, членкиня Комітету АПУ з податкового та митного права, керівниця податкової практики, старша радниця адвокатської компанії «Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка
А ви впевнені у due dilligence процедурах вашого бізнесу? Повноту інформації забезпечить рішення LIGA360. Досьє на 6,8 млн компаній, перевірка міжнародних санкційних списків, пошук токсичних зв'язків з рф та рб. Замовте LIGA360 сьогодні та забезпечте топ-команду інструментами для ухвалення рішень.