Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зменшення ризиків через імплементацію комплаєнс-програми для підприємств України

17.05, 19 березня 2024
227
0

Комплаєнс-ризики відображають потенційні ризики організації щодо недотримання вимог, зокрема й через імплементацію комплаєнс-програми неналежним чином. Для регульованих підприємств це штрафи за недотримання правил і законів, професійна дискредитація та репутаційні ризики. Організація також може зазнати судових витрат або розслідування з боку державних органів.

З метою створення контролю керівник із комплаєнсу ініціює упровадження корпоративної комплаєнс-програми, яка покликана допомогти його організації дотримуватися правил, комплаєнс-контролю та законів. Також він має визначити комплаєнс-ризики, які можуть виникнути в організації. З програмою комплаєнсу створюється ефективна система керування стосовно дотримання чинного законодавства, яку мають застосовувати всі структурні підрозділи та всі працівники підприємства. Отже, до процесу її виконання залучаються співробітники компанії на всіх рівнях організації, гарантуючи тим самим, що кожен усвідомлює свої обов'язки й робить свій внесок у зусилля організації щодо комплаєнсу. Тож упровадження програми корпоративного комплаєнсу є важливим кроком у досягненні цієї мети.

У межах цього кроку, щоб допомоги організації ефективніше виявляти й розв'язувати проблеми, пов'язані з упровадженням цієї програми, можна утворити міжвідомчу команду із супроводу упровадження комплаєнс-програми. До цієї команди мають увійти старші менеджери, експерти з ризиків і ключового персоналу з усіх відділів.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Комплаєнс-програма на підприємстві також покликана зменшити ризики через створення комплаєнс-культури, яка передбачає не тільки відповідність нормативним вимогам, а й сприяння етичній поведінці та підзвітності в усій організації за параметрами комплаєнсу. По суті, комплаєнс-програма створює індивідуальну й колективну відповідальність, де всі усвідомлюють важливість дотримання відповідних норм права та комплаєнс-поведінки, а також зобов'язані застосовувати елементи цієї програми в усіх підрозділах і філіалах.

Оскільки юридичні особи працюють у різних індустріях, мають різну кількість працівників, відокремлених підрозділів, регіони діяльності, товари й послуги, види клієнтів, способи продажу, то це треба врахувати під час імплементації комплаєнс-програми. Організації повинні залишатися гнучкими та проактивними у вирішенні потенційних ризиків, вчасно з'ясовувати умови, що впливають на ефективність комплаєнсу, і кадрово забезпечити процес комплаєнсу співробітниками.

Наприклад, виробничому холдинговому підприємству необхідно імплементувати комплаєнс-програму, розроблену в головному офісі компанії, у всіх інших компаніях, які входять до структури цього холдингу. Це не одномоментний захід, а комплекс заходів, у межах яких потрібно:

  • дослідити організаційну структуру холдингу й наявність комплаєнс-працівників;

  • створити план навчання та запровадження комплаєнсу;

  • здійснювати моніторинг виконання програми через регулярне отримання зразків комплаєнс-роботи від структурних підприємств, а також додатково проводити внутрішній аудит щодо комплаєнс-функції. Також може бути передбачено подання керівництву звітів щодо виявлених комплаєнс-ризиків, які міститимуть, зокрема, і результати або пропозиції щодо їх усунення.

Департамент комплаєнсу повинен також враховувати непередбачувані обставини, щоб співробітники точно знали, що робити, коли вони опиняться в незнайомій ситуації. Тому, наприклад, необхідним є додаткове навчання з комплаєнсу для працівників, які не є комплаєнс-співробітниками за посадовими обов'язками, але повинні виконувати функції з комплаєнсу для здійснення перевірки контрагента (зокрема, щодо перебування під санкціями тощо).

Для організацій найефективніший захід у межах керування ризиками - це попередній аналіз комплаєнс-діяльності підприємства. Аналіз ризиків допомагає визначити ризиковість бізнес-діяльності, вплив, який це може мати на клієнтів, і як керувати всім цим. Аналіз - це процес, який дає змогу продумати можливі наслідки, виявити вразливості та спланувати стратегії пом'якшення наслідків до того, як проблема виникне.

Що таке комплаєнс-ризик?

Керування ризиками - це процес, характерний для всього підприємства, і комплаєнс-ризики є елементом загальної матриці всіх ризиків, що можуть існувати для певного бізнесу. Своєю чергою, комплаєнс-офіцери аналізують саме комплаєнс-ризики, тобто працюють у своєму сегменті, як і інші фахівці того самого підприємства, які аналізують, наприклад, фінансові ризики, ризики страхування, інвестицій тощо.

Оцінка комплаєнс-ризиків покликана виявити наявні й нові ризики та допомогти скласти план дій у разі виявлення комплаєнс-недоліків, а потім контролювати усунення цих недоліків та оцінювати ефективність у боротьбі з ризиками. Важливо переконатись, що всі співробітники ознайомлені з комплаєнс-політикою і процедурами компанії та що вони уважно їх дотримуються. Регулярні аудити можуть допомогти забезпечити цю відповідність.

Найбільш характерними ризиками є такі:

  • співробітники можуть не знати про комплаєнс-політику компанії;

  • працівники можуть не розуміти, чого від них очікують у контексті виконання зобов'язань із комплаєнсу;

  • негативні наслідки недотримання вимог із комплаєнсу.

Аналіз комплаєнс-ризиків є невіддільною частиною кожної ефективної комплаєнс-програми. За умови розуміння ризиків, з якими стикається організація, і вжиття заходів для їх пом'якшення дотримання комплаєнс-вимог може допомогти захистити компанію від регуляторних санкцій та інших обмежень і заборон. Для того щоб підтримувати успіх у бізнесі, потрібно серйозно ставитися до захисту компанії та своїх клієнтів, зокрема добре розуміти цю важливу тему.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З новим рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему