Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Електронний суд для бізнесу: обов’язкова реєстрація в ЄСІТС та процесуальні наслідки

Після того, як восени 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (надалі тут - Закон), нововведення з нього викликали чимало дискусій. Інформація про наслідки, якщо кабінет бізнесу не буде зареєстровано в Єдиній судовій інформаційно телекомунікаційній системі (надалі тут - ЄСІТС), висвітлювалася в ЗМІ по-різному, і була сприйнята представниками бізнесу теж по-різному.

В цій статті пропонуємо розібратись, хто і коли має реєструвати електронний кабінет в ЄСІТС, які наслідки «нереєстрації», та яку мету переслідує прийнятий Закон.

Навіщо ЄСІТС та яка її мета?

Уявіть собі, що звернення до суду може відбуватись просто з вашого робочого місця або місця вашого мешкання. Вам непотрібно фізично їздити до суду або ходити на пошту для того, щоб відправляти або отримувати поштову кореспонденцію. Судові рішення, повістки надходять в електронній формі. Ви як учасник своєчасно та швидко повідомлені про судову справу, дату, час та місце судового розгляду. Для цього, власне і створена ЄСІТС.

Окрім спрощення доступу та диджиталізації процесів, пов'язаних із правосуддям, однією з головних цілей запровадження ЄСІТС є усунути необхідність паперового документообігу, а найголовніше - зняти цю необхідність для судів.

Основна проблема полягає в тому, що судова система часто недоотримує достатнього фінансування, зокрема для покриття витрат, пов'язаних із відправленням кореспонденції. Час від часу суди припиняють відправляти судові рішення або судові повістки, або роблять це невчасно. Нещодавній випадок, який автор цієї статті пригадує з власної практики - це отримання в січні 2024 року ухвали Голосіївського районного суду м. Києва про виправлення описки, яка була прийнята в червні 2023 року.

Несвоєчасне отримання учасниками спорів судових рішень тягне за собою можливість оскаржити ці рішення лише з моменту їх отримання, а це, в свою чергу, збільшує строки розгляду справ в суді та не сприяє дотриманню принципу правової визначеності. Також, у цій частині з'являється можливість для недобросовісних учасників судових процесів зловживати процесуальними правами з метою затягування розгляду справ.

Окрім того, неналежне вручення/відправлення судових повісток може мати наслідком порушення права особи на доступ до правосуддя, що є неприпустимим в соціальній і правовій державі.

ЄСІТС покликана вирішити зокрема й ці проблеми, оскільки обов'язковість реєстрації електронного кабінету передбачає, що відтак вся судова кореспонденція, в т.ч. повістки, ухвали, судові рішення будуть надходити на цей електронний кабінет.

LIGA360 LEGAL SOLUTION допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням 

Хто і коли має реєструвати кабінет?

Вимоги щодо реєстрації електронного кабінету в першу чергу стосуються адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органів державної влади та інших державних органів, зареєстрованих за законодавством України як юридичні особи, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування. В цьому ж переліку знаходяться «інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України», що ми розуміємо, як всі компанії, що зареєстровані у відповідності до українського законодавства.

При цьому, інші особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку. До цієї категорії відносяться фізичні особи та фізичні особи-підприємці.

Чітких строків, коли такий кабінет має бути зареєстрований, Закон не встановлює. Проте він передбачає певні процесуальні наслідки для осіб, які мали обов'язок його зареєструвати, але не зробили цього. Тобто реєстрація кабінету може відбутись будь-коли, і відповідальності та/або фінансових чи адміністративних санкцій Закон не передбачає.

Які наслідки для компаній, які не зареєстрували кабінет?

Закон прямо передбачає, що суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Що робити в такому випадку? Реєструвати кабінет та виконати вимоги ухвали відповідного суду у встановлений ним строк та надати витяг з ЄСІТС про реєстрацію кабінету, після чого суд відкриє провадження у справі.

Іншим негативним наслідком нереєстрації кабінету може бути те, що така особа не отримає вчасно копій документів, які мають бути відправлені їй іншою стороною в силу процесуального закону (позовна заява, відзив, клопотання тощо). Закон знімає обов'язок зі сторони щодо відправлення документів у паперовій формі іншій стороні, яка мала зареєструвати свій електронний кабінет. Тобто, у випадку реєстрації кабінету, сторона б отримала документи за допомогою системи ЄСІТС.

Додатково до цього варто знати, що підставою для залишення без руху відповідного документа згідно з процесуальним законом є також незазначення в тексті такого документу відомостей про наявність або відсутність у сторони зареєстрованого електронного кабінету.

Процесуальні наслідки, передбачені процесуальним законом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Що це означає? Наприклад, Закон зобов'язує компанію зареєструвати електронний кабінет в ЄСІТС, але вона цього не робить і просить подати відповідні заяви/скарги адвоката. З огляду на зазначене вище положення, суд може залишити відповідний процесуальний документ без руху, якщо в ньому не зазначено відомості про наявність електронного кабінету.

Що цікаво, Закон передбачає окремі можливості для осіб, які через свої релігійні переконання не бажають реєструвати електронний кабінет в ЄСІТ. Така особа може подати до суду відповідну заяву з обґрунтуванням неможливості такої реєстрації, в результаті чого суд може звільнити її від цього обов'язку - однак, тільки в межах відповідного судового провадження.

Закон також встановлює певну гарантію для тих осіб, які більше довіряють паперовому документообігу, а саме: реєстрація в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.

Висновки

З жовтня 2023 року адвокати та учасники господарського процесу добре відчули на собі результати запровадження Закону, коли суди почали масово приймати ухвали про залишення позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг без руху та надання строку для усунення недоліків з підстав незазначення відомостей про електронний кабінет або ж про невиконання обов'язку щодо його реєстрації. Судді не приховували, що це загальний тренд в судовій системі, який цілеспрямовано заохочує учасників справ реєструвати електронні кабінети.

Незважаючи на те, що ЄСІТС має функціональні недоліки, які, ми сподіваємось, будуть виправлені найближчим часом, її впровадження та повноцінне функціонування має спростити документообіг, пришвидшити строки розгляду справ судами та стати більш зручним та ефективним засобом комунікації між учасниками справ та судами.

Більше 100 млн судових рішень є у LIGA360. Користуйся 35 фільтрами для пошуку й аналізу, швидко переглянь резулятивну частину, отримуй ланцюжки історії справи й подібні рішення. Обери вигідний тариф LIGA360 прямо зараз

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему