Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підвищення податків: наслідки для бізнесу

Впродовж кількох останніх тижнів спостерігається пожвавлення активного обговорення законопроєкту України №11416-д від 10 жовтня 2024 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (далі - законопроєкт №11416-д). Верховна Рада України прийняла законопроєкт №11416-д у другому читанні, 247 народних депутатів України віддали свої голоси за прийняття законопроєкту №11416-д попри наявні негативні експертні висновки до його змісту. 

15 жовтня 2024 року - підписаний головою Верховної Ради України, тому саме з цієї дати цей законопроєкт перебуває на погодженні у Президента України. Президент України можна припустити досі не підписав законопроєкт №11416-д через обурення з боку представників українського бізнесу щодо неприпустимого історичного підвищення податків та колосального податкового навантаження на суб'єктів господарювання в умовах воєнного стану в Україні, дія якого триває наразі.  

Оскільки, обурення безсумнівно найбільш обговорюваної теми не стихає, тому нещодавно під час участі в Київському міжнародному економічному форумі голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної діяльності Данило Гетьманцев надав черговий коментар, який не зможе влаштувати громадськість, що Президент України все ж таки підпише цей законопроєкт щодо підвищення податків, тут лише питання часу, а також наголосив на тому, що таке рішення є неминучим і найменш болісним для всіх з усіх можливих варіантів. 

Представники українського бізнесу та окремі міжнародні фахівці зауважують на тому, що в Україні є більш актуальні питання, які потребують нагального вирішення, зокрема боротьба з корупцією та тіньовою економікою, врегулювання митних операцій, вирішення яких дасть змогу наповнити бюджет України без підвищення податків, адже в переважній більшості ці зміни стосуватимуться лише сумлінного бізнесу. 

Але поки що доля цього історичного законопроєкту №11416-д не відома.

Відкрийте законодавство на 360! Спробуйте нову LIGA360 з інноваційними зв'язками документів. До кожного НПА - знайдуться пов?язані закони, судові рішення, практичні ситуації та аналітичні документи. Замовте презентацію для своєї компанії. 

 ЩО ВСЕ Ж ТАКИ УРЯДОВЦІ ЗАКОНОПРОЄКТОМ №11416-Д ПРОПОНУЮТЬ СУСПІЛЬСТВУ 

(проаналізовано текст законопроєкту №11416-д, що підписаний головою Верховною Ради України від 10 жовтня 2024 року) 

 І. Військовий збір: 

  • фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку 1-ої, 2-ої і 4-ої груп  

Ставка - 10% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня податкового (звітного) року, з розрахунку на календарний місяць.  

Сплата шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа поточного місяця. 

  • платники єдиного податку третьої групи 

Ставка - 1% від суми доходу на щоквартальній основі. 

Сплата протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал 

  • платники податку на доходи фізичних осіб (фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - резидент, яка володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, у частині мінімального податкового зобов'язання; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент) 5% від об'єкта оподаткування. 

Сплата військового збору у таких розмірах в Україні діє до 31 грудня того року, в якому буде скасоване запровадження воєнного стану в Україні. 

ІІ. Податок на прибуток: 

  • оподаткування прибутку, скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії та для виплати дивідендів фінансової установи (крім страховика) у розмірі 25%; 

  • оподаткування прибутку банків за результатами податкового (звітного) 2024 року у розмірі 50%; 

  • авансовий внесок з податку на прибуток та податку на доходи фізичних осіб, які займаються роздрібною торгівлею пальним у розмірі 30 тис.грн., 45 тис.грн. або 60 тис.грн. залежно від частки реалізації скрапленого газу. 

Мінімальне податкове зобов'язання на земельну ділянку не може становити менше 700 гривень з одного гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50% - 1400 гривень з одного гектара. Ці норми не стосуються земельних ділянок, які розташовані на території України, де наразі відбуваються активні бойові дії. 

Доповнено норма щодо обов'язкового застосування організаторами з проведення азартних ігор - реєстраторів розрахункових операцій. 

Зміна періодичності подання звітності платниками податків з квартальної на щомісячне звітування (податків з доходів фізичних осіб, військового збору і єдиного внеску). 

Більшість експертних думок у відкритих джерелах інформації зводяться до однієї вихідної - що такі зміни змусять ще більше бізнесу зайти в тінь, а це призведе до зворотнього ефекту від очікувань уряду про надходження дохідної частини бюджету завдяки підвищенню податків. 

В будь-якому випадку - це питання особистої соціальної відповідальності українського бізнесу, який самостійно приймає рішення сприяти подальшій тінізації економіки чи ні. 

Зміни підхід щодо інформаційної безпеки у своїй компанії. Комплексно відстежуй всю необхідну інформацію в одному продукті LIGA360. Замов презентацію сьогодні. 

ЧОГО ЧЕКАТИ БІЗНЕСУ 

Тому, соціально відповідальному бізнесу доведеться все ж таки затягнути паски, адже такі непопулярні рішення урядовців з високою ймовірністю все ж таки наберуть чинності в найближчому майбутньому апелюючи на тому, що це непопулярне рішення в умовах воєнного стану в України і зумовлена лише необхідністю наповнення державної казни та виконання державою своїх зобов'язань. 

Такі зміни в частині збільшення податків стосуватимуться майже всіх без виключення суб'єктів господарювання: 

1. навіть ІТ-бізнес (резиденти Дія.Сіті), не зважаючи на обіцянки державної підтримки в цій галузі до 2046 року, зобов'язані будуть сплачувати військовий збір; 

2. юридичні особи та фізичні особи-підприємці платники єдиного податку 1-4 груп також повинні будуть сплачувати військовий збір за оновленою ставкою; 

3. сплата 50% суми отриманого податку на прибутку за звітний період банківськими установами призведе до необхідності капіталізації банків, які в свою чергу у разі невідповідності вимогам капіталу потребуватимуть державної підтримки, що потребуватиме навпаки відтоку коштів з державного бюджету України, адже капіталізація банків передбачає придбання акцій банку за рахунок бюджетних коштів - тобто, тут спостерігається також зворотній ефект; 

4. ринок пального та діяльність з організації і проведення азартних ігор продовжує зазнавати змін в частині податкового навантаження, оскільки зі слів окремих представників державних органів влади в Україні є найбільш тінізованими і дозволятимуть наповнення державної казни за рахунок поступового витягування таких суб'єктів господарювання з тіні, так званої детінізації; 

5. фінансові установи (окрім страховиків) сплачуватимуть 25% від свого прибутку замість 18% нині діючих, вже з 1 січня 2025 року. 

Безумовно, наповнення державного бюджету в Україні є ключовим пріоритетним завданням кожного свідомого громадянина України в умовах воєнного стану в Україні та тим самим допомога нашим захисникам - Збройним силам України, які наразі відстроюють нашу незалежність, проте це має бути зроблено законним та адекватним шляхом, тобто урядовцям слід шукати шляхи наповненням державної казни в тим ділянках економіки України, які нині є корумпованими, а не шукати легкі шляхи подальшого накладання податкового тягаря на свідомого бізнесу в той час як не свідомі продовжують наживатись на армії, що є неприпустимим в той час, в якому ми живемо. 

Як відомо, наступним кроком на шляху вступу України в НАТО є реформування митної і податкової політики в Україні та надання громадськості для обговорення нових редакцій Податкового і Митного кодексу Україні вже в 2025 році. З високою ймовірністю такі редакції будуть не сприйняті громадськістю, тому що як відомо це найбільш корумповані ділянки економіки України і тому тут більшість на жаль будуть переслідувати та відстоювати власні інтереси не зважаючи на потреби українського бізнесу. Але час покаже, яким чином будуть розвиватись подальші баталії в рамках податкових наслідків для громадськості та з урахуванням законодавчих ініціатив, які невідворотно вплинуть на всіх громадян України без жодних виключень. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему