Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пенсійний збір при купівлі нерухомості: порядок сплати та повернення

Конституцією України передбачено обов'язок громадян сплачувати податки та збори, але мало кому відомо про можливість повернення сплачених податків, про що і буде йти мова далі. 

Що передбачено законодавством: хто, скільки і за що платить? 

Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон) передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (надалі також - Пенсійний збір) є: 

  • підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та  

  • фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, 

за винятком: 

  • державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів,  

  • установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яих надана Верховною Радою України,  

  • громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла (1) або придбавають житло вперше (2). 

Тобто, законодавець в даній нормі передбачив два випадки, коли громадяни звільняються від сплати Пенсійного збору при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості. 

Постановою Кабінету міністрів України №1740 ві 3 листопада 1998 р. затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (надалі - Порядок). 

Пунктом 15-1 Порядку передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. 

В той же час, у пункті 15-3 Порядку встановлено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса. 

Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати Пенсійного збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, водночас, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками Пенсійного збору. 

Відтак, виникла ситуація, коли з одного боку особа, яка купує житло вперше, звільнялася від сплати Пенсійного збору, а з іншого - не може фактично придбати житло без надання нотаріусу доказу його сплати. 

Законотворець намагався виправити такий недолік шляхом внесення змін до Порядку, а саме доповнивши його пункт 152 підпунктом 3, яким передбачив, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо: 

1. особа придбаває житло вперше, що підтверджується: 

  • заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя); 

  • відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло; 

  • а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року). 

2. особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. 

Проте, ґрунтовно виправити прогалину не вдалося, адже в Україні відсутній правовий механізм перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше. 

Відтак, ситуація скалась так, що особі, яка вперше купує житло потрібно: 

1. Сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна; 

2. В судовому порядку визнавати, що житло придбано вперше та повертати помилково сплачені кошти. 

Порядок повернення сплаченого збору

Загальна процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (надалі - Порядок № 787). 

Алгоритм дій: 

1. Звернення до територіального управління Пенсійного фонду України із Заявою про повернення безпідставно сплачених грошових коштів (надалі - Заява).  

До Заяви необхідно додати наступні документи: 

  • копію договору купівлі-продажу; 

  • копію квитанції про сплату пенсійного збору; 

  • довідку з банку (можна електронну) з реквізитами рахунку, на який повернути кошти. 

Юридична особа у заяві має вказати назву компанії та код за ЄДРПОУ, а фізична особа - прізвище, ім'я та по батькові й ідентифікаційний номер. 

У заяві необхідно вказати розташування юридичної особи або місце проживання фізичної особи, номер телефону, суму платежу, що підлягає поверненню, спосіб переказу коштів з бюджету, якщо у безготівковій формі, необхідно зазначити реквізити рахунку одержувача коштів. 

2. Отримання від Пенсійного фонду України (надалі - ПФУ) відмови у поверненні безпідставно сплачених грошових коштів.  

ПФУ у відповідь на Заяву направляє лист, яким відмовляє у повернені коштів за помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з тим, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією про громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають вперше, тому сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. 

3. Оскарження відмови у судовому порядку. 

Звернення до окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання відмови ПФУ протиправною. 

Судову практика в аналогічних справах можна вважати сталою, адже в реєстрі судових рішень можна знайти не одну справу, в якій суд задовольняє позовні вимоги осіб, визнає протиправною відмову ПФУ у поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості та зобов'язує відповідні органи ПФУ сформувати та подати до відповідного органу Державної казначейської служби України подання про повернення суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна. 

  • Судовий збір. 

Судовий збір в таких справах станом на 2023 рік становить 1073, 60 грн. Однак, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. 

Відтак, сума судового збору підлягає стягненню з відповідача. 

  • Щодо строків. 

Законодавством не встановлено строк, у межах якого особа може звернутися до ПФУ із Заявою про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Однак з позовною заявою до суду необхідно звернутись протягом 6 місяців з дня отримання відмови ПФУ у поверненні безпідставно сплачених грошових коштів. 

Отже, повернути 1% сплаченого Пенсійного збору під час першої покупки житла можливо, однак для цього необхідне бажання та трохи часу. 

Захистіть свою нерухомість від шахрайства та “чорних реєстраторів”. Сервіс SMS-Маяк миттєво сповістить про зміни в Реєстрі речових прав та незаконні процедури. Ставте свої об'єкти на контроль прямо зараз.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему