Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ризики взаємодії іноземних компаній з юрисдикціями, що перебувають під санкціям США

Міністерство юстиції США, Міністерство торгівлі США та Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США опублікували Записку про відповідність: “Зобов'язання іноземних осіб дотримуватися санкцій США та законів про експортний контроль."(надалі - “Зобов`язання про дотримання санкцій”).

Відповідно до цього документу, Сполучені Штати Америки запровадили жорсткі заходи та експортний контроль щодо режимів, що намагатимуться зловживати комерційними та фінансовими каналами, які сприяють зовнішній торгівлі з метою придбання товарів, технологій і послуг, що становлять загрозу національній безпеці та зовнішній політиці США, та порушують глобальний мир та процвітання.

Запроваджені заходи мають юридичний вплив не тільки на громадян США, а і на іноземних громадян та компанії, які продовжують взаємодіяти з юрисдикціями, щодо яких застосовані санкції або, які порушують чинні закони.

Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США забезпечує застосування економічних і торгівельних санкцій, насамперед проти цільових іноземних юрисдикцій та режимів, а також проти фізичних та юридичних осіб, такі як терористи, міжнародні торговці наркотиками, розповсюджувачі зброї масового знищення та інші зловмисники.

Порушення правил OFAC може призвести до цивільної чи кримінальної відповідальності. До цивільної відповідальності може бути притягнутий суб`єкт, який не знав і не мав підстав знати, що він бере участь у операції, забороненій санкційним законодавством та нормативно-правовими актами, що адмініструються OFAC.

Прикладами такої поведінки є випадки, коли особа, яка не є громадянином США:

- Приховує участь підсанкційної сторони або юрисдикції у фінансовій транзакції за участю США, фінансовій операції за участю американського суб'єкта, в документації про транзакцію;

- Вводить в оману американського суб'єкта щодо експорту товарів, які в кінцевому підсумку призначені для юрисдикції, до якої застосовано санкції;

- направляє заборонену транзакцію через США або фінансову систему США, тим самим змушуючи американську фінансову установу обробляти платіж всупереч санкціям OFAC.

Хочете моніторити ділову репутацію своєї компанії чи контрагентів? Спробуйте LIGA360. Моніторте згадки про свій бізнес в режимі реального часу, перевіряйте публічний імідж контрагентів. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

Що стосується експортного контролю, то Бюро промисловості та безпеки (BIS) Міністерства торгівлі США адмініструє і здійснює експортний контроль за товарами подвійного використання та певними видами боєприпасів відповідно до Правил експортного контролю (Export Administration Regulations (EAR) (надалі - Правила) згідно із Законом “Про реформу експортного контролю від 2018 року” (ECRA). На відміну від багатьох інших країн, де повноваження, пов'язані з експортом, обмежуються прямим експортом, американське законодавство з експортного контролю може поширюватися на товари, що підпадають під дію Правил, у будь-якій точці світу і на іноземних осіб, які мають з ними справу. Простіше кажучи, закон слідує за товаром.

Окрім початкового експорту Правила також застосовується до:

  • Реекспорту або відправлення предмета з однієї іноземної країни в іншу;

  • Товари, які містять певний відсоток вмісту, контрольованого США (також відомі як мінімальні пороги);

  • Експорт з-за кордону, реекспорт і переміщення всередині країни певних товарів іноземного виробництва, вироблені з використанням програмного забезпечення, технологій або виробничого обладнання США.

Дія законів США про експортний контроль означає, що сторони експортної операції не можуть обійти її Правила шляхом доставки товарів через третю країну.

За навмисне порушення санкцій США та законів про експортний контроль, Міністерством юстиції (DOJ) порушуються кримінальні переслідування, відповідно до Закону “Про міжнародні надзвичайні економічні повноваження” (The International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) та Закону “Про реформу експортного контролю від 2018 року”. Виходячи зі змісту зазначених законодавчих актів, заборонена поведінка включає наступне:

- спричинення порушення будь-якої ліцензії, наказу, положення або виданої заборони відповідно до IEEPA;

- спричинення або спонукання до виконання будь-яких заборонених дій або невчинення будь-якої дії, що вимагається Законом “Про реформу експортного контролю від 2018 року” (ECRA) або Правилами (EAR).

Умисні правопорушення зазначених актів караються позбавленням волі на строк до 20 років і штрафом у розмірі 1 (один) мільйон доларів.

Отже, з метою уникнення санкцій США або мінімізації ризиків, пов'язаних з їх застосуванням, положення Зобов'язань про дотримання санкцій містять Міркування щодо відповідності для іноземних осіб.

Ключові положення

  • Ризик орієнтований підхід щодо дотримання санкцій шляхом розробки, впровадження та регулярного оновлення програми дотримання санкцій.

  • Встановлення жорсткого внутрішнього контролю і процедури здійснення платежів та переміщення товарів за участю філіалів, дочірніх компаній, агентів тощо.

  • Перевірка інформації про клієнта (наприклад, паспорти, телефонні номери, національності, країни проживання, реєстрації та діяльності, адреси), а також інформації про те, що дані геолокації належним чином інтегровані в протоколи перевірки відповідності та інформація постійно оновлюються на основі загальної оцінки ризику та рейтингу ризику конкретного клієнта.

  • Переконання щодо того, що дочірні компанії та філії пройшли навчання щодо санкцій США та експорту, контролюють вимоги, можуть ефективно виявляти червоні прапорці та мають повноваження повідомити про заборонену поведінку керівництву.

  • Вжиття негайних та ефективних заходів у разі виявлення проблем з відповідністю, задля визначення та запровадження компенсаційних засобів контролю до тих пір, поки основну причину слабкості можна визначити та усунути.

  • Визначення та впровадження заходів для пом'якшення санкцій та ризиків експортного контролю перед злиттям або придбанням інших підприємств, особливо якщо компанія швидко розширюється.

  • Сторони, які вважають, що вони могли порушити санкції або законодавство про експортний контроль, повинні добровільно самостійно розкривати поведінку відповідному агентству.

Отже, підсумовуючи викладене можна зробити висновок про те, що даними Зобов'язаннями про дотримання санкцій, США продовжує політику, спрямовану на послаблення будь-яких можливостей зловмисних режимів, здійснювати власну злочинну діяльність в обхід застосованих юридичних санкцій. А також спонукає іноземні компанії та окремих осіб серйозно поставитися до впливу США щодо санкцій та законів про експортний контроль під час провадження їхнього бізнесу та операцій.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему