Впровадження концепції електронного резидента в Україні було ініційовано ще у 2020 році з прийняттям постанови КМУ «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження та реалізації в Україні електронного резидентства», від 25.06.2020 р. №648, наказу № 152 від 13.10.2020 «Про визначення переліку держав, громадяни яких можуть брати участь в експериментальному проекті із запровадження та реалізації в Україні електронного резидентства» та відповідних змін до Податкового кодексу України. Варто зазначити, що до 2024 року не існувало певного технічного рішення для реалізації програми е-резидентства, тому така можливість залишалася на рівні нормативних положень.
Однак, з вересня 2024 року за сприяння Міністерства цифрової трансформації України відбувся повноцінний запуск програми uResidency - електронного резидентства для іноземців, які хочуть вести бізнес в юрисдикції нашої країни.
То що ж таке е-резиденство та як воно працює в Україні?
Відповідно до ст. 14.1.56-6 Податкового кодексу України, електронний резидент
(е-резидент) - іноземець, який досяг 18-річного віку, не є податковим резидентом України, отримав відповідні кваліфіковані електронні довірчі послуги та інформація про якого внесена до інформаційної системи "Е-резидент".
Варто зазначити, що іноземець має право набути статус електронного резидента (е-резидента) після подання ним через інформаційну систему "Е-резидент" заяви про набуття статусу електронного резидента (е-резидента), його ідентифікації та надання кваліфікованих електронних довірчих послуг.
Важливо, що процедура набуття статусу е-резидента є безоплатною.
У свою чергу, Податковий кодекс України передбачає певні обмеження для набуття такого статусу. Зокрема не можуть бути електронними резидентами (е-резидентами):
а) громадяни України;
б) іноземці, які мають право на постійне проживання в Україні чи є податковими резидентами України;
в) особи без громадянства;
г) особи, які отримують доходи з джерелом походження з України за товари, роботи, послуги (крім пасивних доходів);
ґ) особи, які є громадянами (підданими), резидентами або особами, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держави (юрисдикції), не включені до Переліку держав, громадяни або резиденти яких можуть набути статус електронного резидента (е-резидента).
До Переліку держав, громадяни або резиденти яких можуть набути статус електронного резидента (е-резидента), не може бути включена держава:
визнана державою-агресором та/або державою-окупантом щодо України;
включена до переліку високоризикових держав (юрисдикцій) FATF, щодо яких застосовуються посилені заходи належної перевірки та/або контрзаходи з метою захисту міжнародної фінансової системи від постійних та значних ризиків відмивання коштів, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення ("чорний список" FATF);
включена до переліку держав (територій), які мають стратегічні недоліки у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення відповідно до заяв FATF ("сірий список" FATF);
визначена Європейською комісією як країна із слабкими режимами запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Оцініть ризики щодо контрагентів на 360 - з реєстраційною, судовою, медійною інформацією та відкритими джерелами. Здійсніть миттєвий аналіз 29 факторів ризику: анулювання реєстрації; ймовірний зв'язок з рф/рб, Іраном, Північною Кореєю; ведення діяльності на окупованих територіях; приналежність до "чорного" або "сірого" списку FATF; банкрутство та борги. Дізнайтесь більше переваг нової LIGA360, замовивши презентацію.
Якщо ж іноземець не має перелічених вище обмежень та правильно подав заявку на отримання статусу, він може набути статус е-резидента. Взяття на облік електронного резидента (е-резидента) здійснюється контролюючим органом на підставі відомостей, отриманих від інформаційної системи "Е-резидент".
Також слід звернути увагу на підстави для скасування статусу електронного резидента (е-резидента), передбачені Податковим кодексом України, а саме:
а) подання іноземцем заяви про скасування статусу електронного резидента (е-резидента) за власним бажанням;
б) анулювання статусу електронного резидента (е-резидента) на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифрової економіки, у разі отримання інформації про:
смерть особи, визнання її безвісно відсутньою;
обмеження цивільної дієздатності особи або визнання її недієздатною;
невідповідність особи вимогам пункту 70-1.2 цієї статті;
в) закінчення строку дії документа про відповідність засобу кваліфікованого електронного підпису або позитивного експертного висновку за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації засобу кваліфікованого електронного підпису, який використовує електронний резидент (е-резидент), за умови що електронний резидент (е-резидент) не здійснить протягом одного місяця з дня завершення строку дії відповідного документа отримання засобу кваліфікованого електронного підпису з чинним документом про відповідність або з позитивним експертним висновком за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації.
У разі виникнення відповідної підстави, іноземець втрачає статус електронного резидента (е-резидента) з дня, наступного за днем внесення запису про скасування статусу електронного резидента (е-резидента) до інформаційної системи "Е-резидент".
Статус е-резидента, дає право іноземцям:
здійснювати підприємницьку діяльність (ФОП);
дистанційно відкривати та управляти банківськими рахунками;
користуватися надсучасними інструментами для управління бізнесом онлайн за допомогою ноутбука чи смартфона;
підписувати документи електронним підписом;
формування повністю автоматизованої звітності.
Варто звернути увагу, що послуга е-резидента тільки розпочинає своє функціонування, проте вже користується попитом серед бізнесу. Як зазначає Мінцифри наразі програма відкрита лише для громадян чотирьох країн - Індії, Пакистану, Таїланду та Словенії, невеликої європейської країни з напрочуд розвиненим ІТ-ринком. Проте активно досліджується попит серед громадян інших країн для участі в програмі е-резидентства, щоб розширити її доступність та інклюзивність.
Отже, попри початкову стадію реалізації, електронне резидентство - це сучасне та необхідне рішення для підвищення інвестиційної привабливості України, що сприятиме успішній відбудові нашої держави.
Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.