Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Реєстр збитків для України доповнено новими категоріями

Конференція Учасників Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (RD4U) прийняла нові правила та форми претензій, які відкривають шлях до відкриття Реєстру для подання претензій у дванадцяти нових категоріях, а також додають нові можливості, такі як призначення представників та подання претензій офлайн.  

Даний крок допоможе місії Реєстру наблизити подолання наслідків війни та забезпечення справедливості та репарацій для України та її народу. 

Довідка  

Реєстр створено в рамках Ради Європи Резолюцією CM/Res(2023)3 про встановлення Розширеної часткової угоди про реєстр шкоди, завданої агресією Російської Федерації проти України. 

Реєстр був створений у відповідь на Резолюцію A/RES/ES-11/5 Генеральної Асамблеї ООН A/RES/ES-11/5 «Сприяння засобам правового захисту та відшкодуванню збитків за агресію проти України» від 14 листопада 2022 року, якою Генеральна Асамблея визнала, що Росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права в Україні, у тому числі шляхом виплати репарацій. Резолюція визнала необхідність міжнародного механізму репарацій і рекомендувала створити міжнародний реєстр збитків як перший крок. 

Реєстр шкоди, завданої агресією Російської Федерації проти України (або Реєстр збитків для України, RD4U) слугує записом позовів, поданих фізичними, юридичними особами та державою Україна про відшкодування шкоди, втрат та каліцтва, завданих агресією Російської Федерації проти України. Реєстр також містить підтверджуючі докази цих тверджень.  

Даний Реєстр виконує функції по прийманню та обробці претензій та пов'язаних з ними доказів. Включає в себе категоризацію, класифікацію та організацію цих тверджень на основі певних критеріїв. Реєстр через свою Раду оцінює претензії та визначає їх прийнятність. Прийнятні заявки вносяться до Реєстру для подальшого розгляду та оцінки. 

Після того, як форми заявок будуть впроваджені в цифровому вигляді, потрібно подати заявки в цих дванадцяти нових категоріях. Очікується, що деякі з нових категорій відкриються для подання заявок вже в серпні. 

Прийняті форми та правила претензій стосуватимуться подання позовів, пов'язаних із загибеллю та зникненням найближчих членів сім'ї, вимушеним внутрішнім переміщенням, руйнуванням інфраструктури України та низкою додаткових категорій, пов'язаних із пошкодженням та знищенням майна. 

Серед нових категорій, в тому числі, наявні наступні: 

  • Вимушене внутрішнє переміщення; 

  • загибель або зникнення безвісти близьких членів сім`ї; 

  • пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна; 

  • пошкодження або руйнування критичної або некритичної інфраструктури; 

  • пошкодження або знищення житлового нерухомого майна - житлових масивів;   

  • пошкодження або знищення житлового нерухомого майна - зони загального користування. 

Крім претензій від фізичних осіб, деякі з цих категорій будуть відкриті для пред'явлення претензій від юридичних осіб та держави Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади. 

Нові Правила використання представників дозволяють позивачам - як фізичним, так і юридичним особам - призначати представників, які можуть подавати претензії від їхнього імені. Вони дозволяють батькам та опікунам подавати позови від імені своїх неповнолітніх дітей.  

З указаною метою відповідні представники позивачів мають бути належним чином уповноважені та/або ідентифіковані в “Дії” згідно з положеннями Правил. 

Окрім того, Правила також передбачають процедуру подання заяв до Реєстру офлайн, у Центрах надання адміністративних послуг. Ця офлайн-процедура забезпечить доступність Реєстру для тих, хто не може або н хоче взаємодіяти з цифровими інструментами для подання претензій. Як і у випадку з претензіями, пов'язаними з пошкодженням та знищенням житлового майна, заявники зможуть подавати претензії через «Дію». 

В рамках вищезазначеної Конференції також зазначено, що до Реєстру згодом будуть подані інші категорії позовів, включаючи категорії, пов'язані з порушенням особистої недоторканності, втратою майна, доходів або засобів до існування, діловими та іншими економічними втратами, втратою доступу до державних послуг, втратою історичної та релігійної спадщини, пошкодженням навколишнього середовища та природних ресурсів, розмінуванням та знешкодженням боєприпасів, що не розірвалися.

Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему