У попередній статті ми розглядали питання: для яких юридичних осіб мати серед своїх внутрішньо-нормативних документів Антикорупційну програму обов'язково, а для яких - бажано. Розглянемо можливу структуру Антикорупційної програми. Зміст цього документа залежить від сфери діяльності компанії, форми власності, пріоритетів, зав'язків з політичними програмами тощо.
Структуру Антикорупційної програми можуть становити:
Терміни та визначення
Особливо важливо зазначити тлумачення таких понять, як "корупція", "хабар", "конфлікт інтересів", "комплаєнс", "комплаєнс-офіцер" або "комплаєнс-координатор", "ризик-менеджер" та ін. А також важливо зазначити, що саме вважається протиправною поведінкою, хабарем, неправомірною вимогою тощо саме на цьому підприємстві, у закладі, компанії.
Мета й основоположні антикорупційні принципи Антикорупційної програми
Заборона корупції щодо Державних службовців та/або в комерційній сфері (комерційний підкуп)
У цьому розділі варто зазначити відповідальність і шляхи запобігання зловживанню посадовими обов'язками, які можливі під час взаємодії з органами державної влади, контролюючими органами та їх посадовими особами, посадовими особами клієнтів та контрагентів, а також посадовими особами дочірніх компаній, співвласниками яких є власники компанії, та між якими можливий конфлікт інтересів. Під час взаємодії з посадовими особами органів державної влади, контролюючими органами (у т. ч. з державними службовцями), посадовими особами клієнтів і контрагентів необхідно утримуватись від оплати будь-яких витрат за таких осіб та їх близьких родичів (або в їх інтересах) з метою отримання комерційних переваг у конкретних проєктах пов'язаних осіб, зокрема транспортних витрат, витрат на проживання, харчування, розваги, навчання, медичний огляд тощо, або отримання ними за рахунок компанії інших послуг, бонусів, акцій тощо.
Заборона нерегламентованої винагороди
Порядок премій, заохочень, мотивацій передбачають окремими положеннями, його контролює виконавчий орган, наглядова рада, спеціально створені комітети та ін.
Ділові подарунки та ділова гостинність
Цей розділ передбачає заборону дачі (отримання) хабарів під виглядом подарунків, надання або обіцянка про надання будь-якої фінансової чи іншої вигоди/переваги з метою спонукати будь-яку особу виконати його посадові обов'язки неналежним чином чи не в повному обсязі. Регламентація подарунків керівникам та працівникам Компанії, діловим партнерам, значним клієнтам тощо.
Благодійність, спонсорство
Визначити, який саме відділ здійснюватиме цю діяльність, можливо зареєструвати окрему дочірню структуру з визначенням лімітів благодійної допомоги, джерел надходжень коштів, контроль за діяльністю тощо.
Політична діяльність (якщо компанія провадить таку діяльність або має причетність)
Якщо компанія не провадить політичну діяльність й обирає нейтральну позицію, то краще передбачити в Антикорупційній програмі вимоги дотримуватись обмежень щодо взаємодії з політичними організаціями, журналістами, блогерами та ін. Якщо компанія має причетність до політичної діяльності, то необхідно регламентувати цю діяльність, призначити відповідальних осіб за спілкування з журналістами та ЗМІ, визначити, яка інформація є конфіденційною.
Співпраця з посередниками
Визначити, хто саме є посередником (торговельний агент, дистрибьютор, брокер, комітент та ін.) та на яких правових умовах. Працівникам, у тому числі керівникам, та особам, які діють за
дорученням, заборонено залучати або використовувати посередників, партнерів, агентів або інших осіб для здійснення будь-яких дій, що суперечать принципам та вимогам Антикорупційної програми або вимогам антикорупційного законодавства.
Інформування про порушення вимог
Бажано розробити документ (положення, алгоритм, пам'ятку про механізм конфіденційного повідомлення про неприйнятну поведінку), опцію на вебсайті, внутрішніх ІТ-ресурсах, лінію довіри, скриньку скарг і пропозицій та зазначити це в Антикорупційній програмі. Повідомлення можуть бути анонімні. Важливо створити умови, щоб працівник або будь-який інший скаржник не побоювався переслідувань, звільнення, інших негативних наслідків.
Облік та звітність. Внутрішній контроль
Внутрішній контроль здійснюють шляхом виконання своїх функцій підрозділами комплаєнс, ризик-менеджменту, внутрішнього аудитора, спеціально створених внутрішніх контролюючих органів, комітетів, комісій.
Антикорупційні заходи компанії
До них належать регулярні комплаєнс-перевірки, внутрішній аудит, виконання своїх функцій службою внутрішньої безпеки, навчання персоналу, підписання договорів, зобов'язань відповідно до стандартів ділової етики, що унеможливлює корупційні дії чи шахрайство.
Відповідальність та наслідки порушення Антикорупційної програми
Окремі розділи можуть розкривати зміст роботи, мету та функціонал працівників напряму комплаєнс, ризик-менеджменту, внутрішнього аудиту тощо.
Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З новим рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням