Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як підтвердити неможливість виконання податкових обов'язків

11.35, 12 січня 2024
837
0

На період до припинення або скасування воєнного стану на території держави було затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків (далі - Порядок) Наказом Міністерства фінансів від 29 липня 2022 року № 225. Цей Порядок було розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. 

Норми Порядку для зручності можна розділити на такі, що стосуються юридичних осіб (в тому числі, їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб, зокрема самозайнятих. Загалом,  норми стосуються визначення підстав, які можуть підтверджувати неможливість виконання обов'язків платниками податків, та документів, що подаються до контролюючих органів за умов наявності таких підстав. 

Отже, у пунктах 1 та 2 розділу ІІ Порядку окреслено, які ж саме підстави можуть слугувати підтвердженням неможливості виконання своїх обов'язків платниками податків окремо як для юридичних, так і для фізичних осіб. В Додатках до Порядку можна знайти також два переліки документів, що подаються до контролюючих органів з метою підтвердження настання вищезазначених підстав. 

Крім цього, для юридичних осіб-платників податку є додаткове розмежування, яке ґрунтується на термінах, коли саме відбулось настання підстав, що призвели до неможливості виконання платником податку своїх обов'язків. Відповідно в пунктах 3,4,5,6 ІІ розділу Порядку визначено строки, в які платники податків-юридичні особи мають проінформувати контролюючі органи про неможливість виконання обов'язків (у такому випадку разом із підтверджуючими документами подається Заява) або ж про поновлення можливості виконання обов'язків (відбувається подання Повідомлення). Реквізити, що мають міститися у заяві чи повідомленні визначено у відповідних пунктах. 

Варто відмітити, що пакет документів можна подавати як в електронній формі шляхом надсилання через електронний кабінет, так і у паперовій формі. Документи розглядаються контролюючими органами 20 календарних днів. Якщо документів не вистачає,   податкова направляє попереднє рішення платнику податків, який в свою чергу має надати додаткові документи  у 10-денний строк.  

Забезпечте систематичний моніторинг законодавства та змін правового поля для вашого бізнесу. З LIGA360 ви не пропустите жодної вимоги від регуляторів. Отримайте повноту інформації для свого бізнесу з LIGA360.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Податкового Кодексу України  в адміністративному чи судовому порядку. 

Як показує судова практика, доведення настання підстав, що слугують підтвердженням неможливості виконання платником податків своїх обов'язків, є складним завданням.  Перелік документів, що вимагаються контролюючим органом, є великим та набуває певних особливостей в кожному конкретному випадку. Наприклад, для підтвердження настання форс-мажорних обставин, вимагається наявність висновку Торгово-промислової палати України Рішення від 12 грудня 2023 року № 400/12895/23. Коли підставою невиконання свої обов'язків платник податку вказує знищення/часткове знищення майна, обов'язковим є надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про факт реєстрації такого випадку Рішення від 30 травня 2023 року № 160/5708/23.  

Варто зазначити, що часто платники податків посилаються на  в суді на факт  реєстрації на території, яка входить до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75. На практиці одного факту реєстрації недостатньо, та обставини неможливості виконання обов'язків мають бути підтвердженні й додатковими документами із переліку Рішення від 15 серпня 2023 року № 520/11176/23

Вкрай важливо дотримуватись строків подання додаткових документів на розгляд, якщо попередньо контролюючі органи вирішили, що первинного пакету документів недостатньо для прийняття рішення. Невчасне подання документів та їх недостатність  найчастіші є підставою  для прийняття рішення не на користь платника податку, а також  можуть бути підставою відмови у задоволені позову в суді. Але й тут варто відзначити, що суд іноді стає на сторону платника податків, наприклад, коли контролюючий орган не визначає точний перелік документів, якого не вистачає для прийняття рішення про можливість чи неможливість виконувати платником податку свої обов'язки Рішення від 13 квітня 2023 року № 160/2075/23. Таким чином, суд підтверджує, що кожна ситуація особлива, та податкові органи не повинні узагальнено підходити до всіх подібних випадків, натомість кожен з них має розглядатися індивідуально. 

Підсумовуючи, слід зауважити, що довести підстави неможливості виконання своїх податкових обов'язків досить важко, насамперед через те, що не завжди факти настання таких підстав формалізуються вчасно та належним чином. Тому, в першу чергу, необхідно звертати увагу на таке оформлення, щоб за необхідності бути готовим надати вичерпний перелік документів на розгляд та, діяти виключно в рамках термінів та умов, затверджених Порядком. 

Альона Прилуцька, старша консультантка, податкове та юридичне консультування, аутсорсинг бухгалтерського обліку та підготовка податкової звітності, KPMG в Україні 

Швидко потрібна правова позиція чи перелік подібних судових рішень? Спробуй LIGA360 для юриста та адвоката. Готуйся до судового засідання в один клік.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему