10 вересня 2024 року набирає чинності постанова Правління Національного банку України від 6 вересня 2024 року № 108 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18". (надалі - Постанова).
Вищезазначеною постановою Національний банк пом'якшує, серед іншого такі валютні обмеження:
· Купівля та переказ іноземної валюти для покриття викидів діоксиду вуглецю.
На перекази, що здійснюються державними підприємствами, господарськими товариствами, 100 відсотків акцій (часток) яких прямо або опосередковано належать державі, на користь нерезидентів з метою купівлі емісійних квот для покриття або компенсації викидів діоксиду вуглецю (СО2), пов'язаних з авіаційною діяльністю не поширюються вимоги пункту 89 розділу IX Положення № 5. За інформацією Національного банку дане сприятиме безперебійності оборонних закупівель за державними контрактами, дасть змогу і надалі виконувати авіаційні перевезення за кордоном, а також підтримає українсько-європейське військово-технічне співробітництво.
· Виплати за операціями, передбаченими договором перестрахування, укладеним з іноземними ядерними страховими пулами.
Змінами надається можливість здійснювати всі необхідні платежі, передбачені договорами перестрахування, укладеними з іноземними ядерними страховими пулами, зокрема, сплачувати бонус за беззбитковість, що є обов'язковою умовою, визначеною договором перестрахування.
· Купівля та переказ іноземної валюти юридичними особами-резидентами, що є суб'єктами електронної комерції, для сплати ПДВ у ЄС.
Дозволяються операції з переказу коштів в іноземній валюті суб'єктами електронної комерції-резидентами (юридичними особами та фізичними особами підприємцями), які зареєстровані як платники податку на додану вартість в країнах Європейського Союзу, з метою сплати податку на додану вартість відповідно до законодавства Європейського Союзу до бюджету країни реєстрації. Таке пом'якшення передусім підтримає малий та середній бізнес, який отримає можливість просувати власні товари на ринку ЄС завдяки торговельним майданчикам.
Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов?язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію.
· Компенсація сплачених купонних платежів за єврооблігаціями.
Відповідними змінами Національний банк дасть змогу бізнесу відшкодувати купонні платежі за єврооблігаціями, що були виплачені з 24 лютого 2022 року до 09 липня 2024 року (включно). Такі перекази дозволені виключно за рахунок власної іноземної валюти бізнесу (не купленої та не залученої у формі кредиту чи позики від резидента), отже, це не матиме негативного впливу на міжнародні резерви, а також їх зможуть здійснювати лише ті підприємства, які не мають випадків незавершеного валютного нагляду за операціями з експорту товарів протягом 12 місяців, що передують даті проведення операції.
Щодо посилення валютних обмежень, то за повідомленнями Національного банку, відповідні нижчезазначені посилення дадуть змогу запобігти непродуктивному відпливу капіталу з країни. Дані посилення обмежень стосуватиметься розрахунків за кордоном з використанням платіжних карток, випущених українськими банками до рахунків у іноземній валюті, для оплати низки товарів та послуг, зокрема:
· Годинників, ювелірних виробів, виробів зі срібла, коштовного каміння, монет тощо за кордоном.
НБУ встановлює щомісячний ліміт у розмірі 100 тис. грн в еквіваленті на розрахунки за кордоном, що здійснюються з використанням платіжних карток, відкритих українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з кодами торговця 5094 (коштовне каміння, метали та ювелірні вироби), 5944 (годинники, ювелірні вироби та вироби зі срібла) та 5972 (магазини монет та марок). Дані обмеження покликані наявністю спроб уникнути обмежень на купівлю банківських металів за межами України, встановлених Національним банком на період дії в Україні воєнного стану.
· Операцій з агентами та менеджерами з нерухомістю за кордоном.
Встановлюється щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. грн в еквіваленті на розрахунки за кордоном, що здійснюються з використанням платіжних карток, відкритих українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з кодом торговця 6513 (агенти та менеджери з нерухомості). Зазначений ліміт дасть змогу запобігти спробам обходити встановлені НБУ обмеження на відповідні операції та уникнути відпливу капіталу з України у значних обсягах.