4 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Порядок № 1139 (надалі - Порядок), відповідно до якого, наглядові ради державних підприємств будуть звітувати про свою діяльність перед уповноваженим органом та/або загальними зборами, визначених Порядком відповідних державних підприємств.
Під звітом наглядової ради у зазначеному Порядку розуміють - документ, у якому відображається оцінка її діяльності і який містить:
оцінку її складу, структури та діяльності як колегіального органу;
оцінку компетентності та ефективності кожного члена наглядової ради, у тому числі інформацію про його діяльність як посадової особи інших юридичних осіб або іншу діяльність - оплачувану і безоплатну;
оцінку незалежності кожного з незалежних членів наглядової ради;
оцінку компетентності та ефективності кожного комітету наглядової ради, зокрема інформацію про перелік та персональний склад комітетів, їх функціональні повноваження, кількість проведених засідань та опис основних питань, які розглядали комітети. Комітет наглядової ради з питань аудиту (аудиторський комітет) окремо зазначає інформацію про оцінку незалежності суб'єктів аудиторської діяльності, які надають послуги з обов'язкового аудиту;
оцінку виконання наглядовою радою поставлених цілей.
Окрім того, звіт наглядової ради повинен містити також інформацію про її внутрішню структуру, процедури, що застосовуються під час прийняття нею рішень, включаючи зазначення того, яким чином діяльність наглядової ради зумовила зміни у фінансово-господарській діяльності господарського товариства у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Звіт про діяльність наглядової ради буде частиною річного звіту підприємства. У ньому має міститися інформація про виконання показників з листа очікування власника. А саме:
виконання стратегічного плану підприємства;
фінансові результати (прибутковість, ліквідність тощо);
обсяг виплат на користь держави;
обсяги бюджетного фінансування.
Розрахунки у звіті мають бути зроблені за міжнародними стандартами EBITDA.
Керівник визначених Порядком відповідних державних підприємств не пізніше 15 березня наступного за звітним року подає наглядовій раді інформацію про виконання стратегічного плану розвитку, фінансового та інвестиційних планів, коротко- та середньострокових фінансових, операційних і нефінансових цілей діяльності за показниками, визначеними у листі очікувань власника.
Наглядова рада, в свою чергу, не пізніше 30 березня наступного за звітним року подає уповноваженому органу управління та/або загальним зборам визначених Порядком відповідних державних підприємств вищевказану інформацію, а також інформацію про вжиті наглядовою радою заходи. Такі заходи можуть включати зміну голови та/або заступника голови наглядової ради, зміну голів та/або складу комітетів наглядової ради, утворення постійних та/або тимчасових комітетів наглядової ради та звернення до вищого органу із пропозицією щодо обрання нових членів наглядової ради (за наявності вакантних посад) для підтримання колективної придатності наглядової ради.
На основі вищевказаного звіту, Кабінет Міністрів України матиме змогу оцінювати ефективність діяльності наглядових рад державних підприємств, їх членів та комітетів наглядових рад.
Вся інформація для державної установи - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення ризиків: правових, регуляторних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію сьогодні.