Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки БЕБ: поради керівнику

Першочергово керівнику необхідно знати, що брати участь у проведенні перевірки суб'єкта господарювання працівники БЕБ можуть лишу у разі відкритого кримінального провадження. У іншому випадку, вони можуть лише надсилати запити до контролюючих органів для отримання інформації, оскільки законодавство не передбачає можливості проведення працівниками БЕБ самостійної перевірки дотримання податкового законодавства суб'єктом господарювання до початку досудового розслідування.

Разом з тим ч. 6 ст. 7 Закону про БЕБ передбачено, що Антимонопольний комітет України, Фонд державного майна України, органи державного фінансового контролю, податкові та митні органи, а також інші державні органи, що здійснюють державний контроль за дотриманням юридичними і фізичними особами законодавства України передають Бюро економічної безпеки України інформацію про обставини, що свідчать про вчинення кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Бюро економічної безпеки України.

З однієї сторони законодавець наче чітко вказав, що самостійно проводити будь які перевірки не можуть або можуть тільки після реєстрацій кримінального провадження.

Однак, інші законодавчі акти наділяють працівників БЕБ повноваженнями, що дозволяють збирати інформацію про суб'єктів господарської діяльності негласно, тобто до внесення відомостей до ЄРДР.

Тобто, фактично працівниками БЕБ може збиратись інформація з метою виявлення чи попередження кримінального правопорушення.

У зв'язку з вищевказаним, в першу чергу керівнику підприємства необхідно вживати превентивні заходи для уникнення несприятливих наслідків внаслідок проведення перевірок за участю працівників БЕБ, а саме:

1. Залучити адвоката для супроводу діяльності бізнесу

Важливо аналізувати угоди із контрагентами для того, щоб своєчасно виявити можливі податкові ризики. Так можна буде запобігти штрафним санкціям, пов'язаним з безтоварними операціями та заниженням податкових зобов'язань.

2. Забезпечити дотримання вимог законодавства в усіх сферах діяльності бізнесу. Це включає, зокрема, дотримання податкового, валютного, трудового законодавства, законодавства про захист прав споживачів тощо. У тому числі коректне оформлення, навіть стажиста.

Крім цього, необхідно провести перевірку бізнес-процесів на наявність кримінально-правових ризиків.

Забезпечте систематичний моніторинг законодавства та змін правового поля для вашого бізнесу. З LIGA360:Compliance ви не пропустите жодної вимоги від регуляторів - в тому числі нововведень в галузі фінансового моніторингу, податкового чи антимонопольного законодавства. Отримайте повноту інформації для свого бізнесу з LIGA360.

3. Вести належний документообіг. Документи мають бути оформлені відповідно до вимог законодавства та зберігатися в належному порядку.

4. Запровадити систему внутрішнього контролю. Система внутрішнього контролю допоможе виявити і запобігти порушенням законодавства.

5. Своєчасно видаляти з приміщення перевірки всіх зайвих осіб (з якими не укладено трудовий договір) та оперативно підписувати/змінювати ті чи інші документи, знищувати зайві.

Якщо перевірка все ж таки відбулася, то для керівника підприємства передбачений наступний алгоритм дій:

  • Перевірити службові посвідчення осіб, які з'явилися на підприємство.

  • Дізнайтеся про мету візиту та чи внесено відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

  • У випадку надсилання запиту без внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, закон не встановлює ані строків надання такої відповіді, ані підстав для відмови в її наданні, однак залишається відповідальність за ненадання відповіді. У такому випадку інформація має бути надана в обсязі, який суб'єкт господарювання вважає достатнім. Якщо відповідь не задовільнить працівників БЕБ і ними буде складений протокол за ст. 185-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення - механізми його оскарження визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Крім цього, працівники БЕБ зобов'язані надати керівнику ухвалу слідчого судді, яка надає право проникнути цьому правоохоронному органу у приміщення суб'єкта господарської діяльності.

Якщо перевіряючі, незважаючи на відмову в допуску до перевірки, замість складання відповідних актів і протоколів, зроблять спроби силового проникнення на підприємство, варто негайно викликати поліцію.

Також в цьому випадку варто зателефонувати за номером гарячої лінії відповідного контролюючого органу і розповісти про те, що трапилося.

Варто завести на підприємстві журнал перевірок і пропонувати перевіряючим розписуватися в такому журналі.

Вони зобовязані це зробити на вимогу представників підприємства. Відмова представника контролюючого органу від підпису в журналі реєстрації перевірок є підставою для недопуску його до перевірки. Одночасно, наявність підписів перевіряючих в журналі реєстрації перевірок є додатковим способом фіксації факту прибуття контролюючих органів.

Все ж таки, у підсумку основним захистом від перевірок є своєчасне та належне ведення господарської діяльності та у будь якому випадку правова допомога кваліфікованого юриста є дієвим інструментом, як під час перевірки так і підготовки до неї.

Будьте готовими до перевірок контролюючих органів у 2024 році! Модуль "Мистецтво оборони" у LIGA360 надасть відповіді, як захистити бізнес правовим шляхом. Замовте прямо сьогодні 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему