Пенсійний фонд України здійснює регулярні перевірки на підприємствах, установах та організаціях, що викликає у керівництва напругу, викликаною усвідомленням потенціалу для виявлення неузгодженостей у процедурі сплати пенсійних внесків. Для уникнення суттєвих фінансових санкцій, організаціям необхідно ретельно підготуватися, розробивши детальний план дій для забезпечення відповідності чинним нормам.
Так, перевірки поділяються на планові та позапланові.
Планові відбуваються відповідно до Плану їх проведення, затвердженого начальником Пенсійного фонду України, а їх періодичність встановлюється в залежності від категорії ризиковості підприємства.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» було передбачено припинення проведення планових та позапланових заходів державного нагляду на період воєнного стану. Разом з тим, Податковим кодексом України передбачено, що дозволено проводити камеральні перевірки, фактичні та документальні позапланові перевірки.
Дізнайся більше про повноваження Пенсійного фонду в LIGA360: що можуть робити, чим загрожують перевірки, як оскаржити та інші практичні рекомендації
Графік проведення дозволених перевірок на 2024 рік було затверджено 22.11.2023 наказом начальника Пенсійного фонду України №196.
Позапланові перевірки з боку органів Пенсійного фонду України є перевіркою, яка не включена до щоквартального планування фонду. Такі перевірки здійснюються без попереднього попередження роботодавця і можуть бути ініційовані за умови, якщо роботодавець самостійно звертається з проханням про перевірку, у разі обґрунтованих підозр щодо неправдивості наданої роботодавцем звітності, у зв‘язку зі скаргою від осіб щодо порушення роботодавцем законодавчих норм, які належать до компетенції Пенсійного фонду, з умовою отримання відповідного дозволу від Фонду, а також у випадку несвоєчасного подання звітності без вагомих причин або відсутності пояснень щодо затримки подання такої звітності.
Ці заходи вживаються з метою забезпечення дотримання встановлених правил та звітності, що є обов'язковими для усіх платників єдиного соціального внеску.
Пенсійний фонд в ході проведення перевірки ознайомлюється з обліковими записами, фінансовими зведеннями, кошторисними розрахунками та іншими паперами, пов'язаними з нарахуванням, розрахунком та внесенням платежів до Єдиного соціального внеску, а також точністі даних, що подаються до Держреєстру з обов'язкового державного соціального страхування.
Дуже сильно хвилюватися з приводу дозволених видів перевірок не варто, але тримати документи у належному стані є обов‘язковою вимогою діючого підприємства.
Читайте також: Плани перевірок органів держнагляду на 2024 рік