Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ризики підрядника будівельних робіт

Будівельна галузь нерозривно пов'язана з ризиком - можливість збитків супроводжує кожен будівельний проект. Особливого значення питання ризиків у будівництві набуло з повномасштабним військовим вторгненням на територію України, оскільки окрім вже звичної специфіки цієї галузі, як от тривалість процесу, залежність від індивідуальних особливостей кожного проекту, адміністративне регулювання, фінансування та багато іншого, ризики, що пов'язані з військовими діями набули статусу першочергових. 

Під час реалізації будівельних проектів часто трапляються події, які ускладнюють процес будівництва та впливають на вартість, терміни, якість та безпеку робіт.  

Даний матеріал присвячений питанням ризиків, з якими може стикатися підрядник під час виконання ним договору будівельного підряду.  

Отож, договір будівельного підряду визначається як окремий вид договору підряду, який регулює договірний тип відносин у сфері створення та передання результатів будівництва чи інших будівельних робіт на умовах підряду. 

Договір підряду на виконання будівельних робіт є офіційним документом, призначеним для фіксації найважливіших домовленостей між замовником та підрядником. Завдяки цьому обидві сторони захищені, і всі знають відповідні терміни, умови та обсяги робіт.  

Договір будівельного підряду - це в першу чергу гарантія для обох сторін. Замовник має документ з офіційними домовленостями, термінами, матеріалами та технологією робіт, а підрядник знайде в ньому інформацію про платежі, кошторис та інші істотні для нього умови.  

Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей. 

Що має врахувати підрядник при формуванні власної комерційної пропозиції в договорі?   

Ціна пропозиції на будівельні роботи повинна включати ціноутворюючі компоненти, необхідні для реалізації предмета договору, без яких виконання договору було б неможливим. Залежно від специфіки інвестиції, такими компонентами, серед іншого можуть бути витрати, пов'язані з очищенням території, підготовчими роботами, включаючи охорону, розмітку та риштування, освітлення території, вивезення та утилізація демонтованих матеріалів, оцінка та приймання робіт (включаючи технічні роботи), витрати, пов'язані з організацією транспортного руху, облаштуванням пішохідних переходів, захисних навісів, знаків, стовпів охорони тощо.  

Окрім цього, слід брати до уваги підготовку виконавчої документації та документів, які передбачені положеннями будівельного законодавства. Також варто закласти фінансовий резерв для виплати компенсацій за збитки, заподіяні під час виконання робіт, можливу компенсацію власникам земельних ділянок за вихід на земельні ділянки приватної власності, витрати на виготовлення сертифікатів енергоефективності окремих об'єктів та інше. 

Підрядник будівельних робіт у своїй пропозиції повинен прорахувати наступні ризики 

  • Організаційний ризик 

    Успішне виконання договірних зобов'язань підрядником залежить від його здатності забезпечити наступні технічні можливості:  

    • організація відповідного управлінського та інженерно-технічного персоналу; 

    • адміністративно-правове забезпечення; 

    • машинно-матеріальні ресурси.  

    Окрім цього, відповідальність за затримки через кадрові, технічні та технологічні умови, їх неготовність, дефекти, неналежну безпеку несе підрядник. Якщо персонал з управління будівельним проектом неправильно керує процесом доставки, наслідки затримок у цьому відношенні також ляжуть на підрядника.  

    Варто також зазначити, що війна в Україні спричинила надзвичайну нестачу персоналу, людських ресурсів, комплектуючих та обладнання. Періодичне блокування кордонів деякими європейськими країнами також є причиною затримки поставок, що в свою чергу, неминуче призводить до збитків. Всі ці фактори мусять бути враховані та передбачені раціональним підрядником.  

  • Фінансовий ризик  

    Вже на етапі формування пропозицій підрядник повинен знати, які фінансові ресурси будуть використані для здійснення інвестицій у будівництво та забезпечити фінансову ліквідність на цей період. Також необхідно перевірити, чи передбачені замовником авансові платежі, і якщо так, то якими траншами. Якщо порядок сплати авансових платежів не відповідає ринковим вимогам, підрядник має відстоювати свою позицію ще до укладення відповідного договору. Те саме стосується платежів, які здійснюватимуться частинами, оскільки змінити умови оплати вже на етапі виконання будівельних робіт може бути проблематичним і замовник може неохоче йти на такий крок. До фінансового ризику можна також віднести ризик невиплати за виконані роботи в разі незадовільної якості або невиконання робіт в обумовлені терміни. Витрати на додаткові роботи або виправлення дефектів, які можуть виникнути в процесі виконання також відносяться до фінансових ризиків підрядника.  

  • Ризик змін і помилок в проектуванні 

    Перш ніж підрядник проаналізує організаційний та фінансовий ризик, він повинен почати з аналізу ризику, пов'язаного з тим, що потрібно побудувати або модернізувати. Ризики, що випливають суто з предмета договору, є найбільш складними у випадку реалізації проектів за формулою «будівництво», і рідше за формулою «проектування та будівництво». 

    Серед поширених питань, що можуть бути предметом спору між підрядником і замовником будівництва є наступні:  

    • непередбачувані ризики, пов'язані з можливими недоліками проектної документації; 

    • непередбачувані рішення замовника, що призводять до зміни способу виконання предмета договору без додаткової винагороди; 

    • непередбачувані рішення уповноважених органів, що призводять до зміни способу виконання предмета договору без додаткової винагороди; 

    • виникнення геологічних умов, непередбачених ні проектувальником, ні замовником; 

    • непередбачена інша проектна документація, необхідна для виконання предмета договору, яка не надана замовником; 

    • негативний вплив нормальних погодних умов (не пов'язаних з погодними аномаліями).  

    Отже, детальний аналіз вищезазначених ризиків та, відповідно, належним чином укладений договорів, з дотриманням прав та інтересів всіх сторін договору, дозволить мінімізувати низку фінансових та правових ризиків та уникнути можливості розгляду судових спорів. 

    Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

        

    Підпишіться на розсилку
    Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
  • Залиште коментар
    Увійдіть, щоб залишити коментар
    УВІЙТИ
    На цю ж тему