Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон ЄС про цифрові ринки в комплаєнс діяльності

DMA. Закон про цифрові ринки ЄС

Закон про цифрові ринки (The Digital Markets Act (DMA)) - це закон ЄС, покликаний зробити ринки цифрового сектору більш справедливими та конкурентоспроможними.

DMA встановлює набір чітко визначених об'єктивних критеріїв для визначення «гейткіперів». Гейткіпери - це великі цифрові платформи, що надають онлайн послуги, такі як, наприклад, онлайн-пошукові системи, магазини додатків, онлайн продажі, месенджери. Гейткіпери за цим законом повинні дотримуватися певних правил.

DMA набув чинності 1 листопада 2022 року та почав застосовуватись 2 травня 2023 року. Протягом двох місяців після цієї дати компанії, що надають послуги на онлайн платформах повинні повідомити Європейську Комісію, якщо вони відповідають вимогам і надають всю відповідну інформацію до регулятора. Після цього Комісія матиме 45 робочих днів, щоб ухвалити рішення про призначення конкретного гейткіпера в якості провайдера онлайн послуг. Потім призначені гейткіпери матимуть максимум шість місяців після рішення Комісії, щоб забезпечити дотримання зобов'язань та заборон, викладених у DMA.

Нові правила встановлять зобов'язання для гейткіперів, яких вони повинні дотримуватися у своїй повсякденній діяльності. Наприклад:

  • дозволяти третім особам взаємодіяти з власними службами в певних ситуаціях;

  • дозволити своїм бізнес-користувачам отримувати доступ до даних, які вони генерують під час використання платформи;

  • надавати компаніям, які розміщують рекламу на своїй платформі, інструменти та інформацію, необхідні рекламодавцям та видавцям для проведення власної незалежної перевірки своїх рекламних оголошень, розміщених гейткіпером;

  • дозволити своїм бізнес-користувачам просувати свою пропозицію та укладати контракти зі своїми клієнтами за межами платформи гейткіпера.

Також онлайн платформи не зможуть:

  • ставитися до послуг і продуктів, пропонованих самим гейткіпером, більш прихильно в рейтингу, ніж до аналогічних послуг або продуктів, що пропонуються третіми сторонами на платформі гейткіпера;

  • заборонити споживачам зв'язуватися з компаніями за межами своїх платформ;

  • заборонити користувачам видаляти будь-яке попередньо встановлене програмне забезпечення або додаток, якщо вони цього бажають;

  • відстежувати кінцевих користувачів за межами основного сервісу платформи з метою цільової реклами без надання згоди.

В комплаєнс діяльності цей закон застосовується для розуміння використання та захисту персональних даних, що збираються такими онлайн платформами від користувачів їх послуг. У разі користування, гейткипери збирають особисті дані осіб. Іноді це робиться автоматично для надання необхідних послуг та виконання законів про захист персональних даних. Але раніше юридично такий вид бізнесу не передбачав надання доступу користувачам до даних, які вони генерують під час застосування платформ.

Окремо слід відзначити, що дані згенеровані під час застосування онлайн платформ можуть мати комерційний та маркетинговий потенціал, який надалі застосовується для поліпшення продажів, з'ясування уподобань користувачів, порівнянь ринків збуту продукції та збільшення обсягу продажів. Тобто користувачі не мали доступу до даних, які вони ж самі і створювали, але які могли використовуватися гейткиперами в своїх інтересах.

Захист, використання та доступ до персональних даних є важливою сферою комплаєнс діяльності в ЄС. Кожна особа має право знати як і для чого збираються та використовуються її персональні дані. Підприємства, які обробляють та зберігають персональні дані повинні мати відповідну політику в цьому напрямку, навчання, а також окрему виділену посаду комплаєнс офіцера з інформаційного комплаєнс у разі великого обсягу роботи з такими даними.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Читайте також: Google вносить зміни для користувачів і розробників додатків через новий закон ЄС

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему