В нашій країні спілкування партнерів на тему шлюбного договору є неприйнятим, а іноді, навіть, образливим. Адже кожна пара бажає жити довго, щасливо і без можливих спорів щодо майна, грошей, дітей та інших побутових питань.
Однак, статистика розлучень в Україні невпинно нагадує, що шлюб до кінця життя далеко не у всіх пар, а деякі пари просто не розлучаються, бо можуть втратити більше, ніж продовжуючи життя як є зараз.
Саме відсутність домовленості між сторонами на початку укладення шлюбу, створює оманливі уявлення про порядок розподілу прав, обов'язків та шляхів вирішення спірних ситуацій у шлюбі та після його припинення.
Як адвокат з багаторічним стажем можу стверджувати, що чим детальніше партнери (по бізнесу або у шлюбі) опишуть сценарії розв'язування конфліктних ситуацій, тим міцніші будуть ці відносити, бо кожна сторона до початку конфлікту знає точний сценарій їх вирішення.
І це робота саме адвоката з досвідом, передбачити більшість конфліктних ситуацій та запропонувати сторонам можливі механізми їх вирішення.
Що таке шлюбний договір?
Це нотаріально засвідчена письмова угода між чоловіком та дружиною, яка регламентує їх майнові, фінансові та інші неособисті відносини.
Хто має право укласти шлюбний договір?
Подружня пара, яка вже уклала шлюб або пара, яка вирішила укласти шлюб та подала спільну заяву у відповідний реєстраційний орган.
Які правовідносини українське законодавство дозволяє регламентувати у шлюбному договорі?
Будь-які майнові права: чиє буде майно після укладення/припинення шлюбу, фінансові питання утримання дітей після припинення шлюбу, інші майнові питання.
Неможна встановлювати особисті відносини, на кшталт, хто буде мити посуд або кількість проведених годин разом чи кількість «разів» на тиждень.
З чого почати майбутнім сторонам шлюбного договору?
З розуміння, що саме ви та ваш партнер хочете.
Адвокат - це лише медіатор між вами. Він не запропонує «чарівну пігулку», яка все вирішить. Так, він може підсказати як інші клієнти вирішували ті чи інші питання, але дійти до спільного рішення треба саме вам. Інакше, сторона, яка не погодилась і промовчала, в майбутньому буде саботувати виконання умов договору і це породить знову непорозуміння і можливі судові спори.
Пропоную вам чеклист питань, на які вам треба разом з партнером знайти спільну відповідь:
1. Для чого ви укладаєте шлюбний договір?
(можливо, захист свого особистого майна придбаного за власні кошти, своїх заощаджень, фінансове забезпечення дітей)
2. Як буде розподілятись дохід чоловіка та дружини у сім'ї?
(заробітна плата, премія, бонуси, лотерейні виграши, знахідки, пенсія, стипендія, доходи від використання власного чи орендованого майна, інші доходи)
3. Кому буде належати майно придбане за період шлюбу?
(нерухомість: квартира, будинок, земельна ділянка, гараж, офіс, тощо;
речі для професійних занять: музичні інструменти, лікарське обладнання, спортивне обладнання, речі дозвілля, тощо;
рухоме майно: авто-, мото-, водний, повітряний транспорт, інший персональний транспорт;
коштовні прикраси, одяг, побутові речі, тощо.)
4. Як будуть розподілятися криптовалюта, акції, облігації, будь-які інші цінні папери, придбані/отримані в дар та/або набуті подружжям у період шлюбу?
5. Як будуть розподілятись результати підприємницької діяльності або результати від участі в господарських товариствах одного із подружжя після реєстрації шлюбу або з моменту укладення договору?
6. Як будуть розподілені зобов'язання за договорами позики, позички, розписки, кредитними договорами, іншими договорами, правочинами, що були вчиненні без письмової згоди іншого з подружжя?
7. Розмір фінансової участі кожного з партнера в утриманні дітей.
8. Інші важливі для сторін питання.
9. А тепер всі питання вище, тільки в разі припинення шлюбу.
10. В разі припинення шлюбу, який буде розмір аліментів на кожну дитину, це буде фіксована сума чи відсоток від доходу іншої Сторони, з якою не проживає дитина. Чи може батько (мати) оформити квартиру на ім'я дитини, щоб закрити питання аліментів до її повноліття або 23 років за умови навчання?
Мало хто замислювався над кожним з цих питань. Впевнений, що у майбутніх сторін по договору вже зараз різна позиція щодо деяких або всіх вищевказаних питань. Але в стадії закоханості немає образ та інших негативних факторів, які впливають на рішення щодо умов майбутнього договору. Тому вибір зрілих людей - це домовитися «на берегу», перед глобальною мандрівкою терміном у все життя.
Якщо ви з партнером надали відповіді на всі вищевказані питання, то майбутнє шлюбу, хоча б в матеріальному плані, буде прогнозованим. Не буде образ, потреби записувати хату на батьків та інші народні методи вирішення справ.
Захистіть свою нерухомість від шахрайства та “чорних реєстраторів”. Сервіс SMSМаяк миттєво сповістить про зміни в Реєстрі речових прав та незаконні процедури. Ставте свої об'єкти на контроль прямо зараз