Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новації оренди державних земель

27 липня 2023 року Верховна Рада України прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності» (надалі - Закон).  

Головною метою прийняття Закону слугувало підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення суб'єктами державного сектору економіки через створення організаційно-правового механізму для удосконалення їх організаційно-правової форми та заміни титулу права постійного користування земельними ділянками на оренду земель. 

Так, Законом передбачено внесення низки змін до інших нормативно-правових актів, зокрема до:   

Таким чином, приймаючи Закон, парламентарі вирішили покращити економічну складову країни, шляхом формування законодавчих передумов для подолання існуючих загроз нашої продовольчої безпеки. 

Відповідно до прийнятих законодавчих змін, з 6 вересня 2023 року (момент набрання чинності Закону) державні підприємства, в яких на праві постійного користування перебувають земельні ділянки, зможуть передавати їх в оренду через земельні торги. Але для цього державні підприємства повинні корпоратизуватися у акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю 100 % акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі. 

Постановою Кабінету Міністрів України № 235 від 01 березня 2024 року визначено, що земельні торги будуть проводитися на відкритому майданчику Prozorro.Продажі. 

Законом № 3272-ІХ було доповнено Земельний кодекс України статтею 1211, якою визначено перехід права на земельну ділянку у разі перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі. 

Після перетворення такого державного підприємства у акціонерне товариство або товариство з обмеженою відповідальністю, зі часткою 100 % акцій (часток), які належать державі, останні зможуть оформити оренду земельної ділянки строком на 50 років.  

Також законодавець відразу визначив, що орендна плата буде встановлюватися у розмірі 12% нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. У разі не проведення такої нормативно-грошової оцінки, оренда плата буде встановлюватися не менше 12% нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або області, де знаходиться відповідна земельна ділянка.  

Для оформлення оренди земельної ділянки, яка належала перетвореному державному підприємству на праві постійного користування, новостворене акціонерне товариство чи товариство з обмеженою відповідальністю зобов'язане звернутися до органу виконавчої влади відповідно до повноважень визначених в статті 122 Земельного кодексу України з клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки державної власності.  

Передача оренди земельної ділянки оформлюється рішенням. При прийнятті такого рішення право постійного користування такої земельної ділянки припиняється.  

Ще одним з позитивних моментів є той факт, що перетворене державне підприємство зможе передавати орендовану земельну ділянку в суборенду, але тільки за допомого проведення відкритих земельних торгів.  

Строк суборенди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності не може становити більше 14 років, а для земельних ділянок для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду) - більше 25 років.  

У разі дострокового припинення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орендарем якого є перетворене акціонерне товариство або товариство з обмеженою відповідальністю з часткою 100% статутного капіталу якого належить державі, суборендар має право на укладання договору оренди такої земельної ділянки на строк, що залишився до закінчення договору суборенди.  У такому разі орендна плата повинна дорівнювати платі за суборенду, а умови договору оренди - відповідати договору суборенді. 

Таким чином, запроваджені новації в процедурі оренди державних земель надає можливості приносити додатковий прибуток до державного бюджету та врегулювати проблеми продовольчого питання в країні.  

Контролюйте незаконні дії щодо ваших земельних ділянок у сервісі SMS-Маяк Земля. Моніторинг Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 24/7 та миттєве сповіщення про зміни. Спробуйте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему