Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові перевірки повернулися: до чого готуватися

16.06, 30 листопада 2023
2035
0

9 листопада 2023 року Верховна Рада України, в черговий раз, прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок» (законопроєкт №10016-д від 16 жовтня 2023 року) (далі - Закон), який найближчим часом має підписати Президент Зеленський. Закон набирає чинності з 1 грудня 2023 року та передбачає поновлення перевірок податковими органами вже з 1 грудня 2023 року, але з певними особливостями. 

Хто попадає під «удар» проведення документальних планових перевірок? 

Закон встановлює, що з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки включаються виключно: 

a. платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції; 

b. платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес); 

c. платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги; 

d. нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва та/або відокремлені підрозділи, а також постійні представництва нерезидента, високого ступеня ризику;  

e. інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв: 

  • мали рівень сплати податку на прибуток та/або ПДВ менший ніж 50% по галузі; 

  • мали вдвічі більшу дебіторську заборгованість, ніж кредиторську; 

  • відповідно до податкової декларації про майновий стан і доходи: (1) річний дохід від підприємницької діяльності становить 10 і більше млн грн; та (2) загальна сума витрат становить 75% і більше суми річного доходу; 

  • нарахування та/або виплата податковим агентом-юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні. 

Передбачені цим пунктом показники повинні бути опубліковані на офіційному вебсайті Державної податкової служби України протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом. 

Як дізнатися чи є ваша компанія у плані-графіці перевірок на 2023 рік? Знайдіть досьє на LIGA360 - та відкрийте розділ “Перевірки”. Спробуйте прямо зараз. 

На кого надалі продовжує розповсюджуватися мораторій? 

Закон передбачає, що з 01.12.2023 мораторій на проведення податкових перевірок надалі поширюватиметься на:  

  • документальні перевірки платників єдиного податку 1 та 2 груп (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - до 01.12.2024

  • документальні перевірки платників податків, податковою адресою яких станом на дату початку тимчасової окупації / бойових дій / можливих бойових дій є відповідні території, - до останнього числа місяця, в якому завершена тимчасова окупація / бойові дії / припинена можливість бойових дій, а в разі зміни місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації відповідної зміни.  

  • фактичні перевірки за місцезнаходженням об'єктів оподаткування чи об'єктів, пов'язаних із оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації / активних бойових дій / можливих бойових дій були розташовані на відповідних територіях, - до дати завершення тимчасової окупації / бойових дій / можливих бойових дій. 

При цьому щодо кожного виду територій передбачені випадки, на які такий мораторій не засовується.  

Нагадаємо, що перелік території, які відносяться до тимчасово окупованих/ бойових дій / можливих бойових дій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309

Що з перевірками щодо сплати ЄСВ? 

Законом поновлюється проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ з 01.12.2023. Однак такі перевірки до припинення або скасування воєнного стану повинні проводитися з урахуванням особливостей, визначених Перехідними положеннями Податкового кодексу України. Тобто перевірки щодо ЄСВ приходитимуть до тих же платників, щодо яких такі перевірки дозволені. 

Що далі? 

Однією із основних цілей Закону є виконання Україною в повному обсязі зобов'язань в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 8 грудня 2022 року в частині обмеження дії мораторію на проведення податкових перевірок. Та через те, що мораторій на перевірки повністю не скасований, є велика вірогідність невідповідності ситуації очікуванням міжнародних партнерів України. Тож надалі такий сценарій може сприяти наступним нововведенням щодо податкових перевірок.  

Віктор Чорний, молодший юрист ЮФ INTEGRITES 

Як підготуватися до перевірок держорганів? З рішенням LIGA360. Практичні рекомендації, докладні алгоритми дій й відповіді на пи-тання щодо перевірок. Деталі за посиланням. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему