Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Боротьба з відмиванням грошей по-новому. В ЄС ухвалили пакет відповідних правил

Рада Європейського Союзу 30 травня 2024 року ухвалила пакет нових правил боротьби з відмиванням грошей. Ухвалені правила спрямовані на захист фінансової системи Європейського Союзу (надалі - ЄС) та його громадян від відмивання грошей та фінансування тероризму.

Відповідний пакет пропозицій був представлений Єврокомісією ще у 2021 році та складається з:

  • регламенту про створення нового органу ЄС з боротьби з відмиванням грошей (AMLA), з повноваженнями накладати санкції та штрафи;

  • переглянутого Регламенту про перекази коштів, мета якого зробити перекази криптоактивів більш прозорими та повністю відстежуваними (прийнятий у травні 2023 року);

  • положення про зобов'язання приватного сектору щодо боротьби з відмиванням грошей;

  • директиви про механізми боротьби з відмиванням грошей на національному рівні;

  • директиви про єдину точку доступу.

У рамках прийнятого пакету всі правила стосуватимуться приватного сектору та будуть відображені в новому нормативно-правовому акті, що безпосередньо буде застосований до відповідних правовідносин, натомість Директива про механізми боротьби з відмиванням грошей буде застосовуватися при організації національних компетентних органів, що здійснюють боротьбу з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.

Щодо Регламенту, то він комплексно гармонізує правила боротьби з відмиванням грошей - вперше в ЄС - закриваючи лазівки для шахраїв. Він поширює правила боротьби з відмиванням грошей на нові «зобов'язані суб'єкти» - більшу частину сектору криптоактивів, сектору торгівлі предметами розкоші, а також футбольні клуби та футбольних агентів. Регламент також встановлює більш суворі вимоги до належної обачності, регулює бенефіціарну власність і встановлює ліміт у розмірі 10 000 євро на готівкові платежі.

Щодо Директиви, то очікується, що вона покращить організацію національних систем боротьби з відмиванням грошей, шляхом встановлення чітких правил співпраці між підрозділами фінансової розвідки (національними органами влади, які збирають інформацію про підозрілу або незвичайну фінансову діяльність у державах-членах) та наглядовими органами.

Директива про єдину точку доступу передбачає, що держави-члени ЄС надають через єдину точку доступу інформацію з централізованих реєстрів банківських рахунків, що містить дані про те, хто і де володіє яким банківським рахунком. Дана Директива також гармонізує формат банківських виписок. Такий прямий доступ та використання банками гармонізованих форматів є важливими інструментами у боротьбі зі злочинністю та зусиллях з виявлення та конфіскації доходів, отриманих злочинним шляхом.

Прийняття Радою Європейського Союзу вищевказаного пакету правил боротьби з відмиванням грошей є завершальним етапом у процедурі прийняття відповідних актів. Наступним кроком буде їх публікація в Офіційному журналі ЄС, після чого вони набудуть чинності.

Регламент про боротьбу з відмиванням грошей набуде чинності через три роки після його офіційної публікації. Держави-члени матимуть два роки для імплементації деяких частин Директиви про боротьбу з відмиванням грошей і три роки для імплементації інших правових актів відповідного пакету.

Штаб-квартира AMLA (EU Anti Money Laundering Authority) - органу ЄС по боротьбі з відмиванням грошей буде розташована у Франкфурті-на-Майні та розпочне роботу в середині 2025 року.

В ЄС переконані, що більш жорсткі правила зміцнять наявні системи у боротьбі з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, у зв`язку з чим шахраї, організовані злочинні угрупування та терористи ніяк не зможуть легалізувати доходи, отримані злочинним шляхом, через фінансову систему.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему