Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як зареєструвати торговельну марку в Україні

Що таке торговельна марка? 

Більшість людей у всьому світі хоча б раз у житті чули про існування McDonald's або ж Coca-Cola. Їхня популярність та впізнаваність є безсумнівною.  

Подібно згаданим брендам існують тисячі інших речей, найменування яких викликає у пересічного споживача свої конкретні індивідувальні асоціації. 

Якщо якась конкретна річ користується популярністю та авторитетом у споживачів (клієнтів), то чи може будь-яка третя особа виготовляти аналогічні товари чи надавати послуги під відомим брендом без наявності згоди від власника такого бренду? 

Якщо відповідний бренд отримав захист від держави у вигляді реєстрації торговельної марки, то відповідь однозначна - ні.   

Що таке торговельна марка (далі - ТМ)? Торговельна марка - позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб. 

Для чого потрібно реєструвати ТМ? Щоб захистити від конкурентів товари чи послуги, які виготовляються (надаються) під вашою ТМ, а також щоб захистити себе від потенційних претензій від третіх осіб, які будуть казати, що ви використовуєте їхню інтелектуальну власність, чи щоб отримати право в Україні на доменне ім'я другого рівня в зоні .ua.  

Перелік дій, які потрібно зробити для реєстрації ТМ

Крок 1. Потрібно визначати у якому саме класі використання згідно з переліком Міжнародної класифікації товарів і послуг для реєстрації знаків (надалі - МКТП) (Ніццька класифікація), ви плануєте використовувати свою ТМ. 

Згідно вказаної класифікації є 34 класи для товарів та 11 для послуг. 

Крок 2. По-друге, проведіть пошук уже зареєстрованих або заявлених на реєстрацію ТМ, подібної до вашої та зареєстровані, або ж заявлені на реєстрацію у тих самих класах. 

Наявність подібних ТМ, або ж заявок на їх реєстрацію, високоімовірно стане підставою для відмови у реєстрації нової ТМ, оскільки буде викликати плутанину у пересічних споживачів. 

Крок 3. Потрібно підготувати заявку на реєстрацію ТМ, а також додатки до неї, та подати їх до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ). 

Заявником (а відповідно і майбутнім власником) ТМ може бути як фізична особа (чи кілька осіб), так і юридична особа.  

У заяві на реєстрацію ТМ необхідно вказати зображення (в електронному та друкованому вигляді), відомості про заявника (ПІБ, РНОКПП та адресу місця проживання для фізичної особи, або назву юридичної особи, адресу місця знаходження та код ЄДРПОУ для юридичної особи), а також список товарів і послуг, щодо яких має бути зареєстрована торговельна марка.  

Заявник, який подає заяву від імені юридичної особи має надати довіреність на вчинення таких дій від її імені . 

За подання заявки на реєстрацію ТМ та проведення експертизи за одним класом МКТП (для фізичної чи юридичної особи) потрібно буде сплатити- 4000 грн. Держмито за кожний наступний клас - 4000 грн.  

Якщо ТМ буде кольоровою, а не чорно-білою, держмито буде дорожчим на 1 тис. грн. 

Якщо ТМ  торговельну марку реєструє група фізичних чи юридичних осіб, то зазначені вище державні мита збільшуються на 30%.  

Крок 4. УКРНОІВІ фіксує дату надходження заявки та підтверджує оплату державного мита за неї. Відповідна процедура триває близько 2-3 тижнів, а через 12 місяців після подання заявки УКРНОІВІ оголошує рішення формальної експертизи. У ньому підтверджується чи не підтверджується правильність заповнення всіх даних у заявці.  

Після спливу 18 місяців із моменту подання заявки УКРНОІВІ відомство повідомляє про висновки кваліфікаційної експертизи, у якому зазначається чи відповідає заявлена ТМ умовам надання правового захисту. Ключова умова - щоб не було зареєстрованих подібних ТМ у аналогічних класах, або ж не подано раніше заяв на реєстрацію таких ТМ.  

Звертаємо увагу, що у заявника є можливість скоротити час обробки заявки до 6-7 місяців завдяки прискореній процедурі, однак ціна за «швидкість» буде у 2 рази більшою.  

Крок 5. Після отримання позитивного висновку й оплати всіх необхідних видів мита УКРНОІВІ видає свідоцтво про реєстрацію знаку для товарів і послуг в Україні, строк дії якого становитиме 10 років.  

При цьому, також потрібно буде сплатити держмито за публікацію про видачу свідоцтва на торговельну марку у чорно-білому зображенні за кожен клас МКТП становитиме 600 гривень. Додатково за публікацію кольорового зображення - 200 гривень, а за видачу охоронного свідоцтва доведеться заплатити ще 85 гривень.  

Як керівникам бути впевненими в управлінських рішеннях? Завдяки LIGA360. Знаходь алгоритми дій для бізнесу, читай бізнес-новини, контролюй свою репутацію та діяльність конкурентів. Спробуй прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему