Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Очікуємо з 1 липня на скасування податкових пільг на період війни: законопроєкт 8401 прийнято в першому читанні

14.14, 1 червня 2023
8259
0

29 травня було прийнято Верховною Радою в І читанні за основу проєкт Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії правового режиму воєнного стану від 31.01.2023 р. № 8401

По суті бізнесу оголошено "низький старт" для повернення в довоєнні податкові правила з повним відновленням документальних і РРО-перевірок (це вже докарантинні правила). Звісно, як показує практика, доопрацювання законопроєктів може містити у собі різні сюрпризи, але на даний час по основних моментах інформація така. 

Якщо стисло, з 1 липня 2023 року отримаємо:

1. Скасування ставки 2% для єдиного податку 3 групи. Тут поки бачимо такі проблемні моменти: 

1) Якщо перехід з 2% на іншу групу зі сплатою єдиного податку, то поки не зрозуміло як бути з розрахунком обсягу доходу для визначення можливості перебування на спрощеній системі оподаткування (для 2% спецподатку такий граничний обсяг не встановлений, а от для 5% або 3% (з ПДВ) він складає 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (в 2023 році - 7818900 грн.)). 

2) Не зовсім зрозуміло, яким чином за останній звітній період буде подаватися Податкова декларація платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану, бо для єдиного податку за ставкою 2% звітний період - календарний місяць і звітувати потрібно до 20 липня. Тобто в разі переходу скажімо на загальну систему оподаткування, саме в період звітування СГ вже не перебуватиме в статусі платника єдиного податку взагалі. Але щиро сподіваємось, що проблем із цим не буде; 

3) Не чітко прописаний алгоритм повернення з 3 групи єдиного податку за ставкою  2% на 4 групу сільськогосподарськими товаровиробниками. 

Так, наразі за пп. 298.8.8 ПКУ за якою сільськогосподарський товаровиробник повторно може бути включений до четвертої групи платників єдиного податку не раніше ніж через два календарні роки після його переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або анулювання його попередньої реєстрації платником єдиного податку четвертої групи. 

Водночас згідно з абз. 3 п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від 2% єдиного податку з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував. І тоді положення пп. 298.8.8 ПКУ не застосовуються. 

Тобто формально в абз. 3 п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ йдеться про незастосування норм пп. 298.8.8 ПКУ тільки для тих платників, які самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування спецподатком. Водночас є підстави вважати, що в даному випадку мають пріоритет норми абз. 1 п. 9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ стосовно того, що платники єдиного податку автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання єдиного податку за ставкою 2%. Є побоювання, що нечітко прописані законодавчі норми можуть дати підгрунтя для фіскальної "фантазії", хоча знову ж таки сподіваємось, що цього не буде й сільськогосподарські товаровиробники без проблем повернуться до 4 групи. 

Розлогіше про це - в статті "Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: повернення на "звичайний" єдиний податок"

Також, судячи з тексту законопроекта № 8401, очікуємо на врегулювання питання оподаткування податком на прибуток підприємств "перехідних" операцій із відвантаження (надання) товарів (робіт, послуг), які було розпочато в період сплати єдиного податку та завершено в період сплати податку на прибуток підприємств, задля усунення подвійного оподаткування. 

Про це читайте в статті "Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: облік із податку на прибуток" 

2. Буде скасовано можливість для ФОП- платників єдиного податку І та ІІ груп не сплачувати єдиний податок

3. Відновиться проведення документальних перевірок. Тут податківцям є де "розгулятись", бо для більшості це буде період із березня 2017 року, оскільки відштовхуємось від початку карантина 18 березня 2020 й до цього часу є 1095 днів, які можуть бути перевірені ,плюс період по 2023 рік, а це досить великий період і, звісно, можливості для наповнення бюджета. 

4. Відновиться перебіг строків (строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження тощо), визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. 

5. Почнеться застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства та за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ. 

6. Застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО. Тут теж перевірочний діапазон почнеться для більшості з березня 2017 року, якщо до березня 2020 року СГ не перевіряли. Порушення за період війни підпадають під штраф без жодних преференцій. Розлогіше на цю тему - в статті "РРО/ПРРО-відповідальність: про що потрібно знати вже сьогодні". 

Ну й "вишенька" на торті в цій епопеї - поповнення лав платників ПДВ із числа тих, хто таким був до війни й понад рік перебував на єдиному податку за ставкою 2 %. На них  чекають усі "переваги" блокування ПН/РК. 

Про перехідні ПДВ - моменти при скасуванні 2%-ї спрощенки читайте в статті "Якщо з 1 липня скасування 2-відсоткової спрощенки: облік ПДВ в разі повернення з єдиного податку на загальну систему". 

Звісно, це дуже стисло й попередньо. Наразі також є розмови про чергову податкову реформу від ОП,  ніби й напрацьовується законопроєкт,  проте він не презентувався та не зареєстрований у ВР. Однак ці розмови ми чуємо вже близько року, а поки "маємо те, що маємо" (с)… 

Галина Зубар, головна редакторка видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН і сервісу ІНТЕРБУХ, керівниця експертної групи Центру бухгалтерської аналітики компанії ЛІГА:ЗАКОН,  сертифікована авдиторка, ІАВ, членкиня Громадської ради при Державній казначейській службі України

Не пропусти жодної важливої зміни для бізнесу з LIGA360. Налаштуй моніторинг згадок у ЗМІ, змін конкурентів, законодавства та статусів об'єктів нерухомості. Дізнатися більше.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему