Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підготовка, проходження та оскарження підсумків податкових перевірок

Обшуки, податкові перевірки, судові процеси для підприємця в Україні - є вкрай неприємними, але абсолютно тривіальними речами, до яких треба відноситись спокійно. Можна сказати, що якщо у вас все це є чи було, то це ознака того, що ваш бізнес успішний і розвивається. Головне до всього цього бути готовим. 

В цій статті хочу поговорити саме про податкові перевірки, їх проходження і оскарження. 

Головним етапом успішних для підприємця податкових перевірок - є підготовка підприємства до того, що ревізія потенційно можлива. А будь-яка підготовка до перевірок починається з морального настрою самого підприємця. Тож для початку треба розуміти декілька речей. 

Перше. Податкова перевірка може бути проведена абсолютно раптово і неочікувано. Тож ви повинні вести бухгалтерію і діловодство таким чином, ніби знаєте, що перевірка буде завтра. 

Друге. Є такий різновид перевірки, як планова. Вона проводиться по заздалегідь затвердженому план-графіку і її можна передбачити, слідкуючи за інформацією на сайті вашої податкової. 

Третє. Податкова перевірка, хоч і може згідно закону закінчитись довідкою про відсутність порушень, але цього ніколи не відбувається. Люди, що бачили податкові довідки про відсутність порушень, скоріш за все є вигаданими персонажами. Тож податкова перевірка вашого бізнесу обов'язково закінчиться актом податкової перевірки, в якому буде зафіксовані всі ваші «косяки». 

І четверте. Пам'ятайте, що більше 80 % адміністративних судових процесів про оскарження податкових перевірок закінчуються на користь платника податків. 

З LIGA360 завжди будьте в курсі планів перевірок від ДПС, Держпраці та інших контролюючих органів. Отримуйте детальні звіти та матеріали від експертів, а також актуальну інформацію про регуляторні зміни, нові перевірки та правові вимоги, щоб ефективно реагувати на потенційні загрози та знижувати ризики. Оцініть переваги LIGA360 прямо сьогодні та переконайтесь, як вона може трансформувати ваш підхід до корпоративної безпеки. 

Далі перейду до більш практичних порад

По-перше. Як я вже й казав, податкові перевірки нерідко бувають раптовими, тож ваша первинна і бухгалтерська документація повинна бути якщо не ідеальною, то хоча б просто бути. Всі співробітники, що взаємодіють з клієнтами повинні приділяти достатньо уваги і часу на оформлення договорів, підписання всіх супровідних документів, актів, тощо. При податковій перевірці ніхто не буде слухати пояснень, а будуть вимагати документи.  

Якщо у вас немає юриста/адвоката, що супроводжує вашу діяльність, то зверніть одноразово до адвоката та поставте перед ним завдання розробити для вас типові договори, які ви будете укладати з контрагентами та проекти супровідних до них документів (акти, замовлення, специфікації, тощо). Це в першу чергу зробить ваш бізнес юридично захищеним від зловживань з боку клієнтів чи партнерів, а в другу, але не останню, чергу створить підґрунтя для захисту від санкцій податкової при перевірках. 

По-друге. Підприємці часто халатно відносяться до оформлення взаємовідносин з співробітниками, які фактично працюють на підприємстві. А податкова має повне право перевірити чи немає у вас там ознак трудових правовідносин, щоб штрафанути вас на повну котушку. Зробить вона це контрольною закупкою, або опитуванням співробітника, або на підставі скарги від когось з незадоволених клієнтів чи ображених звільнених колег. Штрафи чималі, як і податкові донарахування. 

Також частим порушенням є відсутність в офісі підприємства всіх необхідних документів, що оформлюються при наявності найманих працівників. Наприклад: колективний договір, посадові інструкції, штатний розклад, правила внутрішнього трудового розпорядку, накази, графік відпусток, тощо). Я розумію, що більшість із них в реаліях 21 сторіччя просто канцелярський анахронізм, але шо робить. Такий закон. Вони повинні бути хоча б формально. 

Тож обов'язкова зверніться до адвоката, проведіть перевірку законодавчої відповідності ваших правовідносин зі співробітниками та приведіть все в порядок. Не затягуйте з цим. 

По-третє. Касовий апарат. Якщо ви здійснюєте торгівлю чи надання послуг за готівку, ви зобов'язані здійснювати це через РРО. Якщо цим нехтувати, то рано чи пізно ви можете напоротись на «контрольну закупку», протокол та штраф. Не робіть так, бо буде дорого. 

Тепер що стосується самого процесу перевірки

Пам'ятайте, що жоден представник державного органу не має права заходити куди він хоче та перевіряти все, шо йому захочеться. Не існує жодного представника влади, який на це вповноважений. Тож кожна податкова перевірка можлива виключно на підставі наказу на перевірку і направлення, в межах встановлених цими документами строках та в межах конкретних правочинів. Іншими словами податківці можуть перевірити виключно ті договори чи фінансові операції, що будуть зазначені у відповідних наказі та направлені, а також виключно шляхом вимоги надати ці документи добровільно.  

Тож перед тим, як допустити ревізорів до «свяого святих», перевірте їх повноваження, посвідчення і мету, а потім приймайте рішення про допуск чи недопуск. 

По закінченню перевірки податкова складе акт, який вона зобов'язана передати підприємцю. І на цій стадії багато підприємців допускаються помилки, відмовляючись отримати акт, бо саме з акту можна зрозуміти підстави притягнення до відповідальності та їх обґрунтування.  

Своєчасно отриманий акт дає можливість подати на нього заперечення, підготувати докази для майбутнього судового процесу та іншими шляхами захистити ваші ж інтереси. Тож обов'язково отримуйте акт. 

Наступним етапом після складання акту буде притягнення чи не притягнення платника податків до відповідальності. Робить податкова це відповідним податковим повідомленням-рішенням. 

Отримавши таке податкове повідомлення-рішення ви маєте право оскаржити його до Податкової Служби України чи відразу до суду. Пам'ятайте, що для того, щоб в оскарженні результатів перевірки був сенс, ви повинні бути правими. Тобто ваша бухгалтерія, діловодство, податкові звіти, трудові правовідносини повинні бути оформлені та здійсненні у відповідності до закону. 

Звертаю увагу, що дуже часто при перевірках податкова вдається до надмірного формалізму, притягуючи платника податків до відповідальності за всілякі неточності під час документообігу та звітування. Суди на це дивляться інакше. В судовій справі важливіше довести ту обставину, що фактично ви здійснили все, чого вимагав закон, а не те на скільки акуратно все вели. Також нерідко буває, що податкова користується недосконалістю законодавчої бази, трактуючи норми права якось інакше і на свою користь, спотворюючи певні обов'язки платників податків, що також в подальшому призводить до задоволення судом саме вимог платника податків, а не податкової. 

Резюмуючи все те, що я вам тут наговорив, хочу сказати, що коли ваше підприємство виходить на певний рівень, який передбачає складний документообіг, то не цурайтеся зверненнями до адвокатів і бухгалтерів за їх кваліфікованою допомогою ще до податкових перевірок. Дійте завжди на упередження. І тоді ніякий ревізор не зможе навести на вас жаху. 

Забезпечте стабільність вашого бізнесу з LIGA360. Дізнайтеся, як ви можете мінімізувати ризики та підвищити рівень правової впевненості з нашим комплексним рішенням: 

- Отримуйте найновіші дані про законодавчі зміни та перевірки; 

- Аналізуйте вплив регуляторних змін на ваш бізнес для ефективної адаптації і уникнення штрафів; 

- Використовуйте детальні звіти, аналітику й експертні матеріали для поліпшеня стратегій управління ризиками. 

Замовте індивідуальну презентацію LIGA360 та спробуйте наші інструменти на практиці вже сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему