Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правові й комплаєнс-вимоги до встановлення кінцевих бенефіціарів та перевірки комплексної структури власності

Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" від 06.12.2019 р. № 361-IX вимагає встановлювати кінцевого бенефіціарного власника клієнта або його відсутність (зокрема, отримувати структуру власності для її розуміння та дані, що дають змогу встановити кінцевого бенефіціарного власника) і вживати заходів із верифікації його особи.

Для встановлення кінцевого бенефіціарного власника працівники фінансового моніторингу:

  • отримують від клієнта - юридичної особи структуру його власності;

  • установлюють щодо трасту або іншого подібного правового утворення відомості про засновників, довірчих власників, захисників, вигодоодержувачів або групу вигодоодержувачів, а також про будь-яких інших фізичних осіб, які здійснюють вирішальний вплив на діяльність трасту або іншого подібного правового утворення;

  • мають право використовувати дані, що містяться в офіційних документах, офіційних та/або інших джерелах;

  • мають вжити належних заходів для перевірки достовірності інформації щодо кінцевого бенефіціарного власника та пересвідчитися, що він знає, хто є кінцевим бенефіціарним власником, здійснюючи обґрунтовані заходи для розуміння права власності та структури власності.

Кінцевий бенефіціарний власник - це будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої відбувається фінансова операція.

Зокрема, кінцевим бенефіціарним власником може бути:

  • для юридичних осіб - фізична особа, яка здійснює вплив на діяльність юридичної особи безпосередньо або через ланцюг контролю власності;

  • для трастів - засновник, довірчий власник, захисник, вигодоодержувач або їх група, а також будь-яка інша фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність трасту, зокрема й через ланцюг власності;

  • для інших правових утворень - фізична особа, еквівалентна або аналогічна особам, зазначеним для трастів.

Ознакою впливу є безпосереднє володіння фізичною особою часткою в розмірі не менш як 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юридичної особи.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З новим рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Практика застосування зовнішніх ресурсів і незалежних провайдерів комплаєнс-продуктів

У світі величезна кількість компаній-комплаєнс-консультантів. Деякі з них мають певну спеціалізацію, наприклад одні запроваджують програмне забезпечення для моніторингу транзакцій, інші надають консалтинг щодо імплементації самої комплаєнс-функції на підприємстві та не мають технологічних продуктів для продажу. Є також фірми, що поєднують комплаєнс-консультації і технології.

На практиці підприємства або створюють самостійно необхідні комплаєнс-ресурси, або використовують можливості компаній, які спеціалізуються на наданні таких послуг.

Комплаєнс-рішення незалежних провайдерів надають компаніям, що працюють в Україні, ефективні засоби для нормативного виконання вимог щодо AML, санкційних перевірок та інших запитів залежно від індустрії та виду бізнесу. Деякі пропонують набір комплаєнс-інструментів, які автоматизують AML, відповідають за реєстрацію клієнтів і моніторинг транзакцій. Упроваджуючи ці рішення, компанії можуть значно оптимізувати свої процеси комплаєнсу, гарантуючи, що вони залишатимуться в повній відповідності до правил фінансового моніторингу під час ведення діяльності в Україні.

Іноді складність, пов'язана з належною перевіркою бенефіціарних власників, є проблемою. Законодавство України приділяє посилену увагу прозорості бенефіціарної власності, а тому фінансовим організаціям необхідно мати ефективні процеси збирання, ідентифікації та верифікації даних, щоб відповідати суворим нормативним вимогам.

Отже, використання авторитетного в індустрії комплаєнс-постачальника інформаційних ресурсів є хорошим способом отримання необхідних і вже зібраних в один продукт даних про бенефіціарних власників. Маючи досвід роботи на різних географічних територіях, постачальники комплаєнс-продуктів можуть демонструвати всю наявну і приховану мережу клієнта, усі рівні власності, дочірні та афілійовані компанії, ключових принципалів, іноді навіть ключових клієнтів і працівників компанії, що підлягає перевірці, які важливі для ідентифікації та перевірки бенефіціарного власника. Особливо це важливо, коли йдеться про клієнтів високого ризику, РЕР, компанії-нерезиденти, закордонних клієнтів та інші категорії, стосовно яких є необхідність провести посилену належну перевірку.

Наступні запитання слід з'ясувати під час оцінки стороннього постачальника даних для допомоги у встановленні бенефіціарного власника:

Точність і детальність даних: наскільки точною є структура власності суб'єкта господарювання, що перевіряється через дані провайдера послуг? Чи охоплюються всі шари власності? Який відсоток володіння відстежується, якщо не всіх бенефіціарів установлено?

Актуальність даних: як часто оновлюються дані; що ініціює повторне оновлення та як швидко оновлення в державному реєстрі з'являється в даних постачальника послуг?

Держави покриття: скільки країн охоплює обраний сторонній постачальник даних і який відсоток організацій, охоплених у кожному регіоні, порівняно із загальною кількістю зареєстрованих суб'єктів?

Безпека даних: як відбувається передавання даних між сторонніми постачальниками даних та вашою компанією? Як вони обробляються та зберігаються в організації-провайдері та чи є якийсь ризик, пов'язаний із витоком даних, порушенням конфіденційності чи іншими ризиками цифрової безпеки?

Легітимність, послідовність і надійність: з яких джерел використано дані та які методи їх збирання? Чи є процес збирання інформації законним та обґрунтованим? Наскільки послідовно дотримується законодавство та чи має сторона-постачальник програму комплаєнсу?

Стабільність: з'ясуйте, як довго сторонній постачальник даних працює в бізнесі, його розмір, репутацію та фінансові показники.

Цілісність: наскільки гладко дані, отримані від провайдера, інтегруються у ваші наявні корпоративні системи й адаптуються до будь-яких майбутніх оновлень?

LIGA360 використовує дані з десятків тисяч джерел у багатьох країнах, має мільйонні записи щодо організацій та глобальних зв'язків із локальним збором даних зв'язків акціонерів. Усе це інтегрується в системи клієнтів для ідентифікації бенефіціарів, застосування перевірки за санкційними списками, PEP, ліцензійних відомств, бірж і регуляторів.

Перевіряєте кандидатів на посади щодо комплаєнс-ризиків та конфлікту інтересів? У LIGA360:Compliance ви можете перевірити наявність фізособи у санкційних списках, розшуку, реєстрі виконавчих проваджень, тощо. Захистіть свій бізнес з LIGA360.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему