Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перезавантаження БЕБ: що пропонує влада та бізнес

Перезавантаження Бюро економічної безпеки - це гучна тема, про яку говорить бізнес вже не перший рік. Бізнес почав говорити про “перезавантаження” ледь не одразу після створення цього нового органу правопорядку у 2021 році. З того часу лише зростав градус дискусій та гострота претензій бізнесу до БЕБ.

БЕБ мало стати справжньою аналітичною структурою, спрямованою на запобігання та боротьбу з економічними злочинами. При цьому саме запобігання мало переважати над боротьбою: профілактика над правоохоронною хірургією.

Проте, по факту бізнес та суспільство отримали новостворений, розпіарений орган, який нічим принципово не відрізняється від колишньої податкової міліції з її тиском на бізнес, несанкціонованими обшуками та частим перевищенням повноважень. БЕБ, на превеликий жаль, не став “органом-мозком”, а його працівники, колишні податківці, продовжили “взаємодіяти” з бізнесом за принципом “немає ума - ломай дома”.

Керівництво БЕБ не могло не розуміти, що якщо нічого не міняти, то невдоволення та критика у бік БЕБ будуть лише зростати. Натомість, менеджмент БЕБ у своїх звітах та брифінгах як повідомляв, так і продовжує повідомляти про “значні здобутки”. До прикладу, з подачі БЕБ у ЗМІ шириться інформація, що завдяки роботі бюро у 2023 році збережено 8,8 млрд бюджетних коштів, відшкодовано 2,2 млрд грн збитків у кримінальних провадженнях. Особливий наголос БЕБ робить на тому, що, детінізація грального бізнесу зумовила надходження до бюджету чи не в десятеро більше коштів.

Разом з тим, не варто забувати, якою була ключова мета створення БЕБ - сучасні аналітичні підходи, які переважають над "силовим" компонентом. Так більшість аналітиків та міжнародні партнери України зауважили, що ключовим у випадку БЕБ є не результат, а методи, завдяки яким БЕБ цей результат досягнуто.

Проте, навіть з огляду на міліцейські підходи в роботі та “молодий” вік інституції БЕБ все ж має стати еталонним органом праворядку в економічній сфері.

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням

Міжнародний валютний фонд у як одну із умов поточної програми кредитування (Extended Fund Facility - EFF) визначив створення в Україні єдиного органу для ефективного протистояння економічним та податковим злочинам. За попередньою домовленістю МВФ та Уряду України, таким єдиним органом має стати саме БЕБ, але, очевидно, після суттєвого оновлення.

Для оновлення БЕБ, уряд розробив чисельні законопроєкти, зокрема, № 10439 та № 10440.

Ці законопроєкти мають окремі позитивні аспекти у напрямку перезавантаження БЕБ. Серед них:

1. Обмеження повноважень інших органів правопорядку: часткове звуження компетенції інших Служба безпеки України та Національної поліції, у справах щодо розслідування економічних злочинів. Це може сприяти спеціалізації та ефективнішому веденню розслідувань.

2. Чіткіша регламентація дій працівників БЕБ при обшуках та виїмках документів: стратегія охоплює розробку чітких і деталізованих правил дій для працівників БЕБ під час проведення обшуків та вилучення документів у бізнесу. Це може сприяти прозорості та уникненню можливих зловживань з боку працівників БЕБ..

3. Уточнення процедури відбору та призначення на посади керівництва БЕБ: охоплює детальнішу регламентацію процесу відбору та призначення менеджменту БЕБ. Це може забезпечити прозоріший та об'єктивніший відбір кваліфікованих кандидатів на ключові посади.

Водночас численні бізнес-спільноти, громадські організації та незалежні експерти дослідили пропозиції уряду та висловили занепокоєння щодо суттєвих недоліків законопроєктів.

По-перше, законопроєкти не враховують ключову вимогу МВФ - перетворити БЕБ у єдиний орган правопорядку зі спеціалізацією у економічних злочинах, базою роботи якого буде аналітика..

Бізнес-спільнота та суспільство наголошують, БЕБ має стати незалежним, ефективним аналітичним, а не залишитися податковою міліцією.

По-друге, бізнес-спільнота вимагає провести ретельну (не лише на папері) переатестацію співробітників БЕБ. Без ретельної фільтрації кадрів та без залучення нових висококваліфікованих працівників не буде змін напрямку курсу БЕБ. Замість того, щоб змінити якісний склад команди БЕБ, уряд ризикує у черговий раз просто “переставити ліжка” у цій інституції.

Втім, ефективне переформатування БЕБ потребує не лише переатестації, але і вивчення інноваційних підходів у боротьбі з економічними злочинами. Залучення нового висококваліфікованого персоналу, а також високі стандарти роботи та професійність - це є ключові етапи у вдосконаленні роботи БЕБ.

Отже, переатестацію мають супроводжувати конкретні заходи з приведення команди БЕБ у відповідність до потреб та викликів сучасної боротьби з економічними злочинами.

По-третє, схвалені законопроєкти бізнес критикує через присутність суперечливі або нереалістичні положення. Особливі сумніви викликає залучення Ради бізнес-омбудсмена до проведення обшуків та виїмки документів у розслідуваннях БЕБ. Ця новела викликає серйозні сумніви у практичній ефективності, адже в реальних ситуаціях інформування Ради бізнес-омбудсмена може бути формальним, лише “для галочки”, а представники Ради бізнес-омбудсмена не матимуть реального впливу на перебіг обшуку.

По-четверте, бізнес-спільнота наголошує включити в законопроєкт механізм обрання нового директора БЕБ за участю міжнародних партнерів та відповідно до тих процедур, які наразі визначають обрання керівників антикорупційних органів. Це може сприяти незалежності та об'єктивності при визначенні кандидата на цю посаду.

Експерти висловлюють думку, що конкурсна комісія щодо директора БЕБ, повинна рекомендувати прем'єр-міністру лише одного кандидата. Це дозволить уникнути т можливого політичного впливу та забезпечивши прозорість та ефективність конкурсу.

Ключовою вимогою бізнес-спільноти є необхідність доопрацювання законопроєктів. У фінальній редакції необхідно висвітлити першочергові вимоги Міжнародного валютного фонду та пропозиції бізнесу.

Отже, якщо ми хочемо успішну реформу БЕБ, то необхідно:

1. Врахувати позицію Міжнародного валютного фонду створити в Україні єдиний та ефективний орган правопорядку по боротьбі з економічними та податковими злочинами.. Українській правоохоронній системі потрібно викорінити принцип - всі розслідують все. Лише спеціалізований орган здатний: повно, всебічно, неупереджено та ефективно проводити досудове розслідування у сфері економіки, де присутня надтонка межа між кримінальним правопорушенням та суто господарськими правовідносинами, де необхідно розбиратися не тільки у праві, а й в ціноутворенні, управлінських рішеннях, ринковій економіці та специфіки кожного ринку.

2. Дослухатися висновків бізнес-спільнот та громадських організацій: підвищити прозорість, незалежність та об'єктивність діяльності БЕБ, починаючи від конкурсу на директора БЕБ, та реальної переатестації працівників бюро до зміни вектора роботи з “силового” на аналітичний.

23 лютого Народні депутати не проголосували у першому читанні за урядовий законопроєкт, який має численні недоліки та не враховує ключові меседжі бізнес-спільноти та міжнародних партнерів, тож тепер Кабмін доопрацьовуватиме законопроєкт.

Маю надію, що уряд врахує численні помилки при проведенні минулих реформ та дослухається до порад бізнес-спільноти. Адже справжня мудрість проявляється в умінні переосмислювати, переоцінювати та вибирати новий напрямок, пристосовуючи свою діяльність до вимог часу. БЕБ не має залишатися зоні комфорту силових методів та тиску на бізнес.

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.   

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему