Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як управляти ризиками ланцюгів постачання?

В умовах розвитку глобальних ринків та доступу до них українських компаній, надійність та прогнозованість логістичних процесів є неабияк актуальною проблемою, що потребує дієвих інструментів для її вирішення, особливо з огляду на триваючі військові дії на території нашої держави.  

Управління ланцюгом постачання компанії завжди пов'язане з ризиками, які можуть виникнути на певному етапі. Чим більша компанія, тим більший ризик, пов'язаний з управлінням процесами ланцюга поставок.  

Відповідний ризик стосується можливого виникнення збоїв у ланцюгу постачання компанії, що може перешкоджати наданню/отриманню товарів або послуг. Ці збої, як правило, раптові та непередбачувані, і часто можуть призвести до часткової або повної зупинки діяльності компанії.  

Здоровий і безпечний ланцюг постачання, вільний від загроз його безпеці, вимагає захисту від втручання на всіх рівнях, таких як об'єкти, інформаційні потоки, транспортування товарів тощо. Безпечний ланцюг постачання має вирішальне значення для ефективності роботи компанії. 

На що варто звернути увагу в управлінні ризиками та ланцюгами поставок, і як можна покращити їх, щоб все працювало ефективно? Суть зазначених питань розкриємо в даному матеріалі. 

Що таке управління ризиками ланцюга постачання?    

Управління ризиками ланцюга постачання це невід'ємний елемент розвитку кожної компанії, незалежно від ринку, на якому вона працює. Це виконання дій, які спрямовані на усунення загрози та водночас на захист компанії від впливу подальших ризиків. Кожна компанія має розробити ретельну систему та план, які дозволять їй захистити себе від подальших загроз. 

У межах відповідного ланцюга поставок кожен власник компанії повинен постійно реагувати та нейтралізувати різноманітні загрози, які можуть затримувати процес або спричиняти різного роду обмеження, що можуть негативно впливати на виробництво та діяльність компанії в цілому. Тому кожній компанії необхідна розгалужена команда, яка не тільки підвищить конкурентоспроможність, але й допоможе задовольнити попит споживачів на певний спектр послуг і виконати замовлення в обумовлені терміни. 

У зв'язку з високою конкуренцією, як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках, де компанії “змагаються” не лише за клієнтів, а й за швидкість реалізації того чи іншого проекту так важливо мати ефективний ланцюг постачання та максимально швидко усунути загрози. До кожної ситуації потрібно підходити спокійно і виважено реагувати, щоб якомога швидше і ефективніше усунути ризик. Ефективне управління ризиками в компанії вимагає не тільки постійного моніторингу ситуації на ринку, але, перш за все, швидкого пошуку відповідних рішень. Це не повинно бути складною проблемою, якщо ретельно проаналізувати ситуацію в компанії та усунути найслабші місця. 

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Які є ризики в ланцюгу постачання?  

Безумовно, що кожна компанія піддається різним видам ризиків, в залежності від розміру її активів, діяльності, місця розташування тощо. Тому власники бізнесу мають подбати про добре розроблену стратегію, щоб краще реагувати на кризові ситуації та мінімізувати ризики у своїх компаніях. 

Відтак, економічні ризики ланцюга постачання можна розділити наступним чином: 

  • Ризик зовнішніх загроз 

Цей ризик виникає тоді, коли, наприклад, внаслідок пожежі або інших фізичних чинників компанія не може виконати певне завдання. До них також можна віднести військові дії або громадянські заворушення, які можуть призвести до підриву автомагістралей і під'їзних доріг, а також морських портів і пунктів пропуску на кордоні. Окрім того, дефіцит сировини/обладнання, додаткові витрати, загрози безпеки, суворі екологічні норми, карантинні обмеження, інфляційні та економічні невизначеності також є джерелом зовнішніх загроз. Відтак, дані ризики виникають незалежно від впливу людей в компанії. 

  • Ризик  внутрішніх загроз 

Прикладом цього можуть бути недотримання відповідних процедур, відсутність кваліфікованих співробітників або надійних партнерів, які, наприклад, не виконали конкретне зобов`язання в узгоджений термін, що призвело до кризової ситуації в компанії. Окрім того, до ризику внутрішніх загроз можна віднести витрати на утримання потужностей, фінансовий/страховий потенціал, можливість нарощення виробничих потужностей, банкрутство постачальника, неефективність прогнозів, безпека виробництва (нещасні випадки), неефективні інформаційні системи, спотворена інформація, хакери, помилки (баги), віруси, втрати клієнтів або інші проблеми, які призвели до кризової ситуації в компанії. 

  • Пов'язані з ланцюгом постачання ризики  

Це, наприклад, ситуації, коли компанія має більше одного власника і в компанії є проблеми з неправильним менеджментом. Це також можуть бути ситуації, пов'язані з відсутністю організаційної культури в компанії. До прикладу, коли компанія не має відповідних операційних процедур, реалізованих у конкретному випадку, і в результаті чого, в компанії виникає хаос, який перешкоджає подальшим діям і негативно впливає на повсякденну роботу співробітників. 

Ризики недотримання відповідних етичних процедур працівниками компанії включають в себе потенційні штрафи, санкції та фінансові втрати, які становлять загрозу для будь-якого бізнесу. Невідповідність також може спричинити непрямі збої в роботі компанії, зокрема конфіскацію запасів, відкликання продукції, погіршення репутації тощо. 

Про основні методи управління ризиками ланцюгів постачання 

1. Ретельний аналіз ланцюга постання  

Перший метод управління ризиком у ланцюзі постачань передбачає ретельний аналіз усього бізнес-процесу в цілому та ланцюга постачань зокрема, щоб полегшити моніторинг «слабких місць» кожного етапу. Ретельний аналіз діяльності на кожному етапі роботи дозволить швидко локалізувати проблему та усунути її, а також впровадити відповідні рішення.  

2. Аналіз ресурсів та інвентаризація   

Досить важливим для компанії мати запаси продукції на власних складах, аби задовольнити зростаючі потреби клієнтів і об'єктивний попит на ринку. Ось чому так важливо регулярно аналізувати та здійснювати інвентаризацію власної продукції/обладнання, але, в той же час, постійно підтримувати рівень виготовлення продукції/обладнання на рівні, який міг би забезпечити рівень певної конкурентоспроможності на ринку. Чому це так важливо? Оскільки у нинішньому нестабільному періоді, коли через військові дії ситуація на ринку змінюється щодня, не втратить компанія, яка має відповідні запаси на своїх складах і, безумовно, здатна забезпечити їх збереження аби задовольнити вимоги клієнтів і таким чином забезпечити прибуток.  

3. Диверсифікація та оптимізація ресурсів, співпраця з різними постачальниками 

Ключовим елементом ефективного управління ланцюгом поставок є постійне розширення бази постачальників. Чому різноманітний вибір постачальників є хорошим рішенням для компанії? Головним чином тому, що це дозволяє уникнути затримок під час виконання замовлень і водночас забезпечити належний товарообіг в компанії. Цей підхід передбачає роботу з декількома постачальниками, зменшення залежності від одного джерела постачання та забезпечення того, щоб постачальники мали дотатні резерви та спроможності. 

Уявіть ситуацію, коли потенційний і великий клієнт замовляє товар у вашій компанії, але ви не можете виконати замовлення, тому що у вас недостатньо працівників або ви не можете зберігати товар у певній кількості на складі, оскільки у вас немає місця та відповідних умов. 

Саме на цьому етапі важливо вчасно виявити відповідні обмеження та передбачити загрози, а також забезпечити ресурси на випадок, якщо компанія не зможе ними скористатися в даний момент. Однак варто нехтувати створенням бази даних перевірених постачальників, а також створенням команди, яка виконуватиме більше дій за коротший час. 

4. Аналіз етапів ланцюга постачання і мінімізація витрат  

Мінімізація витрат та скорочення процесу є головними перевагами аутсорсингу. Передача компанією частини своїх функцій підряднику є достатньо розповсюдженим явищем за останні роки. Аутсорсинг це не що інше, як стратегія, яка передбачає делегування деяких обов'язків компанії, щоб відновити час для інших видів діяльності. Власнику компанії необхідно проаналізувати види діяльності, на які компанія витрачає багато зусиль і часу, і, які з них можна делегувати, щоб зосередитися на пріоритетних процесах та ефективно знизити ймовірність ризику? 

Аутсорсинг - це те, що допоможе ефективно відновлювати та модернізувати окремі процеси, матиме позитивний вплив на виробничі процеси, які існують в компанії та допоможе  мінімізувати відповідні збої у заданому масштабі та сфері. 

5. Заходи з кібербезпеки 

З метою зменшення ризику кібератаки, компанія має подбати про надійні заходи кібербезпеки, зокрема, про системи шифрування та моніторингу атак. Крім того, компанії мають впровадити систематичні навчання своїх співробітників найкращим практикам кібербезпеки, щоб зменшити ризик впливу людського фактору на відповідні процеси.  

Отож, підсумовуючи викладене, з метою повної оцінки ризиків, компанії варто здійснювати систематичний аналіз та розробку стратегії боротьби з ними. Це має вагомий вплив на стійкість ланцюга постачання і зводить до мінімуму витрати на підтримку його роботи. Використання відповідних програмних технологій в даному випадку є ключовим фактором, який дозволить економити час, бути більш гнучкими та оптимізувати процеси. 

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

    

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему