Сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених чинним законодавством України є зобов'язанням кожного господарюючого суб`єкта. При цьому, невиконання платниками податків своїх обов'язків щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів, має відповідні наслідки, визначені законом.
В даному матеріалі дослідимо природу податкового боргу та визначимо ризики для компанії, у разі його наявності у контрагента.
Виходячи з положень п.п. 14.1.175 Податкового кодексу України (надалі- ПКУ), сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом України строк, та нарахованої, але не погашеної пені є податковим боргом.
Під грошовим зобов'язання платника податків, ПКУ розуміє:
суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи;
штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового та іншого законодавства;
санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
пеню;
податкове зобов'язання, яке платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір;
податкове зобов'язання як сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням або з порушенням порядку їх надання.
Перед вступом в комерційні відносини з новим господарюючим суб`єктом, компанія зазвичай робить базовий скринінг свого майбутнього контрагента. Серед інших перевірок, які найчастіше здійснює відповідний відділ компанії, безумовно, є і податковий статус контрагента, що в більшості випадків обмежується перевіркою системи оподаткування такого контрагента.
Натомість, далеко не всі компанії перевіряють надійність своїх ділових партнерів, зокрема, щодо сумлінності у сплаті податків. На перший погляд, несплата або сплата з порушенням податкового законодавства України податкових зобов`язань контрагента не являється безпосереднім обов`язком або проблемою компанії, яка співпрацює з таким контрагентом, але дана необачна позиція є помилковою і може призвести до неочікуваних негативних наслідків з огляду на наступне.
Відповідно до положень Податкового кодексу України, якщо платник податків не в змозі самостійно погасити суму податкового боргу, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У зв'язку з цим, податковий борг контрагента є фактором наступних ризиків для співпраці з ним:
Виникнення права податкової застави на майно платника податків-боржника;
Арешт майна боржника (в окремих випадках);
стягнення коштів з рахунків боржника та/або готівкових коштів;
стягнення майна боржника, що перебуває в податковій заставі;
стягнення дебіторської заборгованості боржника.
Окрім зазначеного, наявність податкового боргу є підставою для блокування податкових накладних такого контрагента, і як наслідок ваша компанія позбавляється права на отримання податкового кредиту, що може призвести до фінансових збитків, змарнованого часу та зусиль.
Аби не потрапити у подібну неприємну та не вигідну ситуацію, компанія має подбати про запровадження відповідних комплаєнс-процедур та детального аналізу ризиків в своїй діяльності, особливо тих, що стосуються власних ділових контактів, а також виробити “корисні звички”, які допоможуть швидко розшифрувати ситуації та підвищити обачність власної господарської діяльності.
Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні.