Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оцінка корупційних ризиків у сфері публічних закупівель

У сучасному світі, де публічні закупівлі стають все більш важливими для розвитку економіки, протидія корупції у тендерних закупівлях стає надзвичайно актуальною.

Якщо ваш бізнес має справу з державними коштами, то маєте розуміти, що постійно перебуваєте в зоні ризиків. Проте, якщо ви ці ризики розумієте, то можете ефективно ними керувати.

Бізнес, який має необхідні державі товари та послуги, може захотіти взяти участь у державних тендерах.

Зазвичай, в компаніях-учасниках тендерів не всі є відповідальними за процедуру подачі документів та підготовки тендерних пропозицій. Це роблять дві-три людини, іноді окремий відділ. У будь-якому разі підписант довідок, договору та всіх інших документів - це найчастіше керівник, який може навіть не брати участі в цій «технічній частині».

Для цього, щоб ви та ваші колеги, які безпосередньо відповідальні за цей процес були готові до потенційних ризиків та запобігали їм, розглядаємо найпоширеніші:

Дуже завищена вартість послуг або робіт замовником

Якщо ціна занижена, то зрозуміло, що постачальники будуть відсутні, а торги скасовані. Що не можна сказати про завищення ціни, адже воно призводить до

закупівлі товарів або робіт по завищеним цінам і несе за собою розтрату бюджету, а потім відкрите кримінальне провадження на посадових осіб замовника за статтями 191 (привласнення/розтрата) та 364 (службове зловживання) Кримінального кодексу України

Однозначної відповіді на питання, «а як точно визначити ціну?» немає. Просте є найпоширеніший спосіб - метод порівняння ринкових цін. Думаю тут зрозуміло, 5 пропозицій додали та отримуємо середню ринкову ціну. Певна річ, що при розрахунку вартості, замовник використовує затверджені накази та різні інструкції, які допомагають формувати ціну, однак, вона буде схожа до ціни, вказаної за такий же товар чи послугу на Prozoro в інших учасників.

Звісно, відповідальність за завищену ціну (очікувану вартість) буде нести замовник, однак, якщо послуга, яка вже не вперше вами реалізовується коштує на 40 або 100 % відсотків дорожче, то це є дзвіночком, щоб не зв'язуватись з таким замовником.

Тут або надсилати запит замовнику з проханням дати роз'яснення щодо методики визначення ціни, бо можливо дійсно саме цей товар, який їм потрібен стільки коштує, або не приймати участь в таких торгах, адже для підприємства це може потягнути додаткові ризики: обшуки, допити, надання документів та пояснень для правоохоронних органів.

Не крокуй із зав'язаними очима в конкурентному бізнес-середовищі. LIGA360 аналізує медіа, законодавче поле й надійність контрагентів, щоб компанії завжди ухвалювали інформовані рішення. Дізнайтеся більше переваг за посиланням. 

Дискримінація учасників

Нерідко можна зустріти ситуації, де замовники в тендерній документації вказують дискримінаційні умови для вашого бізнесу. Наприклад, вимагають якісь сертифікати чи підтвердження якості предмета закупівлі, які наявні тільки в одного учасника або їх фізично неможливо отримати на короткий проміжок часу.

Коротше - це умови або вимоги, які навмисно створюють перевагу або обмежують можливості конкретних учасників тендеру. Це призводить до неможливості чесно конкурувати на аукціонах та створює невигідне середовище для бізнесу.

Тому, якщо ви помітили, що замовник вимагає якісь документи, які не передбаченні Законом України «Про публічні закупівлі» та створюють для вас неможливість участі в торгах, потрібно подати на майданчику вимогу про усунення умов, які на вашу думку є дискримінаційними.

Також не варто допускати випадки, де ви єдиним учасником в якого є всі нетипові сертифікати і тому подібне, адже такі відносини з замовником будуть схожі на змову.

Вимагання «відкатів» від постачальників

Цей ризик дуже часто, а то й завжди переплітається із завищенням ціни. Він виникає, коли службові особи замовника вимагають платежів від постачальників у вигляді відсотка від договору або інших неправомірних вигод. Тобто завищують ціну, а потім просять повернення різниці готівкою.

Участь у такій змові є серйозним корупційним ризиком, за який можуть понести покарання як замовник, так і працівники учасника та тягне за собою такі «підризики»:

  • спотворення конкуренції: це може призвести до того, що потенційні постачальники, які не згодні платити відкати, відмовляться від участі у тендері;

  • недобросовісність вибору постачальника: якщо вимагається відкат, то вибір постачальника здійснюється не на підставі якості продуктів або послуг, а на підставі того, якому постачальнику готові запропонувати таку змову. Як наслідок - підписання договору з неперевіреним постачальником, що може підірвати якість товару чи послуги.

Для запобігання цьому ризику важливо не погоджуватися на такі умови.

Змова між учасниками

Змова між учасниками тендеру - це коли дві або більше компаній домовляються з метою впливу на результати тендерного процесу в свою користь, шляхом штучного обмеження конкуренції або іншими недобросовісними методами. Змова може мати різні форми, такі як:

  • фіктивні пропозиції: учасники домовляються подавати фіктивні пропозиції або цінові пропозиції, які не відповідають дійному рівню конкурентоспроможності;

  • розподіл ринку: учасники домовляються розділити ринок або конкретні сегменти тендера між собою, щоб уникнути прямої конкуренції і максимізувати свої шанси на перемогу;

  • цінова змова: учасники домовляються про штучне збільшення цін або інших умов пропозицій, щоб спільно вигідно впливати на умови тендеру.

Тобто, змова між учасниками тендеру є серйозним порушенням законодавства про конкуренцію та може мати серйозні правові наслідки для учасників, включаючи адміністративні штрафи, судові позови та втрату репутації.

Тому важливо для бізнесу дотримуватися принципів чесної конкуренції та не брати участі в таких змовах.

Підсумок

Отже, як зазначено вище, найбільшими корупційними ризиками для бізнесу у закупівлях є: (1) завищена вартість послуг або робіт замовником, (2) дискримінація учасників, (3) вимагання «відкатів» від постачальників, (3) змова між учасниками.

Для кожної компанії в «бізнес-середовищі» є дуже важлива бездоганна репутація, адже не всі контрагенти готові йти на угоди з компанією, яка має сумнівну репутацію на ринку. Тому дуже важливо розуміти потенційні ризики та не йти на них свідомо, чи навіть випадково.

Для того, аби зменшити вищевказані корупційні ризики, необхідно:

  • запровадити внутрішні політики в частині закупівель: встановіть чіткі внутрішні політики та процедури щодо участі в тендерах, у тому числі чіткі політики внутрішнього розслідування в компанії на випадок інцидентів. Політика внутрішнього розслідування необхідна для того, щоб під час встановлення обставин компанія та зовнішні радники могли безперешкодно опитувати співробітників, оглядати вміст корпоративної пошти тощо;

  • навчання та свідомість персоналу: проведіть навчання персоналу з приводу того, як відфільтрувати ризики та на що слід звертати увагу в першу чергу під час підготовки тендерної пропозиції;

  • запровадити чек-лист необхідних документів за участі в закупівлях: такий лист бажано затвердити печаткою компанії та вказати дату. Це потрібно для того, якщо виникнуть підозри у змові чи дискримінації, ви зможете довести, що ряд таких документів ви систематично отримуєте і саме він є таким, який підтверджує технічні вимоги предмета закупівлі чи інші вимоги, встановлені зазвичай замовником.

Відтак, бізнесу важливо бути обізнаним з ризиками та разом із зовнішніми юридичними радниками вчасно визначати потенційні порушення вчасно.

Марія Бутіна, молодша юристка практики White-Collar Crime, Compliance & Investigations у Miller Law Firm

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему