Нещодавно Державна податкова служба України затвердила наказ “Про організацію діяльності комплаєнс-менеджера з платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства” (надалі - Наказ), відповідно до якого визначила порядок закріплення комплаєнс-менеджера за платником податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та порядок його взаємодії з таким платником.
Варто зазначити, що ухвалення відповідного наказу є умовою до виконання Національної стратегії доходів до 2030 року та вимог Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства”. (надалі - Закон)
Отже, хто такі платники податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства?
Виходячи з положень Податкового кодексу України (надалі - ПКУ), до платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (надалі - Платник) належать юридичні особи та фізичні особи - підприємці, що одночасно відповідають всім вимогам, визначеним п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 ПКУ, серед яких наступні:
податковий борг та/або заборгованість з інших платежів не перевищує 3000 НМДГ та з дня їх виникнення минуло не більше 30 днів;
відсутність заборгованості (недоїмки, штрафу, пені) із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
відсутність рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку на додану вартість;
відсутність розпочатої процедури припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
відсутність прийнятого щодо платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) у порядку, встановленому Законом України "Про санкції";
відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників громадянства держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року);
відсутність серед засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників платника податків осіб, місцем проживання (місцезнаходженням) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України тощо.
Платник податків, який відповідає всім вимогам, визначеним п.п. 69.41.1, та критеріям, визначеним п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 ПКУ, підлягає включенню до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, який оприлюднюється Державною податковою службою України на своєму офіційному веб-сайті, на п'ятнадцятий робочий день з дня його затвердження.
Що стосується комплаєнс-менеджера, то в розумінні Наказу це посадова особа територіального органу ДПС, яка закріплена за Платником та є відповідальною за комунікацію з Платником, з питань, пов'язаних з виконанням його податкових обов'язків. Під час виконання своїх посадових обов'язків комплаєнс-менеджер керується принципами законності, професіоналізму, доброчесності, політичної неупередженості та толерантності.
Монітор дані про власну компанію з новою LIGA360. Дивись на досьє компанії очима партнерів, конкурентів та перевіряючих органів. Аналізуй згадки в медіа, інтернет-ЗМІ, соціальних мережах, участь в судових справах. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.
Яка роль комплаєнс-менеджера у взаємодії з територіальним органом ДПС та Платником?
Положення Наказу передбачають, що територіальні органи ДПС протягом п'яти робочих днів після затвердження Переліку платників визначають комплаєнс-менеджера для взаємодії з Платником, включеним до зазначеного Переліку платників, і затверджують його повноваження відповідним наказом територіального органу ДПС. Інформація щодо закріплення комплаєнс-менеджера надсилається Платнику в електронний кабінет.
Під час опрацювання звернень Платника комплаєнс-менеджер має право звернутися до керівників структурних підрозділів територіального органу ДПС, які в межах своїх повноважень надають актуальну та повну інформацію, необхідну для консультування Платника.
Усі звернення комплаєнс-менеджера, надіслані до керівників структурних підрозділів територіальних органів ДПС, реєструються в ІКС ДПС шляхом створення реєстраційно-моніторингової картки (далі - РМК) в окремій картотеці “Запит комплаєнс-менеджера”.
Окрім того, працівникам структурних підрозділів територіальних органів ДПС під час надання інформації комплаєнс-менеджеру забороняється приховувати чи обмежувати інформацію, яка наявна в ІКС ДПС та стосується безпосередньо Платника, закріпленого за комплаєнс-менеджером.
Після отримання відповідної інформації від структурних підрозділів територіального органу ДПС, комплаєнс-менеджер надає консультацію Платнику з використанням онлайн-комунікацій у режимі відеоконференції.
Взаємодія комплаєнс-менеджера із Платником передбачає:
надання консультацій на запитання Платника, які не потребують підготовки індивідуальної податкової консультації;
інформування комплаєнс-менеджером Платника про:
наявну у контролюючого органу податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики, протягом п'ятиденного строку після отримання від Платника відповідного запиту, а також консультування щодо шляхів усунення таких ризиків;
наближення граничних строків декларування та сплати податкових зобов'язань (у випадку їх непогашення раніше);
виникнення податкового боргу, суму податкового боргу, необхідність його погашення та наслідки непогашення податкового боргу.
забезпечення комплаєнс-менеджером онлайн-комунікації з Платником;
щоквартальне надсилання комплаєнс-менеджером до електронного кабінету Платника інформаційного повідомлення про доступ до онлайн-комунікації у режимі відеоконференції.
Варто зазначити, що консультування та інформування Платника забезпечуються засобами телефонної лінії фіксованого зв'язку, відеоконференції з підключенням до комунікаційного програмного забезпечення "Zoom Workplace", послуг Контакт-центру ДПС, електронної пошти, електронного кабінету платника.
Комплаєнс-менеджер звітує безпосередньому керівнику структурного підрозділу територіального органу ДПС про загальну кількість платників, що звернулися до нього та кількість звернень від комплаєнс-менеджера до платників, кількість таких звернень за видами податків/зборів, та темами звернень, за типами використаних засобів зв'язку.
До того ж звіт містить інформацію про загальну кількість звернень, які ндіслані комплаєнс-менеджером до структурних підрозділів територіальних органів ДПС, та відповідей, наданих на такі звернення.
Окрім того, Платник має право оцінити якість надання консультування комплаєнс-менеджером.
Отже, підсумовуючи викладене, варто зазначити про те, що затвердженням відповідного Наказу, ДПА прагне підвищити довіру платників податків до контролюючих органів, збільшити рівень добровільного виконання податкових та інших зобов`язань платниками податків та зменшити ймовірність настання податкового ризику для таких платників.
Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні.